6. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Opomíjená krása Korutan. Tipy, kam se podívat

Projet se lodí po tyrkysové hladině jezera Faaker See, svézt se lanovkou nebo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projet se lodí po tyrkysové hladině jezera Faaker See, svézt se lanovkou nebo... | foto: VI-FA-OS TOURISMUS

Většina Čechů je zná leda z okénka auta, rakouské Korutany by ale byla škoda minout jen jako malebnou kulisu cesty do Itálie nebo Chorvatska. Najdete tu jezera s kvalitou pitné vody, alpské vrchy a pastviny – a jen málo turistů.

Radost z čisté vody

Při ponoření se vybavuje dávno zapomenutý, veskrze pozitivní vjem: radost z vody, která nepáchne po bahně ani po chloru, je průhledná a bez chuti. Kolem dvou stovek zdejších jezer 1 s čistou průzračnou vodou má navíc rozmanitou charakteristiku. Klopeiner See láká nejteplejší vodou v Rakousku (kolem třiceti stupňů), průzračnou tyrkysovou hladinou potěší Faaker See a hloubkou sto čtyřiceti metrů překvapí Millstätter See. Kdo se neobejde bez turistického ruchu, pro toho jsou vyhlášená letoviska na březích Wörther See.

Nejvýše položený kostelík

Nedotčenou alpskou krajinu zažijete v přírodním parku Dobratsch. Cesta na vrchol stejnojmenné hory (2167 m n. m.) vede po loukách, na kterých žije 900 druhů motýlů, a pastvinách se spokojeným dobytkem a rozmanitou alpskou flórou. Na vrcholu vedle rozhledny stojí i nejvýše položený kostelík v Evropě Maria am Stein (Marie na skále). Podle pověsti právě na tomto místě v roce 1482 zachránila při bouři Panna Maria život pastýři a jeho ovcím. Dobratsch je také bohaté naleziště zkamenělin mořských tvorů z doby před dvěma sty miliony let.

Lázně v designu skal

Na místě, kde dvě stě let stály původní villašské lázně, se po třech letech výstavby otvírá nový Thermen Resort Warmbad-Villach. Areál stojí přímo nad vřídlem termální vody, z něhož tryská sto dvacet litrů za vteřinu. Nové lázně jsou pozoruhodné svým novátorským designem – namísto banální krabice tu roste architektura reflektující tektonické zlomy, okolní skalní masivy a další přírodní tvary. Od poloviny července nabídne bazény s vodou teplou od dvaceti čtyř do třiceti stupňů.

Mezi smečkou makaků

Jurský park, tak působí na první pohled Abenteuer Affenberg (Opičí hora) v severní části Villachu. V lese za vysokým plotem ovšem nežijí dinosauři, ale smečka sto čtyřiceti japonských makaků. Zájem o hlubší poznání je na obou stranách. Opice se velmi šikovně umí zmocnit jakýchkoliv zajímavých předmětů či svačin, které návštěvníci opomněli ukrýt. Zvláště vynikají ve vyjímání SIM karet z mobilních telefonů. Bude-li se jim chtít, předvedou i disciplíny jako skok do vody a plavání.

Marcel Sauer

Najdete na Lidovky.cz