10. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Pot a bójky. Doprava v Manile je jen pro silné nátury

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jízda v Jeepney v Manile | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízda v Jeepney v Manile | foto: Jan Demuth

Stojím na improvizované zastávce. S mapou v ruce a grácií evropského turisty čekám na svůj spoj. Za moment už se za tradičního troubení přiřítí můj Jeepney. Decentní výběr barev a reklama na kasino naznačují psychicky stabilního dopravce, škrábance po celé délce vozu a fakt, že ten člověk se živí ježděním v Manilské dopravě bohužel tvrdí opak.

Než dokážu plně docenit vnější výzdobu vozu, už mě místní obsluha (nebo náhodný kolemjdoucí?) za stálého "Please, sir" a "This way, sir" přátelsky tlačí dovnitř na lavici pro cestující.

Místa je tam málo a lidí je tam moc. Strop je tak nízko že se musím k nejbližšímu volnému místo plazit skoro po čtyřech. Bezpečnostní pásy tu neexistují, mou jedinou šancí před jistou smrtí ve filipínské dopravě je obézní soused po mé pravici, dle velikosti a ošacení zřejmě námořník živící se jako rybářská bóje.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová rubrika serveru Lidovky.cz. Budeme vám v ní přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Cestující jsou usazeni a řidič Salvadore za hlasitého burácení jak ledoborec proráží manilskou dopravu, k čemuž mu nejvíce pomáhá robustní radlice a dobrý přítel klakson.


Pohlednice z cest na větší mapě

Vozem se šíří pach potu a cinkání mincí, jak cestující posílají k řidiči povinné jízdné a tak i já se přidávám a do banku přihazuji svých 8 pesos (asi 4 Kč). A i když nemám tušení kam jedeme, pochvaluji si tak výhodnou cenu za jeden nezapomenutelný zážitek.

Jan Demuth
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!