Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pastila, tajine a amlo. Sedm jídel, která musíte v Maroku ochutnat

Cestování

  12:00
Maroko je plné exotických vůní a chutí. Tajin, kuskus i harrira jsou pro Maroko stejně typické, jako velbloudi či písečné duny a určitě byste je při svých cestách do této oblasti neměli vynechat.

Sladko slané křupavé bochánky mají kořeny ve městě Fez, ale rozšířené jsou i na pobřeží foto: Katka Karlová, HedvábnáStezka.cz

Připravili jsme si pro vás top 7 marockých specialit, které marockou kuchyni činí naprosto jedinečnou.

Pastilla

Sladko slané křupavé bochánky mají kořeny ve městě Fez, ale rozšířené jsou i na pobřeží . Oblíbený předkrm tvoří směs masa či zeleniny zapečená v mnoha tenoučkých vrstvách jemného těsta a navrch posypaná cukrem a skořicí. Náplň je převážně drůbeží nebo holubí maso. Pro nás netypické spojení masa a sladké chuti určitě stojí za vyzkoušení. Vegetariánské verze se necukrují.

Zaalouk

Salát nebo chcete-li dip z pečených lilků, rajčat, česneku a koření se servíruje jako předkrm nebo příloha k hlavnímu jídlu. Právě pečený lilek dává pokrmu charakteristické kouřové aroma. Dá se jíst teplý i za studena.

Tajine

Nemůžete odjet z Maroka bez ochutnání národního pokrmu, který se připravuje ve speciální nádobě s poklicí kónického tvaru. Pomalu dušené maso se zeleninou se vyskytuje v nepřeberném množství variant. Setkat se můžete s jehněčím, kuřecím, rybím i čistě vegetariánským tajinem. Doporučuji vyzkoušet variaci, kdy se spolu s masem pečou i sušené švestky, fíky a ořechy. Omáčka tím získá jemně nasládlou chuť. Tajine se jí jen tak, s pečivem nebo s kuskusem.

Harrira

Klasická marocká polévka, oblíbená obzvláště během ramadánu. Jí se před hlavním jídlem, jako lehká svačinka, ale klidně i k snídani. Základem je maso (jehněčí, kuřecí či hovězího) vařené spolu se zeleninou (cibule, rajčata, mrkev) a různými luštěninami jemně ochucené kořením a bylinkami. K polévce se přikusuje arabský chléb, ale také datle nebo sladké sezamové sušenky Chebakia.

Amlo

Tato sladká pasta se připravuje z pomletých pražených mandlí rozmíchaných v arganovém oleji a oslazené medem. Je skvělá k snídani na chleba nebo na placky připomínající lívance. Také se používá jako přísada do různých koláčů, pečiva i omáček. Arganový olej je jedním z nejvzácnějších na světě, stromy, z jejichž plodů podobných olivám se získává, nerostou totiž nikde jinde na světě než v jihozápadním Maroku.

Salát nebo chcete-li dip z pečených lilků, rajčat, česneku a koření se...
Hrnce na tajine

Čerstvé džusy

Pomeranče jsou v Maroku nejrozšířenějším ovocem. Za pár drobných dostanete na ulici sklenku čerstvě vymačkané šťávy. Pro domácí pití jsou oblíbené kombinace chutí, k pomerančům se přidává šťáva z řepy nebo mrkve a také mandlový prášek. Pro zvláštní příležitosti se před servírováním do sklenky sypou plátky mandlí. Zvláště v horkých měsících se můžete setkat i s osvěžujícím džusem z okurky, který se chladí ledovou tříští.

Marocký čaj

Berber whiskey

Nenechte se oklamat, pokud vám budou usměvaví Marokánci nabízet berberskou whiskey. Alkoholu se vám nedostane, ale pozvání určitě neodmítejte. Příležitost k vypití sklenky skvělého mátového čaje se najde téměř kdykoliv a kdekoliv. Po dobrém jídle či jako projev pohostinnosti. Silně oslazený čaj připravený ze zeleného čaje a lístků máty (nany) se hojně pije po celé zemi. Berbeři nápoj vylepšili přidáním citronové trávy a růžových květů. Výsledkem je skvělý nápoj, který osvěží i v největším horku.

Autor: