Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Renesance pěšího safari

Cestování

  8:00
Historie se obloukem vrací zpět a jsme svědky renesance pěšího putování divokou africkou přírodou. Jsme svědky velkého návratu pěšího safari. Ne ve všech parcích a ne ve všech zemích je tento trend patrný a velmi výrazný, ale především pravidelní návštěvníci Afriky a milovníci africké divočiny využívají nabídky pěšího safari stále častěji. Jde totiž o naprosto unikátní zážitek.

Být tak blízko slonům je fascinující zážitek. foto: archiv CK Marco Polo

Safari bývalo putováním divočinou

Slovo safari pochází z arabského slova safariya, znamenalo původně dlouhou cestu nebo putování. S příchodem Arabů do východní Afriky proniklo slovo safariya do svahilštiny a význam slova se lehce posunul. Safari začalo znamenat cestu za lovem, lovecké putování. V 19. století se slova safari zmocnili britští cestovatelé, lovci a misionáři a safari bylo stále více spojováno s putováním v divoké africké přírodě. Se vznikem národních parků a postupným zákazem pěšího pohybu po parcích se safari stalo synonymem pro pozorování zvěře z terénních vozů. 

Pěší safari v Botswaně.

Auta už zvířata téměř nevnímají

Zvířata v národních parcích si už dávno zvykla na auta s návštěvníky. Berou je jako neutrální zvíře, které jim neublíží, ani jim nekonkuruje. Pouze v okrajových částech některých parků, kde stále ještě operují pytláci nebo mimo parky, kde je povolený lov, mají zvířata k autům respekt a chovají se plaše. Situace se ale radikálně mění v okamžiku, kdy spočinete na horké africké půdě vlastní nohou. Jediným krokem vstupujete do úplně jiného světa, stáváte se součástí divoké přírody. Perspektiva se úplně mění. S velkou nadsázkou by se dalo říct, že se stáváte součástí potravinového řetězce.

Pěší safari v Botswaně.

Zvýraznění emocí

Cílem pěšího safari je vrátit vám pocit původních cestovatelů, přimět vás k mnohem intenzivnějšímu vnímání detailů, zvuků, vůní a proporcí. Samozřejmě, že se pěší safari pořádá na místech, kde je z velké míry eliminováno nebezpečí náhlých překvapení, ale nesmí se zapomínat, že mnoho reakcí divokých zvířat i nás lidí může být nevyzpytatelných. Při pěším safari potkáváte pravidelně i příslušníky tzv. Velké pětky – lva, leoparda, nosorožce, buvola a slona. Podél vodních toků se přiblížíte velmi blízko i krokodýlům a hrochům.

Dostat se ke zvířatům hodně blízko, to je cíl pěšího safari.

Kouzlo pěšího safari ale není skryto pouze v tom, že zvířata, která jste mohli pozorovat z auta, pozorujete na vlastních nohách. Pěší safari vám umožňuje pozorovat svět malých zvířat, který obyčejně z auta není příliš vnímán. Najednou zjistíte, že jste míjeli mnoho zajímavého – například svět vačnatců, hadů, drobných predátorů apod.

Jedině při pěším safari máte šanci vidět Malou pětku.

Každý, kdo cestuje do tzv. „černé Afriky“, touží vidět alespoň některého z příslušníků Velké pětky – slona, lva, levharta, buvola a nosorožce. Jsou to nádherná zvířata a vidět je zblízka je zážitek. Je spravedlivé, že mají určitá privilegia, když se lidé rozhodují, za jakým cílem se na safari vydávají. Nicméně málokdo tuší, že Afrika má i svou Malou pětku. Vidět ji během safari celou je stejně těžký úkol, jako vidět pětku velkou. (celý článek)

Nosorožík vypadá jako predátor, ale živí se nektary z rostlin a dřevní hmotou.

Jak se orientovat v nabídkách pěšího safari?

Vyznat se v nabídkách pěšího safari je možná ještě těžší, než se vyznat v nabídkách safari v autech. Přečtěte si návod, jak si vybrat správné pěší safari. Pěší safari se organizuje ve 4 základních formách:

1.       Denní vycházka ze safari lodge nebo kempu.

Obyčejně vycházka trvá 2-3 hodiny a je to spíše bližší seznámení s buší a základními principy života v ní. Určitě je to skvělý doplňkový zážitek k běžnému safari. Zvlášť pokud se nacházíte blízko napajedla můžete zažít skvělé pěší safari i na tak malém časovém prostoru.

Vy, buš a divoká zvěř.

2.       Pěší safari mezi jednotlivými stálými kempy.

Takové safari může trvat 4-6 hodin a vyžaduje už trochu fyzičku. Většinou se jedná o dvou až čtyřdenní putování, kdy vaše zavazadla obstarává personál a vy si nesete pouze to, co bezprostředně potřebujete pro svoje putování. Z hlediska setkání se zvířaty je to trochu o náhodě, ale zkušení vůdci znají denní rytmus jednotlivých zvířat a ví velmi dobře kudy vás vést, abyste zvířata potkali.

Je podstatné nikam nespěchat, nejste tu pro zdolávání rekordu v ušlých kilometrech, ale jste tu proto, abyste zažili divokou buš. Skvělá věc u tohoto typu pěšího safari je, že je relativně pohodlné a zároveň neustále poznáváte novou krajinu. Nádherné jsou i večery a noci v otevřených bezbariérových kempech. Mnoho z nich je velmi luxusních.

Mobilní kempy mohou být velmi luxusní.

3.       Mobilní kemp.

Zdánlivě podobný typ pěšího safari jako v předchozím případě. Podobně putujete divokou přírodou, podobně se o vaše zavazadla stará personál a podobně putujete z bodu A do bodu B. Rozdíl je ale v tom, že váš kemp je mobilní.

Po vašem odchodu personál celý kemp sbalí a převeze na jiné místo, kam vy dorazíte odpoledne nebo večer. Na novém místě personál kemp postaví, abyste měli dokonalé zázemí. Výhodou takového putování je, že se kempy staví na opravdu zajímavých místech a putujete krajinou bohatou na zvěř a rozmanitost terénu. Doporučuji vybírat takové putování, kde se jde alespoň 4 dny.

Při mobilních pěších safari staví personál kemp v době, kdy putujete divokou...

4.       Primitivní pěší safari.

Slovo „primitivní“ vypadá divně, ale není třeba se ničeho obávat. Vyjadřuje pouze rozdíl v zázemí, které máte při tomto pěším safari k dispozici. V tomto případě si všechno nesete s sebou. Střechu nad hlavou, jídlo, pitnou vodu atd. atd. Na druhou stranu je to jedno z nejsvobodnějších safari, které znám. Nemá v podstatě žádný lokální cíl. Cílem je samo safari. Tady jste skutečně nejblíž přírodě.

Pěší safari v Namibii.

V každém případě je pěší safari úžasnou příležitostí pro fotografy. Nikam se nechvátá, můžete si najít to nejlepší světlo, zvolit si úhel pohledu apod. To je u safari z auta často problém. Navíc, kdo rád fotografuje rostliny a ptáky, může si se svým focením opravdu pohrát.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Inzertní sdělení - Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Od roku 1990 inspirujeme naše klienty k poznávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace, na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně.  Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru nebo s námi cestujte v malé skupince s českým průvodcem. 

Naše filozofie je prostá: „dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost“.

Expedice Kapské Město - Etosha - Okavango - Viktoriiny vodopády - Johannesburg - 24 dní

Vydejte se s námi na velkou cestu po jižní Africe: od okouzlujícího Kapského Města přes vyprahlé pouště Namibie, rezervace plné zvěře v Botswaně a Zimbabwe.

V průběhu tohoto poznávacího zájezdu do Afriky vás čeká mnoho nezapomenutelných zážitků: vylezete na Stolovou horu, pojedete na kanoi po řece Orange, zdoláte gigantické písečné duny v Namibii, zažijete safari v proslulých afrických parcích a nakonec stanete u majestátních Viktoriiných vodopádů.

Blyde River Canyon

Termín: 27.9. a pak každou sobotu

Cena: 62.990,- za 23 nocí (bez letenky)

Více informací o zájezdu

Jižní Indie - poznávací zájezd po Kerale s českým průvodcem

Pojeďte s námi objevit nádhernou část v jižní Indii - Keralu, začneme prohlídkou města Cochin, kde zrovna probíhá slavnostní otevření umělecké výstavy "Muziris Art Biennale", pokračujeme do přírodní rezevace Periyar, kde uvidíme vzácné druhy živočichů, dále se projedeme lodí po místních kanálech - backwaters a zakončíme pobyt relaxem u moře v nádherném hotelu, kde můžete vyzkoušet ajurvedické masáže i stravu, případně můžete absolvovat kurz vaření s kuchařem.

Počet účastníků skupiny je plánovaný na 10 osob.

Backwater v Kerale, Indie.

Termín : 11.12. 2014

Cena : 59.990,-  za 7 nocí

Více informací o zájezdu

Autor: