13. května 2015 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nad krajinou slz a radiace. Jak vypadal uranový boom na Příbramsku?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tábor XII s pracovištěm šachta č. 14 v roce 1952 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tábor XII s pracovištěm šachta č. 14 v roce 1952 | foto: Muzem Policie ČR

PRAHA Odtajněné letecké fotografie z oblastí nedobrovolné těžby uranové rudy i zajímavé příběhy nasazených vězňů v Jáchymově a na Příbramsku. Obojí ukazuje nová výstava s názvem Nad krajinou slz a radiace. „Snímky ukazují uranový boom, zakládání šachet a pracovních táborů, ale i to, jak oblasti vypadají dnes,“ řekl serveru Lidovky.cz kurátor výstavy František Bártík.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu uspořádal v pražském Muzeu Policie ČR výstavu, která mapuje nedobrovolnou těžbu v uranových dolech na území tehdejšího Československa. Expozice vychází především z dosud nepublikovaných leteckých záběrů oblastí, kde se těžila uranová ruda. Fotografie zachycují proměnu krajiny vlivem těžby i její aktuální stav.

O výstavě:

Výstava v Muzeu Policie ČR je pro zájemce otevřena od 29. dubna do 7. června každý den kromě pondělí od 10:00 do 17:00 hodin.

Výstava bude putovat po celé republice.

Vedle toho návštěvníci uvidí, jak vypadala pracoviště a tábory nesvobodných pracovních sil. Během minulého režimu totiž bylo v uranových dole nasazeno velké množství vězňů. Ať už němečtí váleční zajatci, chovanci táborů nucených prací nebo odsouzení ve výkonu trestu pracovali hlavně ve třech lokalitách - Jáchymovsko, Hornoslavsko a Příbramsko.

Tábor XII s pracovištěm šachta č. 14 v roce 1952
Tábor Nikolaj v roce 1952.

Výstava Nad krajinou slz a radiace nabízí též dobové dokumenty a otevírá téma perzekuce a utrpení vězňů. „Snažil jsem se vybrat nějaké neznámé a z mého pohledu zajímavé příběhy, které veřejnost ještě nezná,“ řekl kurátor Bártík.  Podle něj panuje kolem těžby uranové doly dodnes řada mýtu a nepravd. „Jednou z nich je například, že kdybychom vyváželi uran na západ, tak jsme mohli být druhým Švýcarskem,“ uvedl.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse