31. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Vyzkoušeno. Kde v New Yorku bez dolaru ulovit modelku

Newyorský High Line Park přitahuje fotografy a jejich modelky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorský High Line Park přitahuje fotografy a jejich modelky. | foto: Radek Kedroň, Lidovky.cz

Není v New Yorku mnoho míst, kde se budete cítit jako na vysoké noze, i když v pase nemáte napsáno Petr Kellner či progresivní politický podnikatel Roman Janoušek. Tenhle kousek Manhattanu má všech pět hvězdiček. Vyzkoušeno, doporučeno. A nemusíte přitom ze šrajtofle vytáhnout ani dolar.

High Line, nejoriginálnější newyorský park, se vznáší devět metrů nad rušnými ulicemi. Vznikl z někdejší železniční dráhy na ocelových sloupech, po níž se vlaky soukaly tunely skrz obří budovy a dopravovaly zboží mezi přístavem a místními továrnami. Poté, co po nadzemce projel v roce 1980 poslední vagon, začala dráha zarůstat plevelem.  Jen těsně unikla demolici a v roce 2009 začala lidem High Line sloužit znovu – jako park.

Ale dost nudné přednášky, tohle místo přeci překypuje životem. Stačí se posadit a zažít velkoměsto jinak. Nemusíte uskakovat před auty, netlačí vás dav před sebou. Prostě megapole z bezpečné vzdálenosti. Na dosah a na doslech neustálých vibrací, ale s dostatečným nadhledem. Jako by na vysoké noze.


Pohlednice z cest na větší mapě

Přineste si avokádový sendvič z vyhlášené tržnice Chelsea Market, sledujte začínající malíře, jak črtají siluetu ikonické Empire State Building či Chrysler Building. Všechny ty lesklé mrakodrapy odtud vypadají přístupněji. Víc jako architektonická díla než sídla mocných korporací. Anebo si tady zrovna vyhlédněte modelku. Šanci, že se dostanete do některého z vyhlášených klubů a ulovíte jim tam, je mizivá, nejste-li tedy některý ze shora jmenovaných finančních žraloků.


Jen při trochu slušném světle narazíte na dva tři štáby se švihnutým fotografem, který éterické bytosti nutí do krklomných pozic. Důvod vidíte všude kolem sebe: charismatické fasády bývalých továren a jatek, zaprášené můstky propojující jednotlivé industriální komplexy v konstrastu s luční trávou, která na High Line Parku šlehá do lýtek.

No a když budete mít štěstí, některou z těch éterických bytostí ukecáte, na Empire State Bulding ji požádáte o ruku a ona vám porodí dítě. Ale to už je jiný příběh, ten se žít na vysoké noze v High Line Park nedá.

Modelka v newyorském High line parku.

Krásné ženy a industriál, i to je High Line Park

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz, v níž přinášíme zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
J. Podivný Projděte se tam - zajímavé místo... 8:55 2.1.2013
P. Balcar Dik za link 10:44 2.1.2013

Najdete na Lidovky.cz