28. července 2012 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Malebný Halberstadt. Zlatá ulička není jen v Praze

Halberstadt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Halberstadt. | foto: Judita Matyášová, Lidové noviny

Myslíte, že Zlatá ulička je jen v Praze? Stačí zajet do německého Halberstadtu u Halle a zjistíte, že takových je tam plné město. Nejdříve se vydejte ke gotické katedrále svatého Štěpána na hlavním náměstí. Velkolepý dóm vás uhrane nejen zvenku, ale i zevnitř, kde je cenná sbírka sakrálních předmětů.

Z náměstí pokračujte jakýmkoliv směrem. Rázem se ocitnete v labyrintu domů, které vypadají jako pohádkové kulisy, ale věřte, že jsou skutečné. Na mnoha fasádách uvidíte nezvykle prohnuté trámy. Překvapivě to není chyba stavitele, ale důsledek toho, že město je v záplavovém území a domy se postupně propadají do podmáčené země. Halberstadt se od druhé světové války měnil v město duchů, které už jen chátralo. Až díky dotacím na počátku 90. let opět ožil. Pro nás je zajímavý i z jiného důvodu. Právě sem přijel před sto lety pražský spisovatel Franz Kafka. Vzal si dovolenou a vypravil se na výlet do malebného městečka, prozkoumával však i okolní krajinu. Místa, která slavný spisovatel v okolí navštívil můžete vidět na snímcích českého fotografa, Jana Jindry. Výstava Cesty Franze Kafky je k vidění v místní synagoze v ulici Rosenwinkel 18, a to až do 2. září.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz