Riga je úchvatná, ale není pro slabé počtáře

Pohled na lotyšskou Rigu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na lotyšskou Rigu. | foto: David Tramba, Lidové noviny

Oběd v restauraci v centru města za deset až patnáct latů, k tomu pivo za dva laty. Svým bližním můžete koupit třeba jantarový náramek za 11 latů nebo tričko s žertovným motivem za 15 latů. Nákupní ráj na zemi? Nikoliv, nákupní peklo!

Vítejte v Rize, hlavním městě Lotyšska. Město je krásné a rozhodně stojí za shlédnutí. Ohromné gotické chrámy i výstavné domy obchodníků z časů Hansy dokládají dávnou prosperitu města. Ale před návštěvou města si zjistěte a dobře zapamatujte kurs místní měny - lotyšského latu.

Ten je totiž nejsilnější měnou v Evropě. Jeden lat odpovídá zhruba 36 korunám nebo 1,43 eura. Na první pohled je v této pobaltské zemi levno - a na druhý pohled naopak velmi draho. Země značně připomíná past na turisty, kteří - decentně řečeno - nejsou zrovna silní v matematice.


Pohlednice z cest na větší mapě

Nepomůže ani návštěva nákupního centra na okraji historického centra Rigy. Co se týká potravin, v přepočtu vyjdou až na dvojnásobek českých cen.

Zajímavou cenovou politiku mají i banky a směnárny v centru města. Jistá banka klidně nabízí za euro jen 0,6 latu, což je vzhledem k 16procentní marži k tržnímu kurzu naprostá zlodějina. Raději jděte do směnárny, kde se dá aspoň smlouvat a dostat se na mnohem rozumnější hodnoty. Další možností je výběr peněz z bankomatu.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je nová prázdninová rubrika serveru Lidovky.cz. Přes léto vám budeme přinášet zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Příspěvky budeme postupně zveřejňovat.

Lotyšské hlavní město skutečně není nákupní ráj. Nákupy se vyplatí v sousední Litvě, kde je naopak i z pohledu českého cestovatele levno. Díky svým historickým památkám však Riga za návštěvu rozhodně stojí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz