29. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pojištění do hor nejsou vyhozené peníze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Skialpinismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skialpinismus - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Pojištění je v dnešní době naprostou nezbytností při jakékoliv činnosti, při které hrozí riziko úrazu. A nejde jenom o sport. I člověk, který vykonává profesi ve které má nějakou zodpovědnost, má sjednáno pojištění odpovědnosti za škodu, pro případ, že by se něco stalo. Dnes se ale zaměříme na cestovní pojištění pro lyžaře a potažmo samozřejmě i snowboardisty stěžejní.

Zpočátku se může zdát, že se jedná o poměrně zamotanou pavučinu různých pojmů a druhů pojištění, ale obecně existují vodítka, která vám pomohou vybrat to pravé pojištění.

Cestovní pojištění patří mezi tzv. komerční pojištění. Tzn. že je sjednáno mezi vámi a soukromým finančním domem, kterých jsou u nás desítky. Uzavírá se proto, že klasické pojištění, ke kterému máte kartičku pojištěnce, nepokrývá náklady spojené s případným úrazem na horách.

-

Je tedy nezbytné mít před cestou uzavřeno komerční cestovní pojištění. V dnešní době to již není žádná věda. Dokonce nemusíte nikam chodit. Vše se dá zařídit po internetu, nebo po telefonu.

Vyplníte formulář, nebo řekne operátorovi, co potřebujete a za deset minut již máte na vašem mailu pojistnou smlouvu, doklad o uzavření pojištění a některé další nepotřebné dokumenty. Po odeslání platby za pojištění z našeho účtu nabývá uzavřená smlouva na platnosti a my můžeme s klidem brázdit svahy.

Nikdy není od věci si zjistit do jaké výšky metrů nad mořem pojištění platí, protože některé ledovce se do tradiční tolerance pojišťoven proste nevlezou, takže v případě, že se vám něco stane nad hranicí, po kterou vám pojištění platí, počítejte s tím, že budete potřebovat kamarády, aby vás popotáhly o pár metrů níž.

A nesmějte se, toto jsem už skutečně zažil.

Víte co od pojištění chcete?

Každá pojišťovna má trošku jiné cestovní pojištění a každá většinou nabízí hned několik variant. Pokud chceme být dobře pojištěni, budeme si muset připlatit, i když se nikdy nejedná o žádnou horentní sumu.


Cena se odvíjí od výše krytí léčebných výloh, od nákladů zahrnutých do přepravy ze svahu do nemocnice (často neobsahuje výlet vrtulníkem), dále od pojištění proti ztrátě zavazadel a od výše pojištění odpovědnosti (kdybychom my něco rozbili, nebo někomu něco udělali).

Vřele doporučuji pečlivě pouvažovat, jestli zvolíte nejlevnější, anebo nejdražší variantu. Za týdenní lyžování zaplatíme zhruba něco přes 400,-. A to si přiznejme, není až tolik za to, že mne v případě úmrtí dají do rakve a odvezou domů a já tak svým blízkým nezpůsobím ještě větší trable!

Na svahu

Již tradičně jsou s pojištěním spojena některá omezení týkající se pohybu na horách. Především sem patří dva body. Prvním z nich je fakt, že stane-li se cokoliv s vámi, nebo vy zaviníte jakoukoliv újmu na zdraví cizí osobě či na jejím majetku, budete podrobeni testu na alkohol, když odmítnete, stejně odběru krve se neubráníte.

Takže protestovat je zbytečné. Bude-li výsledek negativní je to v suchu. Pojištění platí a vy si můžete oddechnout. Jestliže se však najde ve vaší krvi alkohol (i zbytkový z předchozí noci!), máte velikou smůlu a k této pojistné události se vaše pojištění nevztahuje a vše bude hrazeno z vašich nákladů.

Středisko Jungfrau ve Švýcarsku.

Druhým významným bodem je jízda mimo svahy. Rozhodneme-li se pohybovat ve volném terénu, musíme mít na paměti, že i v tomto přídě pojištění neplatí. V tomto ohledu je situace poněkud složitá.

Existují totiž vyjímky. Jsou jím především tratě, tzv. značený volný terén. Jedná se o neupravený svah, kde nehrozí lavinové nebezpečí a vztahuje se na něj pojištění. Takže si dobře zvažte, jak se budete na svahu chovat a kde budete jezdit. Je to jen na vás.

Zvláštnost jménem Alpenverein

Jedná se o alpský klub, který svým členům nabízí roční pojistné, do kterého se vztahuje i skialpinismus, jízda mimo sjezdovky a vůbec jakýkoliv pohyb mimo terén. Pojištění se platí ročně.

Kromě jiného se do něj vztahuje i například výlet helikoptéry, či vyprošťovací akce. Alpenverein nabízí členům rozsáhlý a propracovaný systém nejrůznějších kurzů a vzdělávání.

ČTĚTE TAKÉ:

Je určen především nadšencům, kteří vědí, že v Alpách stráví více času a pojištění se jim vyplatí, anebo pro ty, kteří se s upravenými svahy jen tak nespokojí.

Myslete tedy na své bezpečí a po důkladném zvážení vhodného pojištění neváhejte a sjednejte si jej, ať se vyhnete nepříjemným komplikacím. Ještě bych rád připomněl, že některé poplatky spojené s výjezdem horské služby, rolby, sanitky atd. hradíte přímo vy na místě a pojišťovna je zpětně proplácí.

Z tohoto důvodu na svah nikdy, skutečně opakuji nikdy, nejezděte pouze s deseti, dvaceti eury, ale mějte u sebe vždy více aur, pro případ nouze.

Jakub „Rejnok“ Rejnuš, CK PUX

  • 0Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.