Nepálská veselka: když se slaví celý týden

Hlavní protagonisté. Svatba je však hlavně oslavou propojení dvou klanů než sňatku dvou lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní protagonisté. Svatba je však hlavně oslavou propojení dvou klanů než sňatku dvou lidí. | foto: Jana Vrubelová, Lidovky.cz

KÁTHMÁNDÚ Tisíc hostů, milion bohů, ženich, nevěsta a dlouhých sedm dní. Tak se dá shrnout tradiční nepálská veselka, na níž jsem se ocitla v roli svatebního hosta. Dnešní pohlednici posílám z Káthmándú, metropole v podhůří Himaláje.

Razína pochází z rodiny bohatých obchodníků v káthmandském údolí, kde se dodnes životy lidí řídí prastarými tradicemi včetně domluvených sňatků. Na Západě vzdělaná nevěsta si sice svého ženicha vybrala sama, ale ke vší spokojenosti rodičů. Opačný případ je stále nemyslitelná varianta, a to i v tak benevolentní rodině jako je ta mých hostitelů.

Další pohlednice z cest najdete ZDE.

Svatba v Nepálu není jen tak. Není to totiž jen sňatek dvou lidí, ale především dvou rozvětvených klanů. Datum pečlivě určil astrolog a na veselku se sjíždí široké příbuzenstvo z celého světa. První dny oslav se odehrávají v domě nevěsty, kam každý den proudí asi tisícovka hostů. Nevěsta všechny zdraví, přijímá dary a líbezně se usmívá. Její šaty sice váží sedm kilo a ruce tíží zlaté náramky, ale poznat to není a zábava pokračuje v plném proudu až do poloviny svatebního týdne.

Bohatá výzdoba je základ všeho. Chybět nesmí ani na svatebním voze.

Bohatá výzdoba je základ všeho. Chybět nesmí ani na svatebním voze.

To na scénu konečně vstupuje ženich. V sedm hodin ráno začíná hlavní ceremoniál, po další probdělé noci poněkud náročný úkol. V tento den se nevěsta loučí se svým dosavadním domovem, odteď sem bude moct už jen se svolením manžela. V nazdobeném autě vyráží vstříc novému domovu. Jede sama, její příbuzní mají na dnešní oslavu v domě ženicha vstup zakázán.  

Den čtvrtý. Nevěstiny šaty váží sedm kilo a ruce tíží zlaté náramky

Den čtvrtý. Nevěstiny šaty váží sedm kilo a ruce tíží zlaté náramky

V novém domově ji čeká řada dalších rituálů, obdrží také symbolický klíč od domu a oba novomanželé dostanou nově vybavený pokoj. V rozlehlém domě žije 11 lidí a Razína teď bude v rodinné hierarchii nejníže.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Další dny se nesou v podobném duchu jako ty předchozí, jen se teď vše odehrává v domě manžela. Obě rodiny se předhánějí v servírování lahůdek, stylem balení darů i dary samotnými. Opět jsou na programu rituály, přijímání darů, další rituály, focení, dary. Svatebčané dál statečně konverzují a uždibují vybrané speciality, popíjejí, tančí. Nejstatečnější je ale nevěsta, jež se ještě stíhá několikrát za den převléct a předvádí tak darované róby (všechny váží několik kilo). A pak proč je ta rozvodovost mezi hinduisty tak nízká: nikdo nemůže mít sílu na druhou svatbu, říkám si na konci svatebního maratonu.

Najdete na Lidovky.cz