Památky, které musíte navštívit. Přinášíme 10 tipů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Santiago de Compostela  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Santiago de Compostela |

Španělská pevnost Alhambra, koloseum v Římě nebo opevnění Starého města v Dubrovníku. Monumentální a krásné stavby, které stojí za vidění. Renomovaný cestovatelský server tripadvisor.com vybral deset nejkrásnějších evropských památek. Které to jsou a kam se za nimi vypravit?

Mešita-katedrála v Cordobě (Španělsko)
Jedna z nejpozoruhodnějších staveb v Evropě, která v sobě spojuje styly, které se ve Španělsku v průběhu let objevovaly. Stavět ji začali v 8. století na pozůstatcích katedrály San Vicente. Ačkoli je to stavba, která je velice důležitá pro islámský západní svět, najdeme uvnitř stavby také kříž.

Chrám vzkříšení Krista v Petrohradě (Rusko)
Jedna z mnoha církevních památek na území Ruska. Pravoslavný chrám se nachází na břehu Jekatěrinského kanálu, v místech, kde byl v roce 1881 spáchán atentát na cara Alexandra II., který později na následky zranění zemřel. O dva roky později začala stavba. Na místě, kde byl car zabit, stojí kříž z černého křišťálu.

Bazilika Svatého Petra (Vatikán)
Někdy bývá také nazývaná jako Vatikánská bazilika a je jednou ze čtyř římských papežských bazilik. Stojí na posvátném místě, byl zde ukřižován a také pohřben jeden z apoštolů, po kterém je také bazilika pojmenovaná. Na její stavbě se podílelo mnoho významných architektů, mimo jiné také Rafaelo či Michelangelo.

Náměstí Rynek v Krakově (Polsko)
Hlavní krakovské náměstí leží v části zvané Staré město. Jedná se o největší náměstí ve městě a zároveň o nejstarší středověké náměstí v Evropě. Budovat se začalo ve 13. století, kdy byl Krakov zničený po tatarských nájezdech.

Opevnění Starého města v Dubrovníku (Chorvatsko)
Centrum Dubrovníku je zapsané na seznamu chráněných památek UNESCO. Tvoří ho totiž Staré město, které je obehnáno dvoukilometrovými hradbami, které pocházejí z 8. až 17. století. Součástí hradeb, které jsou v některých místech široké až šest metrů, byla i pevnost Svatého Jana u přístavu. Pokud byste se po hradbách chtěli projít, počítejte tak se třemi až čtyřmi hodinami.

Alhambra v Granadě (Španělsko)
V arabštině znamená Alhambra doslovně Rudý hrad. Alhambru postavili ve středověku Maurové. Je to komplex paláců a pevností, kde sídlili maurští panovníci Granady. Nachází se na kopcovitých terasách na jihovýchodní hranici města.


Královský palác Alcazár v Seville (Španělsko)
Město Sevilla ve španělské Andalusii se může chlubit jedním z nejkrásnějších evropských paláců. Původně se jednalo o maurskou pevnost. V roce 1987 byla celá stavba přiřazena ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO a to rovnou i s katedrálou a indickým archivem.

Santiago de Compostela (Španělsko)
Poutní cestu (Svatojakubská cesta) do hlavního města Galicie podnikají každý rok tisíce lidí. Poutním místem bylo ale Santiago de Compostela již do středověku. V katedrále v Santiagu totiž leží ostatky svatého Jakuba Staršího (ve španělštině Santiago).

Sienská katedrála (Itálie)
Katedrála v italské Sienně propojuje dva slohy - gotický a románský. Navíc zkušené oko, může odhalit i prvky pisánské architektury. Sienský dóm se pyšní sochařskými díly od Nicoly Pisana, Donatella, Michelangela a cyklem fresek od Pinturicchia.

Koloseum v Římě (Itálie)
Koloseum se nachází v samém centru hlavního italského města, stavba je považována za nejimpozantnější památku starověkého Říma. Původní název kolosea byl Flaviánský amfiteátr, neboť bylo postaveno pro jednoho z císařů Flaviánské dynastie. Současný název pochází až z 8. století.

apeAlena Pecháčková
  • 1Diskuse