Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rakouská metropole očima vídeňského intelektuála

Cestování

  10:03
Co udělá kulturolog, literární kritik - a především milovník života a pravý Vídeňák Clemens Ruthner, když ho přijedou navštívit čeští přátelé? „Svatoštěpánský dóm a Schönbrunn jsou sice krásné, ale pro milé české sousedy už příliš banální cíle,“ tvrdí univerzitní profesor.
Vídeň - ilustrační foto.

Vídeň - ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

1. Řízková liga

Vídeňský řízek (který původně pochází z Milána) je zatěžkávací zkouškou zdejší kuchyně: nesmí být moc silný ani moc tenký, moc mastný ani moc suchý, moc světlý, ale ani moc hnědý. Existují tři varianty - z telecího, kuřecího a vepřového masa. Doporučuji tu poslední, je nejen levnější, ale chutná prostě líp. Nejznámějším specialistou na řízky je Figlmüller (u svatoštěpánského dómu, www.figlmueller.at), nejlevnější řízek, co znám, dostanete v Gasthausu Kopp (Vídeň 20, Engertstrasse 104). Za neuvěřitelná 4 eura dvacet vám tu udělají skvělý řízek i s bramborovým salátem. Chutné kousky ale smaží i v tradiční vídeňské vinárně Heuriger a ve fastfoodovém řetězci s případným jménem Schnitzelland. Který z řízků je nejlepší, to už přenechám k posouzení vybraným českým chuťovým pohárkům.

2. V muzeu

Pokud se vám zachce pokochat se uměním a ještě se pak dobře najíst a napít, jste v Muzejní čtvrti (Museumsquartier, www.mqw.at) na správné adrese. Leopoldovo muzeum a MUMOK (na fotce) vypadají jako dvě kosmické lodě, které se zřítily na barokní budovu. Potrpíte-li si na zvláštnosti, zajděte se podívat do Věže bláznů ve Staré všeobecné nemocnici (univerzitní kampus na Alserstrasse). Jde o první „moderní“ psychiatrické oddělení z doby Josefa II (www.narrenturm.at). Příslovečné zalíbení Vídeňanů ve smrti dokumentuje také Muzeum pohřebnictví (Vídeň 4, Goldeggasse 19). A navrch si můžete dát výstavu Fantastický realismus v Rakousku, která je až do 14. září otevřena v zámku Belvedere u Jižního nádraží (www.belvedere.at).

3. Nejlepší zmrzlina aneb česká a turecká Vídeň

Pokud byste chtěli vidět Vídeň neturistickou, doporučuji etnografickou expedici do čtvrti Ottakringer Brunnenmarkt v 16. obvodu nebo do „Desítky“, jíž se také říká Favoriten. V těchto tradičních dělnických čtvrtích se usídlili také mnozí čeští a moravští imigranti, kteří spoluvytvářeli moderní tvář města a zanechali četné stopy ve vídeňském telefonním seznamu. Pravý Vídeňák se totiž nejmenuje Ruthner, ale Pospischil, Swoboda nebo Woprschalek. Dostanete se sem podzemkou U1. Vystupte na stanici Reumannplatz, kde dělají v cukrárně Tichy nejlepší zmrzlinu ve Vídni, a jděte po alternativní pěší zóně Favoritner Strasse. Nebo jeďte U-šestkou podél Gürtelu, kterému se přezdívá „Ringstrasse vídeňského proletariátu“. Dnes tu najdete jedny z nejlepších barů a klubů ve městě.

4. Vídeň leží u moře

Vídeň leží u moře asi tak jako Čechy v Shakespearově Zimní pohádce. Přesto najdete ve Vídni několik pláží, tu nejlepší u Dunaje hned pod UNO-City. Podle čtvrti Kagran, kam jezdí U-jednička, byla pojmenována Copa Cagrana. Tady zažijete nejen Vídeň nejletnější, ale také nejmodernější - obklopeni mrakodrapy, které vzešly z architektonických soutěží posledních třiceti let.

5. Kavárnění

Existují tři věci, které mě na vídeňském kavárenském světě mrzí: 1) Mnohé staré kavárny s tradiční atmosférou se zavírají, protože 2) se neustále staví ještě autentičtější nápodoby pro turisty (například Griensteidl nebo Zentral nedaleko Hofburgu) nebo protože 3) pobočky Starbucks zaplavují město. Originály, které se v těchto těžkých časech zatím drží: Bräunerhof (Vídeň 1, Stallburggasse), Jelinek (Vídeň 6, Otto-Bauer-Gasse 5), Ritter (Vídeň 16, Ottakringerstrasse 117) a Prückel (viz foto, Vídeň 1, Stubenring 24). V této souvislosti bych rád vyslovil zbožné přání: choďte do jmenovaných kaváren, abyste zabránili problému číslo 1. A jako malý dárek mi prosím přineste kilo semtexu, abych mohl vyřešit problém číslo 2 a 3.