Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Plzeň nežije jen pivem. Je teď hlavním městem kultury

Cestování

  7:00
PLZEŇ/PRAHA - Pivo, škodovka i osvobození Američany. Asociace se západočeskou metropolí se nabízí s neuvěřitelnou lehkostí. Plzeň ale nabízí mnohem víc, a to zvlášť v letošním roce, kdy se honosí titulem Evropské hlavní město kultury 2015. A že tomu tak je, jsem se přesvědčila hned první den svého pobytu, kdy polovinu jednoho z největších náměstí v Česku zabrali nadšení návštěvníci festivalu polévky.

Obecně jsou v Plzni budovy architektonicky krásné a taktéž rozmanité. foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

Hned první den mého pobytu v Plzni hostilo náměstí Republiky (respektive pouze jeho polovina, protože stavby v Plzni jsou obecně velké) festival polévky.

Když v minulém roce město Plzeň hledalo vhodné místo pro konání nejrůznějších kulturních a jinak kreativních činností a akcí, shodou okolností jim do hledáčku padl objekt již bývalého autobusového depa, z něhož se tehdy autobusy přesunuly do modernějších prostorů.

Jedním z vystavených předmětů v depu je i regál s desítkami skleniček, v nichž jsou uvězněny umělé mouchy. Ty pak podle tvaru skleničky vydávají odlišný zvuk.

V současné chvíli nabízí depo výstavu Stroj času, v níž si především ti nejmenší mohou vyzkoušet kostýmy z doby antické i minulého režimu. Před vstupem do objektu je možné zhlédnout ocelové sochy Čestmíra Sušky.

Bývalé autobusové depo nyní v Plzni slouží jako takzvaný kreativní prostor. Před samotným vstupem do budovy je možné prohlédnout si ocelové sochy Čestmíra Sušky.

Mezi další místa, která se nepochybně vyplatí navštívit patří plzeňské historické podzemí, jehož labyrint chodeb, studní a sklepů patří k nejrozsáhlejším u nás. Mnozí návštěvníci pak jistě ocení pivenku neboli poukázku na „malou Plzeň,” kterou na konci prohlídky obdrží všichni nad 18 let.

Škoda ovšem je, že v 60. letech bylo mnoho zdí z bezpečnostních důvodů pokryto vrstvou betonu, čímž ztratilo svůj původní ráz.

Prvenství si drží také Velká synagoga v ulici sady Pětatřicátníků. Jedná se o největší synagogu v Česku, druhou největší v Evropě a třetí na světě, tedy alespoň tak to píší v prospektech. Na pokladně jsem se totiž dozvěděla, že do žebříčku kvůli lepší přehlednosti nebyly zahrnuty synagogy v Izraeli. Pokud synagogu navštívíte do konce října, naskytne se vám pohled na unikátní soubor fotografií zachycující obléhání Dunkerque i osvobození Plzně Američany.

Stavba největší synagogy v Česku a druhé největší v Evropě probíhala v letech 1888-1892.

Architektura je obecně jednou z velkých předností Plzně, téměř každá druhá stavba v centru zaujme svou fasádou či stavebním slohem. A když už je řeč o architektuře, nejednoho možná překvapí moderní fontány jen kousek od katedrály svatého Bartoloměje.

Chodníky jsou v Plzni široké a obecně lze říci, že všude bylo poměrně čisto.
Kombinace moderní a klasické architektury mi přišla fascinující (a ještě víc...

Na závěr jistě stojí za zmínku, že v Plzni kousek od místní koleje Bolevecká našli své první dlouhodobé útočiště Gabčík s Kubišem, kteří v květnu 1942 spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Historii Plzně se ve speciální edici věnuje komiks Opráski sčeskí historje. Soubor dvaceti pohlednic nabízí informační centra jako jeden ze suvenýrů.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...