Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

O exotiku byl rekordní zájem

Evropa

  11:02
Stále častěji se čeští turisté vypravují na cizí kontinenty. Zvýšené poptávce se přizpůsobily i cestovní kanceláře a výrazně zatraktivnily své nabídky. Nejvíce si našinci oblíbili Thajsko, Kubu a Spojené arabské emiráty. Propad zaznamenala Brazílie.
Dovolená - ilustrační foto.

Dovolená - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Hlavní sezona na cestování do exotiky už pomalu končí. Pokud nechcete spěchat, je možné zarezervovat si zájezd na prosinec do některé z destinací, jejíž podobu znáte z romantických obrázků. „Cenu, za kterou nyní zájezd klienti podepíší, garantujeme,“ slibuje Libor Ševčík, ředitel cestovní kanceláře Travel& Business Centre Ltd.

Uplynulá sezona - tedy letošní zima - měla u Čechů velký úspěch. Do exotických zemí jich vycestovalo asi 120 tisíc, což znamenalo meziroční nárůst o 20 %. „Z tohoto počtu bylo asi 60 tisíc zájezdů českými charterovými lety a zbytek individuálně. 80% českých turistů přitom do exotiky vyráží v zimě,“ říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.


OČKOVÁNÍ DO EXOTIKY

* Nákaza infekčním nebo parazitárním onemocněním hrozí především v tropických a subtropických zemích.

* Volba očkování, popřípadě podávání antimalarik je závislé nejen na charakteru nebo délce pobytu, ale i na zdravotním stavu každého turisty. Pokud cestujete sami, obraťte se vždy na očkovací centrum v některém z krajských měst, kde vám doporučí konkrétní opatření. Pokud cestujete s CK, zpravidla vás sama upozorní, zda je v dané zemi očkování povinné.

* Protože očkovací program vyžaduje potřebný časový odstup, doporučuje se s ním začít nejlépe 3 měsíce před předpokládaným odjezdem.

* Databázi doporučeného a povinného očkování v jednotlivých exotických destinacích, včetně orientační ceny, naleznete například na internetové adrese: www.vakciny.net. Aktuální epidemiologickou situaci po celém světě lze pak sledovat na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí.

* Mezi základní očkování občanů ČR patří žloutenka typu A a tetanus. Pro cesty do méně vyspělých zemí mimo EU se doporučuje také žloutenka typu B.

* Při cestách do rozvojových zemí je standardní okruh očkování, ze kterého turisté dle potřeby a konkrétního cíle cesty vybírají, následující: očkování proti břišnímu tyfu, meningitidě, žluté zimnici a tablety proti malárii. Všechna očkování jsou běžně dostupná v očkovacích centrech. Jedná se vždy o placenou službu.

* Nejčastějším onemocněním bývá cestovní průjem, který často odezní do 3 dnů. O závažnější onemocnění (cholera, úplavice) může jít tehdy, když je průjem provázen horečkou nebo zvracením. Pak je nutné vyhledat co nejdříve pomoc lékaře.


Podle Hynka Špinara, marketingového ředitele cestovní kanceláře ESO Travel, existují dva hlavní důvody zvýšeného zájmu o exotiku: „Atraktivita těchto destinací stoupá jednak díky navýšení kapacit přímých linek a také díky tomu, že exotická dovolená byla v letošní zimní sezoně pro Čechy nejvýhodnější v historii. Na Kubu nebo do Thajska se létalo na dva týdny za ceny výrazně pod 30 tisíc korun.“

V měsíci dubnu však sezona pro většinu exotických zemí končí a na mnoha místech začne období dešťů. „Zatímco do dubna byl hlavní zájem orientovaný na Mauritius nebo Maledivy, pro květen až červenec to budou díky lepšímu počasí třeba Seychely a Bali,“ informuje Ševčík.

Za luxus v letadle až 15 tisíc
Zatímco dnes už čeští turisté létají do exotiky ve většině případů bez přestupu, ještě před deseti roky bychom u nás charterový let hledali marně. „Historicky první přímý let z České republiky do exotiky letěl v roce 2000, a to do Thajska a organizovala ho cestovní kancelář ESO Travel,“ přibližuje začátky přímých letů Tomio Okamura.

Během uplynulé zimy se ale přímými lety cestovalo už nejen do Thajska (letos nově také na Phuket, jeden z thajských ostrovů), ale třeba do Mexika, Keni, Indie, Spojených arabských emirátů, Brazílie, Ománu, Salvadoru, Dominikánské republiky, na Kubu, Srí Lanku, Jamajku, Azorské ostrovy nebo Maledivy.

„Naše cestovní kancelář nabízí například také charterové lety s odlety z Vídně a Mnichova,“ upozorňuje na bohaté možnosti turistů Daniel Plovajko, mluvčí CK Fischer. „My jsme měli také přímé lety do africké Keni, a to jak z Brna, tak i Ostravy,“ přidává Špinar.
 
Cestovní kanceláře začaly v poslední době nově nabízet v rámci některých dalekých charterových leteckých spojů z ČR i sedadla typu „business class“. Jde o místa s pohodlnější sedačkou a větším prostorem pro nohy včetně lepšího servisu a jídla během letu i před letem. Příplatek za větší luxus činí až 15 tisíc Kč na osobu.
 
„Zajímavé je, že jsou tato místa, kterých jen v letadle jen několik, vyprodána prakticky jako první,“ komentuje nový trend Okamura.

Výrazná změna - zrušení víz do USA
Nejvíce lákalo v uplynulé sezoně Thajsko, kam se každým rokem jezdí ohřát okolo 17 tisíc Čechů. Třetí rok za sebou se na vrcholku pomyslných žebříčků popularity drží rovněž Kuba. „O obě země byl takový zájem, že jsme sem jako novinku zavedli nonstop lety dálkovým Boeingem 767/300,“ říká mluvčí cestovní kanceláře Čedok, Tomáš Brejcha.
 
Mnohem pohodlnější byla také cesta za sluncem na Floridě. „Významnou změnou totiž bylo zrušení víz do USA, které zaznamenalo nejen zvýšení poptávky po zájezdech do USA, ale také do zemí a oblastí, pro které USA znamenají výchozí bod. Týkalo se to například plaveb v Karibském moři,“ vysvětluje Špinar. Vyřizování víza tak odpadá dále třeba u zájezdů do Polynésie (Tahiti, Bora Bora), kam je nutné cestovat také přes USA.

„Bez poklesu poptávky jsou svatby a svatební cesty na ostrovy Mauritius a Seychely. Na Mauritiu totiž poskytují hotely slevu 60 až 100 % pro nevěstu. V některých hotelech je tedy nevěsta po celou dobu pobytu zdarma,“ říká Ševčík.

First minute sleva až 12 %
Ceny do exotických destinací se na příští zimu ve většině případů nezmění. „Zdražili jsme asi o 5 %. Jedná se o důsledek propadu kurzu koruny. Jako kompenzaci za únorové zdražení nabízíme nyní kurzové zvýhodnění,“ přiznává ale třeba společnost Travel&Business Centre Ltd.

Průměrná cena do teplé exotiky se u nás přitom pohybuje kolem 40 tisíc Kč na osobu. „V cenové relaci kolem 30 tisíc Kč na osobu si lze zakoupit zájezd do Spojených arabských emirátů (Dubaj), do Thajska, Brazílie či na Kubu, kolem 40 tisíc do Keni, Mexika či Dominikánské republiky, kolem 50 tisíc do Salvadoru a nejdražšími zájezdy jsou pak Mauritius, Seychely či Maledivy, kde se cena pobytu pohybuje zpravidla od 50 tis. Kč na osobu,“ shrnuje cenové relace Okamura.

Slevy nebo akce se u těchto typů zájezdů neobjevují tolik jako u zájezdů do Středomoří. Předpokládá se, že na drahou dovolenou vyráží movitější osoby, které sleva neovlivní. Ušetřit až 12 % z katalogové ceny lze tak třeba při nákupu first minute. Katalogy na exotiku budou vycházet během léta a slevy na first minute potrvají až do konce září.