2. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Rodinný výlet do Burgenlandu: termály i výborná vína

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Voda v termálním koupališti má přes třicet stupňů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voda v termálním koupališti má přes třicet stupňů. | foto: Marcel Sauer

Kousek od hranice, kde pro lidi z východního bloku končil svět, dnes vedou desítky kilometrů tras pro kola, inliny a kočárky. Hlavně děti ocení unikátní termální koupaliště, dospělí zase výborná vína a regionální jídla.

Nejdelší skluzavka

Teplota vody vyvěrající z hloubky téměř jednoho kilometru do čtrnácti bazénů Sonnentherme Lutzmansburg má přes třicet stupňů. Areál je rozdělený do zážitkových a relaxačních zón, k dispozici je rozsáhlé zázemí pro kojence a děti. Co je ale už z dálky nepřehlédnutelné, je několik toboganů, ke kterým vás vyveze samostatný výtah. Jeden z místních toboganů je nejdelší v Rakousku, měří 270 metrů. Koho spíš než délka zajímá rychlost, ať zamíří na tobogan Speedy ("rychlík"). Po první jízdě si nutně položíte otázku: "Lze vůbec jet ještě rychleji?"

Rodinná terapie na lanech

Lanové centrum v Lutzmannsburgu (Sonnenland Seilgarten) nenabízí jen obvyklou překážkovou dráhu, ale také možnost překonat pod vedením odborníka na team building strach z výšek a zároveň posílit rodinný či týmový duch. Váš pohyb na lanech jistí vaši blízcí, vrcholem je skok ze sloupu vysokého osm metrů, s nadějí, že ti dole budou držet vaše lana dost pevně. Pro děti tu mají menší a nižší lanovou dráhu. Kdo hledá klidnější zábavu, může si vypůjčit rodinnou rikšu a putovat přírodou – třeba pozorovat čápy, kterých tu žije spousta.

Lanové centrum v Lutzmannsburgu (Sonnenland Seilgarten).

Každý den lahev vína

Vinice jsou všude, kam dohlédnete. Řada zdejších vinařů staví na bioprodukci a jejich vína jsou opravdu vynikající. Bílé víno – s tradiční odrůdovou dominancí Veltlínského zeleného – je v převaze na severu, jih preferuje červené a Frankovku modrou. K průkopníkům rakouského biovína patří také malé burgenlandské vinařství Edelhof ve vesnici Jois. Jeho sedmdesátiletému majiteli, který působí jako čilý padesátník, pozitivní vliv pití vína na zdraví snadno uvěříte: celý život pije láhev vína denně a otvírá ji prý ještě před snídaní. ¨

Svezte se třeba cyklo-drezínou. Trasa je dlouhá 23 kilometrů.

Na výlet šlapací drezínou

Jet po železničních kolejích hnán vlastní silou je pozoruhodný zážitek. Na trase dlouhé 23 kilometrů se na cyklo-drezíně přizpůsobené velikosti vaší rodiny či skupiny opíráte do pedálů jen tolik, kolik dokážete. Na trase, která zde zůstala po zrušené železnici, jsou bývalá nádraží přebudovaná na hostince a cukrárnu. Během tří zastávek tak můžete ochutnat místní speciality, třeba Szomlauer Nockerl, který vám svým piškotem, pudinkem, šlehačkou a rumem dodá dostatek energie pro další cestu po kolejích.

Křišťálová lupa - hlasování 2011
Marcel Sauer
  • 0Diskuse