14. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Moravan na vlnách Karibiku: Plním si svůj sen

Kapitán Jiří Ševčík s opicí, Honduras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán Jiří Ševčík s opicí, Honduras | foto: Archiv Jiřího Ševčíka

Jiří Ševčík, rodák z jihomoravského Bzence, procestoval celou Severní Ameriku. Patnáct let žil mimo domov. Nejtěžší a současně nejdobrodružnější cesta ho však teprve čeká: se svou patnáctimetrovou plachetnicí urazí v příštích měsících přes dvaapůl tisíce námořních mil. Z Guatemaly na Martinik.

Lidovky.cz: Karibik, patnáctimetrová loď, to zní opravdu exoticky. Vezmeme to chronologicky: jak se rodilý Moravák dostane k jachtingu?

Od roku 1996 jsem žil v USA. O jachtingu jsem snil už delší dobu. Mezitím jsem hodně cestoval a 15 let žil na různých místech Ameriky. První zkušenosti jsem získal na Floridě v roce 2000, kde jsem se věnoval rybaření, absolvoval potápěčský kurz a rád se účastnil každého výletu na oceán. V roce 2007 jsem v Chicagu získal kapitánskou licenci a pravidelně se účastnil menších závodních regatových akcí na Michiganském jezeře. Loď jsem plánoval koupit již dříve, ale stále nebyl vhodný čas. Po roce hledání se mně podařilo najít jachtu podle mých představ v Galvestonu v Texasu. Kamionem jsem ji nechal převézt do Chicaga, kde jsem na lodi začal vlastnoručně pracovat. Proběhly první úpravy, změny a lakování.

Lidovky.cz: Jak se loď dostala z Chicaga do Karibiku?

Z jezera Michigan jsem ji po amerických řekách převezl do Mobile v Alabamě. Nějakých 1600 mil. Dále pak přes Mexický záliv do Charlotte Bay na Floridě. Celková přeplavba trvala s různými nečekanými zastávkami 32 dní. V říjnu 2009 jsme se s přítelkyní Olgou přestěhovali zpět na Floridu, která byla po dobu asi dvou let naším novým domovem. V této době jsme na naší lodi podnikali plavby okolo Floridy a po Mexickém zálivu, kde jsme získávali nové zkušenosti. Od roku 2011 jsme se plavili přes Bahamské ostrovy, jižní stranou Kuby na Jamajku, dále na Kajmanské ostrovy přes Honduras do Guatemaly.

Lidovky.cz: Odtud vyrážíte?

Loď stojí ve vnitrozemí na řece Rio Dulce v Guatemale, tam kotví od června, kde je chráněna horami v hurikánové sezóně, která je už ale skoro u svého konce. Momentálně dokončuji drobné opravy a přípravy na přeplavbu na ostrov Martinik.

Lidovky.cz: Sandy nyní zpustošila část Ameriky. Nebojíte se, že  vás zastihne podobná superbouře na moři?

Jak už jsem řekl, hurikánová sezóna je téměř u svého konce, která oficiálně končí 30. listopadu, ale i tak může být příroda nevyzpytatelná. Takový hurikán jako byla třeba Sandy se tvoří a nabírá na síle několik dní, tím chci říct, že je třeba si hlídat počasí, a to hlavně východní stranu Karibiku, kde se hurikány většinou začínají formovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Jak dlouho ta cesta potrvá?

Celková délka plavby bude zhruba 2600 námořních mil. Do cíle bychom měli dorazit v polovině února příštího roku.

Lidovky.cz: Kudy poplujete a co vás čeká?

Vánoce v Havaně, Silvestr na Varaderu na Kubě. Za částečné pomoci Golfského proudu a východního větru přeplujeme na Bahamské ostrovy, do tyrkysově modrých vod ostrovů Turks a Caicos, přes Dominikánskou republiku až na Martinik. A samozřejmě během plavby nás čeká šnorchlování, potápění, rybaření a poznávání místních tradic.

Lidovky.cz: Dominikánská republika? Tam nedávno úřadoval Interpol, když zatkl několik českých kriminálníků, kteří tam tvořili jakousi komunitu. Znáš tam nějaké Čechy?

Osobně neznám žádné, ale vím, že tam již několik let existuje česká cestovní kancelář, která zaměstnává několik Čechů. Jinak tahle aféra českých kriminálníků a podvodníků bude nejspíš ponaučení pro ty příští - budou si asi hledat útočiště v jiných destinacích jako jsou třeba Bahamské ostrovy, nebo Jihoafrická republika, kde to bude mít ovšem Interpol složitější (smích).

Lidovky.cz: Jak velkou posádku pro tu cestu potřebujete? Je kompletní? Jsou to všechno ostřílení mořští vlci?

Loď je uzpůsobena tak, že ji můžu ovládat prakticky sám, což také budu, a to z Guatemaly az do Mexika. V Cancunu v polovině prosince nabírám prvni posádku. Někteří pak odlétají a jiní naopak přiletájí z Havany na Kubě. Část jsou jachtaři a jiní jen dobrodruzi, kteří si chtějí vyzkoušet cestovaní jiným stylem. Máme stále dvě místa volné s možností nalodit se v Havaně.

Lidovky.cz: Proč vlastně zrovna na Martinik?

Hodláme tam nabízet okružní cesty pro turisty, nejlépe pro ty české. Zájemcům ukážeme Svatou Lucii, kde uvidí vyhaslé sopky Pitons nebo deštný prales s termálními vodopády. Poplujeme i na Svatý Vincent, kde jsou nádherné pláže známé z filmu Piráti z Karibiku. Nejvíc se těším na opuštěné ostrůvky Grenadin, kde je možné pozorovat mořské želvy a vůbec barevný podmořský svět.

Kdo je Jiří Ševčík?

Jiří Ševčík se narodil na jižní Moravě roku 1975 a pochazí ze Bzence. Od poloviny devadesátých let žil ve Spojených státech amerických, kde pracoval v kamionové dopravě, nejdříve jako řidič a později jako dispečer a manažer ve vlastní firmě.

Nyní si plní svůj sen – s patnáctimetrovou plachetnicí obepluje takřka všechny exotické ostrovy v Karibiku. Více informací a fotografií na www.palmrelax.com

Lidovky.cz
Z. Kulhánková Je to frajer a moc mu fandím! 16:06 15.11.2012

Najdete na Lidovky.cz