6. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Opomíjená krása Korutan. Tipy, kam se podívat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Projet se lodí po tyrkysové hladině jezera Faaker See, svézt se lanovkou nebo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projet se lodí po tyrkysové hladině jezera Faaker See, svézt se lanovkou nebo... | foto: VI-FA-OS TOURISMUS

Většina Čechů je zná leda z okénka auta, rakouské Korutany by ale byla škoda minout jen jako malebnou kulisu cesty do Itálie nebo Chorvatska. Najdete tu jezera s kvalitou pitné vody, alpské vrchy a pastviny – a jen málo turistů.

Radost z čisté vody

Při ponoření se vybavuje dávno zapomenutý, veskrze pozitivní vjem: radost z vody, která nepáchne po bahně ani po chloru, je průhledná a bez chuti. Kolem dvou stovek zdejších jezer 1 s čistou průzračnou vodou má navíc rozmanitou charakteristiku. Klopeiner See láká nejteplejší vodou v Rakousku (kolem třiceti stupňů), průzračnou tyrkysovou hladinou potěší Faaker See a hloubkou sto čtyřiceti metrů překvapí Millstätter See. Kdo se neobejde bez turistického ruchu, pro toho jsou vyhlášená letoviska na březích Wörther See.

Nejvýše položený kostelík

Nedotčenou alpskou krajinu zažijete v přírodním parku Dobratsch. Cesta na vrchol stejnojmenné hory (2167 m n. m.) vede po loukách, na kterých žije 900 druhů motýlů, a pastvinách se spokojeným dobytkem a rozmanitou alpskou flórou. Na vrcholu vedle rozhledny stojí i nejvýše položený kostelík v Evropě Maria am Stein (Marie na skále). Podle pověsti právě na tomto místě v roce 1482 zachránila při bouři Panna Maria život pastýři a jeho ovcím. Dobratsch je také bohaté naleziště zkamenělin mořských tvorů z doby před dvěma sty miliony let.

Lázně v designu skal

Na místě, kde dvě stě let stály původní villašské lázně, se po třech letech výstavby otvírá nový Thermen Resort Warmbad-Villach. Areál stojí přímo nad vřídlem termální vody, z něhož tryská sto dvacet litrů za vteřinu. Nové lázně jsou pozoruhodné svým novátorským designem – namísto banální krabice tu roste architektura reflektující tektonické zlomy, okolní skalní masivy a další přírodní tvary. Od poloviny července nabídne bazény s vodou teplou od dvaceti čtyř do třiceti stupňů.

Mezi smečkou makaků

Jurský park, tak působí na první pohled Abenteuer Affenberg (Opičí hora) v severní části Villachu. V lese za vysokým plotem ovšem nežijí dinosauři, ale smečka sto čtyřiceti japonských makaků. Zájem o hlubší poznání je na obou stranách. Opice se velmi šikovně umí zmocnit jakýchkoliv zajímavých předmětů či svačin, které návštěvníci opomněli ukrýt. Zvláště vynikají ve vyjímání SIM karet z mobilních telefonů. Bude-li se jim chtít, předvedou i disciplíny jako skok do vody a plavání.

Marcel Sauer
  • 4Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.