10. února 2015 12:21 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dřív se Polsku smáli. Teď může česká strana jen závidět

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Proti současné podobě Hlavní třídy, tedy první ulice, kam se při návštěvě Česka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti současné podobě Hlavní třídy, tedy první ulice, kam se při návštěvě Česka... | foto: Ondřej Stratilík

ČESKÝ TĚŠÍN  Chátrající a špinavé štíty domů dokreslují podomácku vyrobené poutače a polepené výlohy nabízející masti proti křečovým žilám, „zaručeně originální alkohol“ a vietnamské zboží. Že se člověk skutečně prochází těšínskou památkovou zónou, jej ujistí až pozdravy místních, kteří se při potkání oslovují „češč“. Sami tuší, že s Hlavní třídou něco není v pořádku.

„To víte, že se mi to nelíbí, je to ostuda města,“ zadívá se starší muž na obří modrou číslovku na fasádě upozorňující, že v obchodě je všechno za sedm korun. „Abych se přiznala, tři roky jsem tam nebyla. Na Hlavní nemám vůbec žádný důvod chodit,“ shrnuje situaci prodavačka v papírnictví u vlakového nádraží.

Přitom Hlavní třída bývala výstavním bulvárem spojujícím břehy hraniční řeky Olše. Její důležitost zdůrazňovala dnes už zaniklá tramvajová linka propojující obě části města.

Že je na tom ulice skutečně špatně, návštěvníkovi dojde, když překročí „most Družby“ a vkročí do Cieszyna. Historické domy zdobí nové omítky, obchody – ať už prodávají obuv, potraviny nebo jde jen o směnárny – se schovávají za vkusnými vchody a výklady.
„Vždycky jsme se smáli, že vedle nás jsou Poláci zaostalí, ale teď to na naší straně vypadá jako na začátku 90. let,“ krčí rameny Karel Cieślar, těšínský architekt a bojovník za silnější propojení dvojměstí. Před několika týdny mu došla trpělivost.

Slezský Těšín

Území ve Slezsku představovalo jádro sporu mezi Polskem a Československem, v roce 1920 proto formálně vzniklo dvojměstí rozdělené řekou Olše.

Že tomu tak ale nebylo vždycky a historické město ze své multikulturnosti těžilo, dokazuje tramvajová trať, která v letech 1911 až 1921 spojovala obě strany řeky. Až s rozdělením Těšína mezi dva státy přišel její zánik.

V roce 1938 si celý Těšín přivlastnili Poláci, po jejich porážce připadl německé říši. Po válce začaly psát Těšín a Cieszyn opět každý svou vlastní historii.

  • 4Diskuse


Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky