23. srpna 2012 13:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Kde Přemysl oral? Tam, kde chybí dálnice

Památník Přemysla Oráče ve Stadicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Památník Přemysla Oráče ve Stadicích | foto: Marcela Marešová

Pověst o Přemyslu Oráčovi zná ze školy každé dítě. Většina si možná ještě vybaví, že byl ze Stadic. Ale kolik lidí na tomto místě bylo? Jak to tam vypadá? A kde to vlastně je?

Nemůžu říct, že bych nějak toužila se dozvědět odpovědi na tyto palčivé otázky. Že bych se v noci budila ze spaní a zároveň kvůli tomu nemohla spát. Vlastně mě tyhle otázky nikdy nenapadly. Na místo, které podle legendy formovalo naše dějiny, mě zavedla náhoda. A blbost.
 
Jely jsme s kamarádkou za kamarádkou do Teplic. Díky osvícenému vedení českého státu (který se jen málo hlásí k Přemyslu Oráčovi) jsme nemusely jet poslední úsek po dálnici. Zato se můžete projet pěknou krajinou pod Milešovkou, ale to ví každý, že.


Pohlednice z cest na větší mapě

Tady Přemysl oral

A pak to přišlo. Velká hnědá cedule napravo u silnice: Přemysl Oráč a památník ve Stadicích. Určitě tu nestojí dlouho, to bych si ji všimla dřív. Protože bylo 15.45 a v Teplicích jsme měly být až v 16.00, odbočily jsme. Jedna vesnice, druhá vesnice, třetí vesnice a konečně Stadice. Tam u silnice stojí lipový háj a uprostřed něj se tyčí památník. Tady Přemysl oral. Vrcholek monumentu z poloviny 19. století zdobí otka. Krásná pocta zemědělství! Nejzajímavější na celém háji byla dvojice mladých lidí v trávě, kteří napodobovali Kněžnu Libuši a Přemysla Oráče.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz .

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

 
Mnohem zajímavější byla cesta zpět. Přímo nad oráčovým hájem vede další část dálnice D8, tedy její kus směr Ústí nad Labem. Dostat se k ní do opačného směru na Teplice ale vyžaduje jízdu ve stylu orientačního běhu. Prostě to nejde. A to nemáme - ač se to u žen předpokládá - špatný orientační smysl. Projely jsme si zkrátka velký kus zdejšího kraje, než jsme se na cestu dostaly.
 
Výsledek: zpoždění 50 minut, naštvaná kamaráda a skvělý objev místa, kde Libuše navštěvovala Přemysla a pak předstírala, že její kůň je jasnovidec a jen tak náhodou ví, kde najde zakladatele české dynastie. Takže: tento výlet si můžete odpustit, podívejte se na pohlednici.

Marcela Marešová

Najdete na Lidovky.cz