10. května 2015 7:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Valtické vinné trhy vidělo 6 500 návštěvníků, ochutnali 690 vín

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vinná réva. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinná réva. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Na letošní ročník dvoudenních vinných trhů přišlo na zámek ve Valticích na Břeclavsku rekordních 6 500 návštěvníků, kteří mohli do dneška ochutnat z 690 vzorků vín.

Každým rokem chodí na trhy přes 5 000 a někdy i kolem  6000 lidí. „Letos jich bylo tak kolem 6500. Určitě za to mohla i otevřená jízdárna, na kterou byli lidé zvědaví. Objevila se spousta turistů nebo cyklisté, aby se na ni mohli podívat,“ řekl pořadatel festivalu Jan Otáhal.

Podle něj se téměř vyprodalo i víno. „Zbytek doprodáme do dnešního večera. Letos byl ročník velmi úspěšný,“ uvedl. Na trzích se však nepodařilo překonat několik let starý valtický rekord v řetězovém přiťuknutí medailovým vínem. „Měli jsme 532 lidí a potřeba je jich přes 540. I když byla návštěvnost velká, nedovedli jsme v potřebnou chvíli shromáždit takový počet lidí, abychom překonali vlastní rekord,“ řekl Otáhal.

Mezi 690 vzorky ze 128 firem z Česka i zahraničí byli i šampioni trhů, které v dubnu vyhodnotila odborná porota. V bílých vínech to byla Pálava, výběr z hroznů, ročník 2013 od Rodinného vinařství Pavel Binder z Rakvic. Mezi červenými bylo nejlepší víno Kometa cuvée červené, jakostní známkové víno ročníku 2012 od společnosti Patria Kobylí. „Šampionem z řad zahraničních vystavovatelů se stal Grüner Veltliner Exklusiv Hermannschachern ročníku 2014 vinařství Weingut Nestifter z rakouského Poysdorfu,“ řekl Otáhal.

V dražbě archivních šampionů byla nejúspěšnější Pálava, pozdní sběr, ročník 2002, která trhy vyhrála v roce 2003. „V souboji několika roztoužených dražitelů byla láhev vydražena za neuvěřitelných 11.300 korun,“ dodal Otáhal.

  • 0Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.