Projeďte Itálii: kolem jezera Garda do Verony

Jezero Garda měří na délku 60 km, jeho šířka dosahuje kolem 20 km.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jezero Garda měří na délku 60 km, jeho šířka dosahuje kolem 20 km. | foto: Shutterstock

Není snadné popsat, čím tohle jezero způsobuje, že se k němu tolik lidí tak často vrací. Velkou roli určitě hraje ohromující monumentalita okolních Alp i udivující nebývale blankytná modř jeho hladiny. A rozhodně zdejší klima.

Riva: nejen celebrity

Opustíte-li v Roverettu brennerskou dálnici A 22, jsou to k severnímu konci největšího italského jezera Garda dvě desítky kilometrů. Když pak hledíte shora za jasného počasí u Torbole na jezero s odleskem hladiny, v níž se zrcadlí Tridentské Alpy, bývá to neopakovatelný zážitek; obraz, jaký už nezapomenete. Uvítá vás Riva, vyhlášené letovisko s tradicí a s trochou více přepychu, než je tu jinak obvyklé. Město dobrých restaurací a kaváren. Žili tu například Nietzsche, Kafka nebo Thomas Mann. Dnes je populárním centrem windsurfingu, pro který jsou tu skvělé podmínky.

Desítky silničních tunelů

Letovisko Maderno je vyhlášené svou promenádou a kavárnami.

Letovisko Maderno je vyhlášené svou promenádou a kavárnami.

Dále doporučuji jet k jihu silnicí podél západního břehu. Úsek pod horami, dlouhý 40 km, vede více než 70 kratšími i delšími silničními tunely proraženými v často téměř kolmých skalních stěnách. Za každým z nich se otvírají nové velkolepé výhledy na jezero i na protější břeh. Kmístům pro pobyt vyhlášeným mezi turisty patří Limone, Gargnano a Maderno. Poslední z nich (na snímku) pochází ještě z etruských dob a je proslulé svou jezerní promenádou s četnými bary a kavárnami. Domy obklopené subtropickou vegetací tu po skalách šplhají mnohde do závratných výšek.

Salo aneb 120 dní Sodomy

Unikátní vodní hrad v Sirmione.

Unikátní vodní hrad v Sirmione.

Proslulý kontroverzní film Paola Passoliniho, podobenství o krutosti a o rezignaci na principy morálky, má za dějiště právě Salo, kde byla Mussolinim v roce 1943 vyhlášena obskurní Repubblica di Salo (duce sám byl nakonec zabit při útěku do Švýcar). Dnes tu najdete vlídné letovisko, kde se historie (sídlili tu již Etruskové) příjemně doplňuje s turistickou infrastrukturou počátku 21. století. Dav turistů kulminuje na jižním břehu, v Sirmione. Tady stojí unikátní vodní hrad, kamenné staré město na útesu za ním, vila z římských dob – Catullova jeskyně. To musíte vidět.

Do Verony je to jen skok

Římský amfiteátr z 1. stol. ve Veroně.

Římský amfiteátr z 1. stol. ve Veroně.

Rovinou jižně od jezera, pár minut po dálnici – a jste ve Veroně, jejíž historická část se rozkládá na poloostrově obtékaném řekou Adiže. Mimořádné množství památek od antiky po doby nedávné vás asi opět přiměje k návratům. Stručně připomeňme alespoň ty nejznámější, za kterými se sem jezdí z celého světa. Římský amfiteátr z 1. stol. je jeden z největších; konává se tu operní festival. Historické centrum je nejvýstavnější na náměstí Piazza delle Erbe, s dómem, románskou bazilikou z 12. stol. Nedaleko v nádvoří jednoho z paláců je i proslulý balkon ze Shakespearova Romea a Julie.

Jezero Garda

Jezero Garda měří na délku 60 km, jeho šířka dosahuje kolem 20 km. Rozeklané, většinou skalnaté pobřeží odhaluje návštěvníkově zraku stále nové a úžasné scenérie. Sezona tu běží po celý rok. Díky chráněné poloze ve stínu Alp tu panuje středomořské klima – v říjnu tu sklízejí olivy, citrusy dozrávají v zimě.

Bedřich Hloušek, spolupracovník redakce

Najdete na Lidovky.cz