Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ngorongoro - mimořádná přírodní památka

Cestování

  9:23
Každý milovník Afriky a safari jistě potvrdí, že návštěva oblasti Ngorongoro a především samotného kráteru Ngorongoro je fascinujícím zážitkem. Musíte ovšem kráter navštívit velmi brzy ráno, kdy sem ještě nedorazila masa turistů a kdy si opravdu můžete vychutnat ojedinělou atmosféru této africké perly, vyhlášené v roce 1979 součástí Světového dědictví UNESCO.

Staří samci se stahují do kráteru Ngorongoro kvůli šťavnaté stravě. foto: andBeyond, archiv ck Marco Polo

Krajina na dně kráteru Ngorongoro má mnoho podob. Rozhodně to není žádná...

Unikátní ekosystém na ploše velké jako Praha

Kráter Ngorongoro je naprosto unikátní ekosystém, který nelze najít v takovém rozměru a četnosti fauny a flory nikde jinde na světě. Víceméně bez zásahu člověka se tu vytvořila stabilní a vyvážená komunita živočichů, která dokáže zajistit po mnoho stovek let reprodukci celého potravinového řetězce. V průběhu roku zde žije 20 až 25 tisíc kusů živočichů. Jejich stavy se harmonicky snižují a zvyšují podle období sucha a dešťů.

Pakoně z Ngorongoro nemigrují. Mají dostatek pastvy po celý rok.

Lvi jsou ozdobou Ngorongoro.Několik početných klanů ovládá jednotlivá území v...

Přehlídka zvířat

V kotlině žijí velká stáda buvolů, zeber a pakoňů, buvolců, vodušek a mnoha jiných druhů antilop a gazel, velké množství lvů, gepardů a dalších šelem. Zvířata mohou svobodně migrovat z kaldery a vracet se zpět, ale většina z nich zůstává na celý život. Ovšem jsou i druhy, které v Ngorongoru neuvidíte. Jinde velmi četné antilopy impaly, či buvolec Topi a především žirafy. Ačkoli zde roste mnoho akácií, nepotkáte tu žirafu ani jednu.

Nosorožec černý.

Největší vzácnost

Jedním z lákadel kráteru Ngorongoro je nosorožec dvourohý (zvaný černý). Ještě v roce 1966 bylo na území kráteru celkem 108 kusů tohoto vzácného zvířete, ale v sedmdesátých letech se pytláci postarali téměř o jeho vyhubení. Dnes je zde ostře sledovaná populace 14 kusů.

Pytláci zabijí ročně stovky nosorožců. Rohy jsou na černém trhu velmi ceněné.

Masajové

Dnešním symbolem chráněného území Ngorongoro jsou ovšem Masajové, bojovný pastevecký národ, který toto území dobyl cca před 200 lety. Zabrali velmi rozsáhlá území dnešních národních parků Masai Mara, Serengeti a Ngorongoro. Tento hrdý národ, s velmi specifickými tradicemi, kterých se velmi nerad vzdává, byl a je praktickým vládcem tohoto kraje. Navzdory tomu, že jsou Masajové velmi chudí a kromě stád dobytka nemají žádný jiný majetek, musela tanzanská vláda nabídnout mnoho ústupků při jednáních o vystěhování Masajů z oblasti Serengeti a z kotliny Ngorongoro.

Masajské vesnice v okolí kráteru Ngorongoro neberte jako autentické.

Obrovské území zvané dnes Masai Land (Země Masajů) bylo vyčleněno z národních parků a získalo statut tzv. chráněných území teprve v roce 1959. Nikdo jiný než Masajové se na nich nesmí usazovat, pást tam dobytek, či jinak podnikat. Dnes na těchto chráněných územích v okolí kráteru Ngorongoro žije více než 60 000 Masajů s více než 300 000 krav a 200 000 koz. Napětí mezi zájmy národních parků a národa Masajů je velmi živé a mír velmi křehký.

Hyeny se starají o zdraví kráteru Ngorongoro.

Užitečné hyeny

Vědci z berlínské ZOO, kteří ekosystém kráteru Ngorongoro studují systematicky již od roku 1993, přišli na jednu velmi zajímavou skutečnost. Koncentrace hyen na území kotliny je přibližně dvojnásobná v porovnání se Serengeti, Tarangire a dalšími národními parky. Vědci tvrdí, že právě díky této vysoké koncentraci hyen nevidíte v kráteru kostry mrtvých zvířat a nehrozí epidemie mnoha nemocí. Hyena díky svým čelistem dokáže rozdrtit i velmi tvrdé kosti a poradí si i s kůží zeber, která je velmi odolná a nedokáže ji protrhnout a pozřít dokonce ani většina druhů supů.

Ngorongoro.

Turista pod dozorem

Pro vstup a pohyb turistů v kráteru platí velmi přísná pravidla a jejich nedodržení se velmi přísně trestá. Kromě dvou odpočinkových míst, která byla velmi pečlivě vybrána, je zakázáno opustit vozidlo, vozidla se smí pohybovat pouze po vyhrazených cestách a jejich počet se správci parku snaží v posledních letech snížit, pohyb všech návštěvníků je neustále monitorován správou parku a její zaměstnanci jsou připraveni okamžitě reagovat na jakékoliv porušení pravidel.

Snídaně u jezera hrochů. Kráter Ngorongoro.

První běloši

Prvním bělochem, který vstoupil do kráteru Ngorongoro, byl geograf Dr. Oscar Baumann v roce 1882. Měl za úkol zmapovat okolí Kilimandžára a zpracovat podklady pro případnou stavbu železnice.

Jen těžko si to dnes dovedeme představit, ale už za 7 let po Baumannově návštěvě, v roce 1899, se usadil v kráteru Ngorongoro první evropský farmář – Adolph Siedentopf. O něco později za ním dorazil i jeho bratr Friedrich Wilhelm. Rozdělili si plochu kotliny na dvě poloviny, postavili dva domy a obdělávali každý svá pole. Obklopeni desítkami lvů a slonů, stovkami buvolů, zeber a pakoňů a početnými stády bojovných Masajů. Přesto zde vydrželi hospodařit až do konce První světové války, kdy území Tanzanie, spravované Německem, padlo do rukou Britů.

Zákaz lovu a zemědělské činnosti byl ustanoven v roce 1928.

 

Kolem poledne už je v kráteru Ngorongoro příliš mnoho aut.

Není turistů v kráteru až příliš mnoho?

Přesto se zdá, zvlášť v poledních hodinách, že počet turistů je na hranici únosnosti, zvedá se počet drobných překročení pravidel, která ruší svět zvířat. Do kráteru bohužel přijíždí stále více návštěvníků, kteří si neuvědomují unikátnost tohoto ekosystému, nechápou ojedinělost tohoto území a vnímají Ngorongoro jen jako atrakci.

Určitě stojí za to do kráteru Ngorongoro vyrazit, ale je nutné vědět, jak takovou návštěvu uskutečnit, aby byla nádherným celoživotním zážitkem.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Expedice Východní Afrika - s českým průvodcem

 POZNÁVACÍ OKRUH KEŇOU A TANZANIÍ

Cílem tohoto poznávacího zájezdu do Keni a Tanzanie je ukázat to nejlepší z těchto dvou zemí. Zaměřujeme se především na národní parky a rezervace, které jsou nezbytné při utváření pohledu na safari ve Východní Africe.
V průběhu naší expedice navštívíme jezero Nakuru proslulé tisícovkami plameňáků a dalšího ptactva, dále pak méně známé jezero Naivasha. Odsud se vydáme do rezervace, která se stala symbolem afrického safari - Masai Mara. Budeme pokračovat do Tanzanie, kde strávíme noc na břehu největšího afrického jezera - Viktoriina. Dále pojedeme do Serengeti, kterou netřeba představovat a naši úžasnou cestu po východní Africe zakončíme jedinečným kráterem Ngorongoro.

Ngorongoro.

Termín : 28.11. 2014

Cena : 75 000,- za 10 nocí

Více informací o zájezdu zde

Klasický okruh - Lake Manyara, Ngorongoro, Serengeti

Vydejte se s námi na sever Tanzanie do proslulých národních parků Serengeti, Ngorongoro a Lake Manyara.
Kráter Ngorongoro, mnohými považovaný za osmý div světa a nekonečné pláně Serengeti jistě netřeba blíže představovat. Serengeti je dějištěm každoroční velké migrace zvířat - miliony pakoní, zeber a dalších druhů putují za čerstvou pastvou a slibují jedinečnou podívanou.
Pokud budete chtít po skončení safari odpočívat na pobřeží Indického oceánu, rádi vám připravíme nabídku na prodloužení pobytu na ostrově Zanzibar.
Rádi vám připravíme individuální nabídku safari v Tanzanii ve vámi zvoleném termínu.

Plameňáci v Nogorongoro.

Termín : 22.11. 2014

Cena : 81.990,- za 7 nocí

Více informací o zájezdu zde

Autor: