Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Máte podobnou kuchyni, i my děláme koprovku a svíčkovou, říká Mongolka

Česká kuchyně

  7:00
Khaliunsuren Narankhuu se od dětství věnuje akrobacii, protože by se ale v Mongolsku neuživili, přijala nabídku od cirkusu Národního cirkusu Jo Joo a přestěhovala se do Česka. "Cirkus je můj osud, je to jako rodina,“ říká Narankhuu. Skutečná rodina jí ale chybí. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Khaliunsuren Narankhuu

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Měla jsem štěstí, že jsem nemusela hned od začátku řešit komplikace spojené s hledáním práce. Do cirkusu Jo Joo mě pozvali už když jsem byla v Mongolsku. Když jsem přijela, byli na mě všichni moc milí a pomohli mi i překonat prvních pár měsíců, kdy jsem se učila češtinu. Mluvili na mě rusky, takže jsem alespoň trochu rozuměla. To, co mě na Česku asi překvapilo nebyli lidé, ale váš vztah k historii. Dodnes jsem unešená z vašich krásných udržovaných budov, hlavně zámků.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodli, že tu chcete zůstat na stálo? Co vás k tomu vedlo?
Měla jsem to docela snadné. Když jsem přijela do Česka, už tady žili moji rodiče. Za nedlouho jsem se také seznámila s mým budoucím manželem – také Mongolcem. Plastická akrobacie mě moc baví a vím, že v Mongolsku není možné, abych tuto práci dělala. Tam totiž funguje pouze jeden národní cirkus a umělci se v něm střídají po měsíci. Všichni mí kolegové odjíždějí do zahraničí, protože se v Mongolsku nemůžou uživit. Teď dokonce přemýšlím, že bych si v Česku dodělala i školu zaměřenou na úplně jinou profesi. Takže v Česku zakořeňuji. Jediné, co mě trápí, je můj syn a moji rodiče, kteří se už do Mongolska vrátili. Moc bych si přála, aby mé děti chodily do mongolské školy a naučily se pořádně naši rodnou řeč. Takže nemůžu definitivně říct, že tady zůstanu na stálo. 
 
Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Češi, se kterými se potkávám, jsou moc milí. Jen je jich tady někdy příliš mnoho. Neřekla bych, že mi tolik vadí, ale hodně se mi stýská po krásné panenské přírodě. Když chcete, nepotkáte v mongolské přírodě několik dní ani živáčka. Vždyť u nás je hustota obyvatel nejnižší na světě.  
 
Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Čechem/Češkou, jací podle vás jsou?
Nechodila jsem s Čechem. Můj manžel je Mongol. Takže tuto otázku nemůžu zodpovědět.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi?
Nejsme sice typičtí Asiaté, ale i tak máme s Asiaty mnohé společné. A tím je například náš postoj ke starším lidem. Nevím, jestli se v této otázce v Mongolsku něco změnilo, ale nedovedu si představit, že by u nás fungovaly domovy důchodců. Vážíme si starých lidí a je pro nás samozřejmé, že se o ně staráme, když nás potřebují. Také proto nikdy nemůžu říct, že se nevrátím zpět do Mongolska. Vždy bude rozhodující, zda mě nebudou potřebovat moji rodiče.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Sednul vám?
Občas se českým vtipům zasměji. Ale teď si žádný nevybavím. Rozdíl v humoru jsem moc nezaznamenala.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii, je něco, co vás zaujala?
Česká historie mě zaujala hned když jsem přijela. Sice nejsem tak studijní typ, abych si zjišťovala podrobnosti  a souvislosti. Když ale máme na cestách chvilku času, nikdy neváhám vyrazit do města nebo na místní zámek. V tom je i moje práce úžasná. Každou chvíli můžu obdivovat nová a nová místa. A vaše historická architektura je evropský unikát! 

Český šok

Češi v cizině – ilustrační foto.

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo nepiju. Ale to není nic proti vašemu národními zlatu. Alkohol prostě nepiju. Ale české kuchyni jsem přišla na chuť. Je jednoduchá a není tolik odlišná od té naší. Vaříme si například koprovku nebo svíčkovou. Z mongolské kuchyně si často děláme nejrůznější záviny nebo domácí těstoviny. V tomto ohledu naše kuchyně připomíná spíš evropskou, než asijskou. Nedovedu si například představit, že bych každý den jedla rýži.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
To je otázka za milion. Kvůli dítěti a rodičům asi ne. Ale raději se mě zeptejte za pět let.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Česká politika je pro mě moc složitá, takže moc ne. Vlastně jsem ani nevnímala, že byly nedávno volby.

Česko hledá mongolský talent

„Zapadli do české společnosti, přesto jsou výjimeční.  Česko hledá mongolskou superstar.“ To je motto soutěže, kterou ve středu 20. března odstartuje Velvyslanectví Mongolska v ČR. Utká se v něm čtveřice finalistů: vicemistr Evropy v taekwondu, nadějná modelka a herečka, rodinná kapela hrající na tradiční mongolské nástroje nebo hadí žena z cirkusu. Souboj čtyř finalistů se odehrává na stránkách www.moneypolotalent.com

Autor: