Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Oslo očima Nilse Jebense

Cestování

  10:38
„V Norsku jsem se narodil, a tak není divu, že se do Osla rád vracím,“ říká restauratér a majitel společnosti Kampa Group, který žije už několik let v Praze. Rád si v norské metropoli pochutná na sobím a velrybím mase a v létě chodí relaxovat do bývalých doků.

Hlavní město Norska Oslo. foto: Profimedia.cz

1. Restaurace místo doků
Aker Brygge byly původně staré doky, skladiště a přístaviště. Dnes tam najdete bary, restaurace, obchody, jachtařský přístav, drahé byty a kanceláře. Když je v létě horko, celé město se utíká schovat na zahrádky zdejších resturací. Až se nabažíte pohledu na moře či radnici, vypravte se odsud lodí na poloostrov Bygdoy. V této historické části města najdete spoustu muzeí – Muzeum Vikingů, Národní muzeum, muzeum norských polárních expedic, které se jmenuje Fram podle (zachované) dřevěné veslice, nebo muzeum Kon-Tiki, založené cestovatelem Thorem Heyerdalem. Najdete tu i pláž Huk.


2. Lyžování na kraji města
Milovníkům zimních sportů nemusím Holmenkollen moc představovat. Je to středisko lyžování, které je však velmi blízko centra Osla a z celého města na dohled. Je malé, srovnatelné třeba s Harrachovem. Doporučuji návštěvu zdejšího skvělého lyžařského muzea se simulátorem skoků. Velmi blízko Holmenkollenu je stará restaurace Frogenerseteren. Je možná trošku dražší, ale podle mého názoru nabízí nejkrásnější pohled na Oslo a hlavně výtečné místní speciality a norské kulinářské rarity – sobí a velrybí maso nebo arktické bobule. 

3. Kam chodí norští gurmáni
V Oslu není mnoho dobrých dostupných restaurací, ale najdete zde pár kulinářských svatyní. První dámou norských gurmánů je restaurace Bagatelle. Doporučit mohu i Oscarsgate v čele s vynikajícím šéfkuchařem Bjornem Svensonem, jenž dokáže připravit dvanácti- i vícechodový zážitek pro náročné hosty. Já osobně nejčastěji zamířím do jedné ze dvou osvědčených resturací. Bolgen and Moi na Briskeby nabízí mladistvé prostředí těm bohatším. Theatercafeen (viz foto), přes sto let stará restaurace podobná pražskému Obecnímu domu, je útočištěm starší generace.

4. Trocha umění
Jako milovník umění si troufám říci, že nelze navštívit Oslo a opomenout dva nejznámější norské umělce – malíře Evarda Muncha a sochaře Gustava Vigelanda. Vigelandovy sochy můžete obdivovat v parku, který nese jeho jméno. Stojí jich tu na dvě stě a obdivovat je můžete, jak dlouho chcete. Park je totiž přístupný zdarma.

Až vás začnou bolet nohy, můžete si odpočinout v některé ze zdejších příjemných kaváren. Snáze se vám pak půjde k Munchovu muzeu, které je sice dále od centra, ale určitě jeho návštěva za trochu námahy stojí.

5. Opera
Nedávno byla slavnostně otevřena první část nové Opery. Jde o nejambicióznější architektonický projet Osla za několik desetiletí, možná v celé jeho historii. Pokrokoví architekti z uznávaného norského studia Snohetta vytvořili operní dům, který mnozí srovnávají s budovou opery v Sydney a také doufají, že bude stejně slavný. To však ukáže až budoucnost. Každopádně bude jednou celá tato lokalita velkým kulturním centrem s řadou muzeí a restaurací.
Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...