18. května 2013 10:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Řeky jsou splavné, vodákům přeje i počasí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vodáci se po zimě připravují na odemykání řeky Malše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci se po zimě připravují na odemykání řeky Malše. | foto: František Panec, MAFRA

PRAHA Vodáci by o víkendu měli mít pro svůj sport velmi dobré podmínky. Většina českých řek je splavná a počasí bude zřejmě slunečné, v pátek o tom informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Splavné jsou podle něj zejména řeky, které vodáci využívají v letním období, navíc na nich zřejmě ještě nebude příliš mnoho lodí. Pro příznivce vodáckého sportu se pořádá také řada akcí.

"V řekách najdou dost vody pro splutí a voda se bude v peřejích správně čeřit," slibuje vodákům Jančar. Například Sázava je podle něj dobře splavná pod Krhanicemi, vody je zde tolik, že otevřeným kanoím hrozí ve vlnách zalití.

Lužnice je sjízdná v celém toku od Suchdola, lidé si ale musejí dát pozor na některých nových jezech: u Benešova mlýna se obtížně přistává, potíže hrozí také u nového jezu pod Lužničankou. Jančar varuje i před jezy na Berounce. "Voda je zde malinko rychlejší a úplné začátečníky to může zaskočit," upozornil.

Splavné jsou také zdrojnice Berounky, Mže, Radbuza či Úhlava. Vltava má setrvalý a příjemný vodácký průtok pod Vyšším Brodem, Ohře je dobře sjízdná od Chebu i v peřejnatých místech Svatošských skal nebo pod Hubertusem. Z menších toků jsou splavné úseky na Orlici, Úpa či Jizera pod Železným Brodem. Labe je vhodné pro výlet na lodích pod přehradou Les Království.

Na Moravě zůstávají splavné zejména dolní toky řek, například Dyje od rakouského Raabsu či Jihlava pod Mohelnem. Výjimkou bude tento víkend Moravice, kde se vypouští voda z Kružberka, a tak bude možné plout odsud až do Opavy.

V sobotu se koná Vodácký maraton na Berounce a čištění řeky Otavy. Na klidné vodě lipenského jezera se sejdou příznivci dračích lodí na akci Lipno Dragon Boat Race 2013.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz