Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Řecký ostrov Patmos. Místo, kde Bible získala svou finální podobu

Cestování

  6:16
Patmos. Řecký Jeruzalém, posvátný ostrov křesťanské církve, poutní místo a vysněný cíl mnohých. Tajemný ostrov bohyně Artemis, kultovní místo hippies, cíl mnohých umělců, spisovatelů a fotografů. Stát ve státě, posvátná mini republika v rámci hellénského světa. Po mnišském státě Athosu, druhé nejsakrálnější místo Řecka. Místo Zjevení sv. Jana.

Místo, kde Bible získala svou finální podobu, ale i místo, kde o otevíracích dobách obchodů a zábavních podniků rozhoduje koncilium církevních otců, v čele s opatem kláštera Sv. Jana. Místo, kde si přejí prožít Velikonoce miliony Řeků, ale i těch, co se Řeky nenarodili. foto: Marcela Rusňáková

Děsivý svět Apokalypsy či jen noční můry křesťanských psanců ve vyhnanství? Vůně lysohlávek a bývalé poustevny, obydlené kosmopolitní komunitou květinových dětí. Noční kluby zářící do posvátné tmy jmény svých prominentních hostů ze světa artdesignu a modelingu. Svět mezi světy. Tak byzantský, tak řecký, tak světový...

Místo, kde Bible získala svou finální podobu, ale i místo, kde o otevíracích dobách obchodů a zábavních podniků rozhoduje koncilium církevních otců, v čele s opatem kláštera Sv. Jana. Místo, kde si přejí prožít Velikonoce miliony Řeků, ale i těch, co se Řeky nenarodili.

Na počest Artemidiny matky nazvali ostrov Letois. Letois, později Latmos, dnes...
Na počest Artemidiny matky nazvali ostrov Letois. Letois, později Latmos, dnes...

Ostrov tisíce barev, vůní, příběhů i přirovnání, ostrov s otevřenou náručí pro ty, kteří přicházejí v pokoře a tiché zvídavosti. Ostrov, kde vás ovane vůně kadidla ještě dříve, než na něm přistanete. Ta vůně vám nedá zapomenout a jako svůdná Siréna vás bude lákat zpět a zpět. Ať si vyberete kteroukoli z výšeuvedených charakteristik tohoto ostrůvku ležícího v turisty velmi oblíbeném souostrovní Dodekanésy (Dvanáctiostroví), nebo časem přidáte i svou vlastní, vězte, že ostrov Patmos je prostě jiný.

Přistáváme! Ztišení motorů stařičkého „létajícího delfína“ sovětské výroby není ani slyšet, ale na palubě již nastává hemžení, tlačení se k východu, překřikování se, hledání různých zatoulaných spolucestujících, sbírání dětí z podlahy. Posádka se marně snaží udržet ten výstupuchtivý dav na svých místech, had poutníků se střídavě vine k různým dveřím delfína a přeplněný stroj se klátí, kýve, a balancuje na hladině ve snaze udržet rovnováhu a normálně přistát. Podařilo se!

Udiveně stojím u malých dveří, vykukuji přes různobarevné pokrývky hlav směrem ven, a kromě malinkých průzorů, kudy do lodi prosvítá nebeská modř, nevidím vůbec nic. Ta chvíle je snad nekonečná. Konečně se dostávám na docela úzký, vlhký můstek, který je pocukrován krystalky mořské soli. Závan horkého vzduchu, ve kterém se mísí pachy všemožného původu, vítá všechny, kteří právě připluli z ostrova Kos.

Ostrov tisíce barev, vůní, příběhů i přirovnání, ostrov s otevřenou náručí pro...

Tak tohle je Patmos! Voní jinak, napadá mne. Autobus č.2 odjíždí, kdo má dvojku? Je tu ještě někdo, kdo jede dvojkou? Haloooo, dvojka odjíždí! Madam, jedete do kláštera? Ne, my jedeme na ten hrad, odpovídá jednohlasně mladý americký pár. O.K., tak běžte do dvojky! Moulové, utrousí řidič jen tak pro úlevu a jde opět přepočítat svůj turistický náklad. Na rozpáleném betonovém nábřeží se to hemží autobusy, minibusy, taxíky, zástupci různých cestovek se přetahují o těch pár jedinců, co jsou ještě bez lístku na některý z dopravních prostředků, kterými se ten právě připluvší dav přesune ze znaveného a spokojeně odfukujícího delfína na posvátnou horu. Pět euro a vzhůru do biblických časů.

Já, Jan, váš bratr, který má s vámi účast na Ježíšově soužení i kralování a vytrvalosti, dostal jsem se pro slovo Boží a svědectví Ježíšovo na ostrov jménem Patmos...(Zjevení 1:9). Tak přibližně těmito slovy položil sv. Jan, přezdívaný též Miláček Ježíšův, a v Řecku známý jako ag. Ioannis Theologos, základ věhlasu a slávy ostrova Patmos. Samozřejmě záleží na tom, jaký zrovna vlastníte překlad Bible, a i když je spousta textů nejen Zjevení často málo srozumitelná a pro laiky někdy postrádají i smysl, či logiku, právě toto Janovo sdělení zcela jasně geograficky určuje místo, kde došlo k oné významné události, jenž se stala apotózou křesťanského učení a posledním textem Nového Zákona.

Ano, právě tady, v malé jeskyni uprostřed svahu mezi přístavním střediskem Skala a starobylou Chorou s mohutně opevněným klášterem sv. Jana, se nachází ono místo, kde apoštol Jan, jeden z nejbližších Ježíšových souputníků, nalezl azyl v letech krutovlády římského císaře Domiciána, a kde prožil něco, co není obyčejným smrtelníkům souzeno.

Nezoufejte, Patmos, stejně jako každý další řecký ostrov, má i jiné stránky....

Jan, syn Salomé, o které se předpokládá, že mohla být sestrou Ježíšovy matky Marie, je jediným z apoštolů, o kterém se jistě ví, že se dožil požehnaného věku a zemřel přirozenou smrtí, pravděpodobně v Efesu, kde strávil větší část svého života a kde také po Ježíšově smrti několik let pečoval o jeho matku Marii. Přesto, že na Patmu prožil jen zhruba dva roky, zapsalo se toto období nesmazatelně do dějin církve i do širšího kulturně-historického kontextu evropských dějin.

Agistri. Řecký ostrov, kam se z Athén dopravíte trajektem již za hodinu

Jan odešel na Patmos pravděpodobně v roce 95 n.l., v době, kdy Domicián krutě pronásledoval křesťany, a kdy byl jeho život v přímém ohrožení - apokryfní tradice zmiňuje i mučení sv. Jana v kádi s vařícím olejem, ke kterému mělo dojít přímo v Římě. Poté, co byl císař Domicián v září roku 96 n.l. zavražděn, jeho nástupce, císař Narva, omilostnil náboženské exulanty a hned počátkem následujícího roku, tedy v roce 97 n.l. se Jan vrací zpět do města Efesos. Necelé dva roky pobytu na Patmu se však navždy zapsaly do dějin.

Na obzoru je Skala, hlavní a vlastně i jediný přístav na Patmu, kam směřují plavidla poutníků, návštěvníků, turistů, dobrodruhů, ale třeba i nudistů. Vítáni, či přinejmenším tolerováni jsou tu všichni. Pro ostrov, který nemá ani vlastní letiště, je každé euro doslova darem z nebes. V přímořském městečku žije více než polovina ze zhruba tří tisícovek ostrovanů, jejichž společným znakem je jistá sofistikovaná nadřazenost a uvědomění si vlastní jedinečnosti. Patmos je přeci jen jeden a Patmosané jsou na svůj původ a domovinu patřičně hrdí.


Pohlednice z cest na větší mapě

Jeskyně Zjevení a klášter Apokalypsy jsou schoulené uprostřed svahu, který stoupá od moře směrem k vrcholu, na kterém se majestátně nad střechami Chory bělá klášter Ag. Ioannis Theologos, jehož mohutné hradby ční nad městem jako cukrová peřina ve výšce 240 m.n.m. Jeskyně, kterou obýval sv. Jan se svým učedníkem Prochorem, byla lokalizována díky kapli sv. Anny, která je nejstarší církevní stavbou klášterního komplexu, jenž vyrostl nad malou, tmavou skalní útulnou.

Kromě kaple sv. Anny, kterou na místě postavil sám zakladatel kláštera sv. Jana, blahoslavený Hosios Christodoulos v 11. stol, tedy v době založení slavného kláštera, který se nachází o něco výše nad klášterem Apokalypsy, a kterou zasvětil třem nositelkám jména Anna-Anně, Ježíšově babičce, Anně-matce byzantského císaře Alexise Komnenose, na jehož popud se Hosios Christodoulos vydal na Patmos a založil slavný klášter na počest sv. Jana a konečně i své matce, rovněž Anně, najdete ve spletenci bílých budov roztodivných tvarů i další dvě kaple-sv. Nikolase a sv. Artemisia, obě postavené v průběhu 16. století.

V pradobách mýtů a legend ležel Patmos na dně moře a nebyl vidět. Pokaždé, když bohyně Artemis mířila do Kárie na protějším Maloasijském břehu, bohyně měsíce Seléné ozářila svým stříbřitým jasem to místo tak, aby jej bohyně spatřila a mohla se kochat jemnou perletí, která probleskovala přes noční vody tichého pontu. Artemis si Seléné zamilovala. Nebo si prostě zamilovala ten pocit. Na naléhání měsíční bohyně požádala svého bratra Apollona, aby se přimluvil u jejich božského otce Dia a ostrov mohl vyplout z království Poseidonova. Mocný Zeus nedokázal odolat žádosti svých dětí, a stejně jako měl kdysi slabost pro jejich matku, bohyni Létó, i nyní blahosklonně svolil. I vynořil se ostrov nad hladinu, Hélios jej vysušil svými životodárnými paprsky a ostrov se brzy stal domovem Kárů, kteří připluli z protějších břehů Malé Asie.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Na počest Artemidiny matky nazvali ostrov Letois. Letois, později Latmos, dnes Patmos se pro pravověrné křesťany všech církví stal po Jeruzalému druhou nejsakrálnější lokalitou, kam lze v rámci prázdnin vyrazit za ekumenickými zážitky all inclusive. Že je toho náboženství a historie na vás moc?

Nezoufejte, Patmos, stejně jako každý další řecký ostrov, má i jiné stránky. Pláže, které si zamilovali už hippies v 60. letech dnes lákají turisty opravdu z celého světa, restaurace a bary nabízejí řecké i mezinárodní gastronomické orgie, vybílené domky jsou úhledně upravené, bazalka voní do noci, mimo hl. město a klášterní komplex narazíte doslova na bukolickou selanku a oceníte, že ostrov není typickým resortovým místem a díky tomu si uchovává svou jedinečnost a typicky řeckou atmosféru. Krajina je vulkanicky zajímavá a v zátoce Lambi narazíte nejen na tavernu s báječnou pečenou kozou, ale i na pláž s oblázky barevnými tak, jako jsou ikony byzantských umělců v klášterech v Choře. A nad vámi bude bdít samotná Artemis nebo sv. Jan. Můžete si vybrat. Vítejte na Patmosu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!