13. ledna 2013 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pustevny opět ozdobily obří sněhové a ledové sochy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Účastníci letošního ročníku sochařského sympozia Sněhové království dokončovali velké sochy ze sněhu a ledu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastníci letošního ročníku sochařského sympozia Sněhové království dokončovali velké sochy ze sněhu a ledu. |

PUSTEVNY Mamut, Lev, 'Opica', ale i Papírová dáma, Strom života, Muzikant valašský, Doba krychlová či Šašek a královna, pod těmito názvy vznikají na Pustevnách na Vsetínsku tři velké sochy ze sněhu a osm z ledu. Vytvářejí je profesionální výtvarníci i nadšenci v rámci 15. ročníku sochařského sympozia Sněhové království.

Akce tradičně láká tisíce návštěvníků. "Je to jeden z nejpěknějších ročníků. Máme zatím bezvětří, obloha je vymetená. Je to super, snad to vydrží," řekl pořadatel sympozia Miroslav Hrabal.

Mezinárodní účast
Letošního ročníku se kromě českých účastní tři týmy z Polska a jeden ze Slovenska, celkem 22 sochařů. Většina z nich na Pustevnách tvoří poprvé. Zpracovávají buď ledové bloky o objemu asi 80 litrů nebo sněhové válce o výšce a průměru tři metry a váze 11 tun. Sochy ze sněhu jsou vidět hned při příchodu z dálky, ledové si lidé mohou prohlédnout v galerii ve stanu.

"Pro diváky jsme speciálně udělali ledový trůn, což je socha, na které se mohou i vyfotografovat," uvedl Hrabal. Loni sympozium ovládli slovenští sochaři Juraj Mucha a Martin Sedlák s ledovou sochou nazvanou Zvíře. Tematika přírody je neopustila ani letos, kdy společně vytvářejí sochu Strom života.

"Chtěli jsme udělat něco jiného, kde si každý najde něco ze sebe," řekl Sedlák, jehož tým je letos na Pustevnách posedmé.

Tomáš Arnošt z Prostějovska přijel představit svou tvorbu na Pustevny poprvé, tvoří zde sochu nazvanou Doba krychlová. "Je to taková reakce na dnešní dobu, jak se všichni dívají na televize a počítače. Člověk se tak zespodu pomalu mění v něco tady takového. Ale nechávám na divácích, aby si na soše sami něco našli," řekl Arnošt. Účast na sympoziu je pro něj také setkáním s dalšími tvůrci a možností podívat se, jak pracují ostatní.

Poprvé přijeli i bratři Zbyněk a Bronislav Křesálkovi z nedalekého Frenštátu pod Radhoštěm. Spolu vytvořili sochu nazvanou Muzikant valašský.

Přibudou další sochy
"Chtěli jsme udělat něco, co tady ještě nebylo a co navíc pochází z tohoto kraje," shodli se bratři, kteří se sochařství nevěnují profesionálně. "Je to náš koníček. Nejhorší je udělat hrubou sochu, pak už se to nějak dopiluje," doplnili s úsměvem sochaři. "Lidé už poznávají, že to je Valach. Hlavně děti jsou slyšet už zdálky," dodali Křesálkovi.

Příští víkend k nim přibude dalších šest soch ze sněhu. Vytvoří je týmy žáků základních škol, pro které pořadatelé nachystali menší sněhové válce než pro dospělé sochaře. Akci v jednom z nejznámějších lyžařských areálů na Moravě tradičně navštěvuje kolem 10 000 lidí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!