25. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Na horách se stále lyžuje, sníh je ale morký

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Lyžařské středisko v Deštném v Orlických horách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžařské středisko v Deštném v Orlických horách. | foto: ČTK

Lyžařské areály hlásí i přes oteplení ideální lyžařské podmínky. Sněhu je dostatek, i když někde může být mokrý. O víkendu má navíc podle předpovědi na některých místech sníh připadnout. Na své si přijdou i běžkaři, upraveny jsou desítky tratí.

Na sjezdovkách v areálech v Královéhradeckém kraji leží až 240 centimetrů sněhu, většinou mokrého. Například ve Špindlerově Mlýně v poslední dny mrholilo, na víkend je předpověď nadějnější. V okolí lyžařských areálů jsou upravené desítky kilometrů stop pro běžkaře.

V Pardubickém kraji jsou v provozu všechna lyžařská střediska, a to i v níže položených oblastech. Na horách je místy až 170 centimetrů sněhu. Je těžký nebo umrzlý, přes den většinou měkne. Také v Beskydech je na sjezdovkách asi metr sněhu, o víkendu pojedou všechny vleky.

Oteplilo se i v Jeseníkách, ovšem i tam je sněhu stále dostatek. V nejvýše položených místech leží až dva metry. Zhruba stejnou sněhovou pokrývku hlásí některé krušnohorské skiareály, například Klínovec. Také střediska v nižších nadmořských polohách, například Mariánské Lázně, mají na sjezdovkách mezi 60 až 90 centimetry sněhu. O víkendu teplota patrně zůstane nad nulou a očekávány jsou sněhové či smíšené přeháňky. Dostatek sněhu je i na běžeckých trasách.

Sněhové podmínky na českých horách jsou stále dobré. Sníh je ale mokrý.

Lyžovat by se mohlo do konce března

Teploty v Ústeckém kraji sice před víkendem atakovaly desetistupňovou hranici, na sjezdovkách je ale pořád až metr sněhu a díky nočním mrazům se je daří udržovat ve velmi dobrém stavu. Lyžařská sezona v kraji by mohla vydržet až do konce března. Výborné podmínky jsou i v sousedním Libereckém kraji, na svazích Jizerských hor a západních Krkonoš leží přes metr sněhu.

Dobré podmínky pro sjezdaře i běžkaře nabízí západočeská Šumava. V terénu leží většinou kolem metru přírodního sněhu, v oblasti jsou desítky kilometrů upravených tras, fungují všechna střediska. Podobné je to i na jihu Čech. Vleky tam jsou v provozu a na Zadově, kam míří zejména vyznavači běžeckého lyžování, jsou všechny stopy udržované.

Nej tipy: 101 nejlepších lyžařských středisek

Nejlepší lyžařská střediska, nejdelší sjezdovky i nejkouzelnější velehorská zákoutí, o tom všem se dočtete ve speciální magazínu Lidových novin 101 nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Navíc získáte skipas zdarma.

Více informací najdete ZDE

Jižní Morava se potýká s teplým počasím

Vlekaři ve Zlínském kraji zažívají nejpovedenější jarní prázdniny za několik posledních let, sjezdovky jsou plné. Podmínky pro lyžování jsou přes oblevu stále vynikající, a to i v níže položených oblastech. Na sjezdovkách je stále zhruba kolem jednoho metru sněhu, upravené jsou i běžecké stopy.

Na Vysočině se také potýkají s oblevou, v provozu ale zůstane většina vleků. Na některých uměle zasněžovaných svazích ještě leží i tři čtvrtě metru sněhu. Lyžovat se zřejmě bude o víkendu a většina správců plánuje otevření skiareálů i na příští týden, kdy budou mít školáci jarní prázdniny. Lyžařská sezona však už podle informací na internetu skončila na sjezdovce Svatá Anna v Chotěboři.

V provozu je navzdory oteplení a dešťovým přeháňkám většina středočeských sjezdovek. Zavřeno má pouze areál v Kvasejovicích u Sedlce-Prčice, který je odkázán na přírodní sníh. Sezona tam zřejmě už definitivně skončila. Teplé a deštivé počasí uzavřelo také na jižní Moravě sjezdovku Klínek v Předklášteří u Tišnova a svah v Blansku-Hořicích. Na obou totiž především ve spodních částech sníh roztál.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.