4. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Něco mezi Gaudím a Hobitínem z Pána prstenů

Domky ve vesnici Omaya připomínají stavby ze slavného Hobitína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domky ve vesnici Omaya připomínají stavby ze slavného Hobitína. | foto: Omaya Eco Village

Domy v té vesničce se nechaly napůl inspirovat katalánským architektem Gaudím, napůl pak stavbami ze slavného Hobitína - místa odkud vyšel filmový hobit Frodo Pytlík za svým dobrodružstvím v Pánu prstenů.

Ta vesnička se jmenuje Omaya, slouží jako hotel a leží v horách, kam dlouho nesměla noha civilisty vůbec vstoupit - v pásmu železné opony na bulharsko-řecké hranici. Přesněji - v Bulharsku, zhruba 19 kilometrů od města s podivným názvem Goce Delčev - což je správní středisko oblasti pojmenované po jednom revolucionáři.


Pohlednice z cest na větší mapě

Celá Omaya je vlastně jeden zvláštní hotel, kde se architekti, včetně těch zahradních docela vyřádili. Jednotlivé sruby, domky a bungalovy jsou ukryty v různých zákoutích lesa, podél udržovaných luk. Zvláštní je podoba oněch domků i materiál, ze kterého jsou postaveny: většinou jde o domky z pálené hlíny, případně o kombinaci hlíny a trámů. Vše je zde připraveno k odpočinku či rybaření.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Budeme vám v ní přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Majitelé komplexu jsou si unikátnosti svých staveb vědomi a proto vybírají v přepočtu zhruba sto třicet korun jen za vstup do areálu, kde si můžete budovy prohlédnout zvenčí.

Najdete na Lidovky.cz