Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Moskva očima Vladimíra Remka

Cestování

  10:37
Kosmonaut Vladimír Remek chodí po Moskvě rád pěšky. „Říká se, že ruská metropole se hodí spíš pro cesty autem nebo hromadnou dopravou, ale ve městě i jeho okolí jsou místa, která stojí za to projít – třeba Cvetnoj bulvár nebo Vrabčí hory,“ říká jediný Čech, který se podíval do vesmíru.

Kreml (pohled od řeky) foto: Reprofoto

1. Pěšky k cirkusu
Pokud chcete v Moskvě něco vidět, není to vycházka na chvilku. Osobně jsem většinou mířil do okolí centra města, na Triumfální náměstí, kterému se dřív říkalo Majakovka. O kousek dál, v klidné části města, je Cvetnoj bulvár, kde už od roku 1880 stojí legendární Starý moskevský cirkus (dnes nosí jméno legendárního klauna a později i ředitele tohoto cirkusu Jurije V. Nikulina www.circusnikulin.ru). Dodnes si přesně pamatuji svoji první návštěvu kamenného cirkusu, do nějž jsem tehdy přišel s tátou. Od té doby jsem byl v chrámu klaunů, artistů i drezérů na špičkových představeních ruské cirkusové školy mnohokrát. To už ale s vlastní dcerou…

2. S modrým nebem nad hlavou
Příznivcům letectví mohu dát tip na výlet, za kterým budou cestovat pouhých 38 km od Moskvy příměstským vlakem nebo autobusem: Monin. Tady, v těsném sousedství Vojenské letecké akademie J. A. Gagarina, kde jsem se naučil základy kosmonautiky, je také největší ruské letecké muzeum. Znalci určitě vědí, že do vzduchu vzlétaly a stále startují stovky strojů z věhlasných konstrukčních kanceláří Tupoleva, Jakovleva, Mikojana či Suchoje – tedy „túčka“, „jaky“, „migy“ nebo „súčka“. V Moninu uvidíte nejen je, ale taky „Lavočky“ známé z války. Pro fanoušky letadel je tu ráj. Jen se k jeho návštěvě musíte, pokud se nepletu, jako turisté ze zahraničí, ohlásit předem…

3. Vrabčí hory a univerzita
Na některá místa v Moskvě je opravdu lepší dojet autem nebo metrem a teprve pak si dopřát procházku. To je i případ Vrabčích hor (dříve nesly Leninovo jméno). Na návrší v nadmořské výšce dvě stě metrů je nejen vyhlídka na město a řeku Moskvu, ale i na Lomonosovu Moskevskou univerzitu (viz foto) a dva skokanské můstky. Za vidění stojí i tzv. náměstí Tří nádraží se zajímavými budovami stanic, pojmenovaných tradičně podle směrů, kam odtud míří vlaky – Kazaňská, Leningradská a Jaroslavská. Z té poslední jsem jezdil i do Monina, kde jsem čtyři roky studoval na letecké akademii, a později také do Hvězdného městečka.

4. Do muzea porcelánu
Kdo má víc času, má i řadu možností k návštěvě pozoruhodných míst v blízkém okolí Moskvy. I když slovo „blízké“ má v případě metropole o rozloze víc než tisíc kilometrů čtverečních poněkud jiný význam než u nás. Já jsem s rodinou často jezdíval do velkého parku se šlechtickým sídlem rodu Šeremetěvých v Kuskovu. Místo jako stvořené k procházkám v přírodě, které je možné spojit s prohlídkou pozoruhodných sbírek vyhlášeného muzea porcelánu (viz foto). Člověku se tu ani nechce věřit, že je jen pár kilometrů od desetimilionového velkoměsta a jen několik stanic autobusem od moskevského metra.

5. Pro lahůdky ke kupci
Z Cvetného bulváru se dá prokličkovat do Petrovky, ulice s osobitým kouzlem a pasáží, která se v posledních letech zaplnila značkovými butiky. Tak trochu tím pro mne ztratila kouzlo, a tak raději mířím dalšími uličkami do obchodu, který si svou zajímavou tvář udržel. Do Jelisejevského Gastronomu na Tverské třídě se chodí nejen nakupovat, ale také obdivovat a fotit interiér. Potěšilo mě, že v obchodě, který si otevřel kupec Jelisejev v roce 1901, se neusadila další banka či kasino. Globální svět sem sice přinesl potraviny a nápoje ze všech koutů zeměkoule, ale ruskou vodku, kaviár, med v krabičkách z březové kůry i perníky z Tuly tu přece jen najdete. A moji oblíbenou seljodku, rybičky v nálevu, a tradiční velké čokoládové konfety také.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!