Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Odpoledne v Harlemu: prázdné ulice, domy z pískovce a pravidla

Cestování

  8:55
Harlem: černošská čtvrť a nebezpečná oblast. To byly první asociace při vyslovení známé čtvrti New Yorku. Je ale dobré si své předsudky otestovat a rozhodně se do něj vypravit, i když mu jsou ve 150stránkovém průvodci po Manhattenu věnovány strany pouze dvě.

Klasické brownstony na západní části 122nd Street v černošské části Harlemu. foto: Jiří Špaček, Lidovky.cz

Harlem už dávno nepatří jen afroameričanům, ale značnou východní část obývá rozrůstající se hispánská komunita. Ztrácí i svou pověst nebezpečného místa, rok do roku tu klesá kriminalita ve všech sledovaných kategoriích trestných činů.

I přes to se turisté vydávají do Harlemu, čtvrtě na horní části Manhattanu, obvykle jen výletním autobusem. Pozorují jej v bezpečném odstupu z jeho odkryté střechy, takže si chodec připadá jako v safari, ale v opačné roli. Není ale důvod proč se nevydat za dne do Harlemu pěšky.


Pohlednice z cest na větší mapě

Nejjednodušší je dostat se do čtvrti metrem, ale zajímavější je vydat se pěšky například po 5. avenue, na níž se nachází Empire State - nejslavnější mrakodrap, podél Central parku s úctyhodnými 341 hektary rozhlohy, až ke 110th Street, kde najednou začíná jiný New York, černošská část Harlemu. Budovy jsou nižší, ulice spíše prázdné. 

V Harlemu není na obhlídku tolik architektonických skvostů nebo zajímavých vyhlídek, jako ve střední a spodní části Manhattenu. Milovníci architektury si ale přijdou na své. Harlem je v příčných uličkách plný tzv. Brownstonů, jak domy dle typu hnědého pískovce použitého ke stavbě newyorčané pojmenovali. Obvykle jde o troj - až čtyřpodlažní domy se zvýšeným vchodem k němuž vedou z ulice schody. Na nich můžete potkat místní jak posedávají se známými a sledují dění na ulici. Jiné brownstony představují vícepodlažní činžovní domy s vyvedenými bezpečnostními schodišti uchycenými na fasádě.

Činžovní dům s vyvedeným bezpečnostním schodištěm na u parku Marcus Garvey na...
Obchod se smíšeným zobžím a rekla,mou na vedlejší Jacob Restaurant na rohu ulic...

Aniž by se člověk setkal s nějakým vyloženě negativním pohledem nebo snad přijetím, tak čím hlouběji se do čtvrti dostává, tím spíše pociťuje, že bílý návštěvník nebo turista tu nejsou zcela vítáni. Na ulici takové prakticky ani nepotkáte. Na první pohled je zřejmé že jste v chudší části města jak podle vybavenosti obchodů tak i obyvatel a je fakt, že z některých postav oblečených do tílka získává návštěvník respekt automaticky. Newyorčané i přes zlepšenou bezpečnostní situaci dodnes nedoporučují do Harlemu chodit se setměním kdy se ulice zaplní. A když už tam musí nebo chtějí zajít třebas do jazzového klubu, tak jen vlastním autem nebo taxíkem.

McDonald na křižovatce ulic Malcom X Blvd a 132nd Street v černošské části...

Harlem rozhodně stojí za procházku, i když v něm není tolik zajínavostí. Vyplatí se neporušovat pravidla respektovaná i obyvateli Harlemu a nedívat se na čtvrť jako na centrum zločinu. Nakonec i v Česku máme místa, kam není za tmy radno chodit.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...