Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pasov: zrodila se tu sláva plzeňského piva

Cestování

  7:00
Modré vody Innu se tu vlévají do tmavého Dunaje. Právě odsud přišlo do Čech západní křesťanství, tady, v původně římském městě, se usídlili z Čech přišlí Bavoři, v tomto kraji se zrodila sláva plzeňského piva.

Pasov při pohledu od Innu. foto: Shutterstock

Biskupské město

Barokní dóm svatého Štěpána v Pasově.

Za své bohatství vděčil Pasov poloze na hlavní obchodní tepně mezi západní Evropou, Rakouskem a Českým královstvím. Za svůj význam pak zdejšímu biskupství, které do značné míry 1 christianizovalo jak Rakousko, tak české země a především Uhry. Zdejší biskupové vládli díky tomu jeden čas největšímu církevnímu území celé Evropy. Z mnoha zdejších církevních památek musíte určitě vidět velkolepý barokní dóm svatého Štěpána, pojmenovaný symbolicky po prvním křesťanském panovníkovi Uher, jehož historie sahá do roku 450.

Římané na Dunaji

Německý Pasov.

Historie dnes padesátitisícového Pasova - jako mnoha dalších měst na Dunaji - sahá až do dob římské říše, kdy byl díky své poloze jedním z důležitých opěrných bodů na hranici impéria. S nálezy z římské doby se můžete seznámit v Römermuseum Kastell Biotro, které stojí přímo na římských hradbách bývalé 2 pevnosti ze třetího století, dnes na okraji starého města. V ruinách římské pevnosti pak v 5. století založil klášter svatý Severius (Severín), jeden z významných křesťanských misionářů a patron Rakouska a Tyrolska.

Lodí třeba až do Porýní

Pasov. Modré vody Innu se tu vlévají do tmavého Dunaje.

Pasov stojí za návštěvu už kvůli své poloze. Na podivuhodném místě na špici poloostrova se stékají dvě mohutné řeky, Dunaj a Inn. Pasov, jehož středověké centrum rozkládající se na poloostrově zůstalo válkou netknuté, je dnes jednou z důležitých zastávek všech výletních lodí, které plují po Dunaji. Je také skvělým výchozím bodem pro lodní výlet do Vídně nebo po Dunaji a kanále Dunaj-Mohan třeba až do Porýní. Nejde o nikterak levnou záležitost, ceny týdenní plavby začínají na 1000 eurech, ale výjimečný zážitek za to stojí. 3

"Plzeňské" z Vilshofenu

Plzeňské pivo vylepšil sládek Josef Groll podle bavorských receptů.

Pár kilometrů proti proudu Dunaje je malebné městečko Vilshofen, které nabízí ještě jeden důvod k návštěvě: zdejšího rodáka, sládka Josefa Grolla, si najal plzeňský pivovar, aby do té doby nevalné plzeňské pivo vylepšil podle bavorských receptur. Groll po přizpůsobení těchto receptur plzeňským podmínkám uvařil v roce 1842 první "plzeň", která pak zahájila úspěšné tažení po celém světě. Groll má dnes na náměstí pamětní desku a pivo, z něhož vzniklo plzeňské, se ve městě vaří dodnes. Do Vilshofenu se z Pasova dostanete pohodlně za deset minut vlakem.

Německý Pasov, vzdálenost od Prahy cca 330 km.

Německý Pasov, vzdálenost od Prahy cca 330 km.

Autor: