23. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestopisy

Pekingské metro aneb cpi se, co to jde

Pekingské metro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pekingské metro | foto: Jan Zubatý

Peking má metro. Je v zásadě podobné pražskému, s tím rozdílem že linek je 15. Je také poměrně dobře značené anglicky. Uvnitř to vypadá standardně jako kdekoli v Evropě. Automat na lístky umí anglicky a lístek stojí 2 Yuany, což je asi 7 korun. Cílem nízké ceny je nejspíše ulevit ovzduší a podpořit hromadnou dopravu. Ve špičkách je tedy metro opravdu nacpané k prasknutí.

Co se Evropě nepodobá vůbec je systém vystupování a nastupování, tedy spíše jeho absence. V Číně neexistuje kultura front a na stanici tedy přímo před místem kde budou dveře vagónů čekají davy lidí.

Moderní stanice na předměstí

Moderní stanice na předměstí

Pekingské metro - plánek

Pekingské metro - plánek

I ve vagónech je naprostá anarchie, před dveřmi stojí i lidé co vystupovat nebudou a lidé, co vystupovat budou se k tomu do otevření dveří nijak zvlášť nechystají. Při otevření dveří se pak všichni pokusí najednou nastoupit a vystoupit, což je teoreticky nemožné, prakticky a za pomoci šťouchanců a strkanců se to po nějaké chvíli podaří.

Vtip je ale v tom že ve špičce je dav čekající na metro pravidelně větší než kapacita příštího metra a někteří budou muset čekat na další.


Pohlednice z cest na větší mapě

Mou radou tedy je, zapomeňte na dobré vychování, vzpomeňte si na fronty v jídelnách na základní škole a cpěte se. Naštěstí místní samospráva pochopila, že tento systém není zrovna efektivní. A protože v Číně je dostatek lidí na cokoli, během špiček stojí ve stanicích u každých dveří metra zaměstnanec a ukazuje lidem jak mají stát. V té chvíli, při počtu zhruba 50 zaměstnanců na jednu stanici metra máte pocit téměř jako doma.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Budeme vám v ní přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.Jan Zubatý

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz