Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

S dítětem do exotických zemí? Pediatři varují před nemocemi

Cestování

  7:00
PRAHA - Pojišťovny přijímají stále více hlášení o onemocnění kojenců při dovolených v exotických destinacích, kam se Češi v zimě odjíždějí ohřát. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Takto malé děti není podle nich vhodné brát do oblastí, kde jsou rozšířeny tropické nemoci. U starších dětí by měli rodiče cestu konzultovat s lékařem. Jeden z aktuálně nahlášených případů pojišťovně Allianz skončil dokonce tragicky.
Cestování letadlem s dítětem - ilustrační foto.

Cestování letadlem s dítětem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

U Allianz se počet nemocných malých dětí v daleké cizině za posledních pět let ztrojnásobil. "Nyní řešíme úmrtí půlročního kojence v Thajsku, kam se s ním a jeho pětiletým sourozencem vydala na vánoční svátky jeho maminka.

ČTĚTE TAKÉ:

Chlapec byl hospitalizován s dýchacími obtížemi. Jako příčinu úmrtí označili tamní lékaři septický šok, který způsobil selhání orgánů. Jeho nejčastějšími oběťmi bývají právě malé děti, jejichž imunitní systém není schopen se vypořádat s infekcí," uvedla Kateřina Krenarová z likvidace pojistných událostí z cestovního pojištění Allianz.

Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent Rastislav Maďar řekl, že děti do jednoho roku až dvou let by na exotické cesty mimo Evropu vůbec neměly létat. Pokud je to z rodinných důvodů nutné, tak jen do vyspělých zemí, jako jsou Kanada, USA či Japonsko. Děti od dvou do pěti let by měly cestovat jen do zemí s vyspělou akutní péčí.

Průjmy, horečky, virózy, ...

V loňském roce rodiče dětí mladších jednoho roku hlásili Allianz přes 80 jejich onemocnění v zahraničí. V zimě to bylo hlavně z Thajska, Egypta a Tuniska, v létě z Bulharska, Španělska, Řecka a Turecka. Přes 90 procent událostí jsou onemocnění, jen výjimečně úrazy. Tradiční nemoci nemluvňat jsou průjmy, horečky, virózy a záněty středního ucha.

Nárůst zdravotních komplikací dětí v cizině zaznamenává vedle Allianz také Česká pojišťovna. Loni to bylo přibližně 500 nemocných dětí mladších pěti let, každé desáté muselo být hospitalizováno. Nejčastěji to bylo kvůli infekcím dýchacích cest a zánětům uší. Nejvíce zdravotních potíží měly děti v Egyptě, Turecku a Řecku, řekl mluvčí ČP Tomáš Zavoral.

Generali měla loni 281 případů, kdy její asistenční služba pomáhala s řešením zdravotních problémů dětí v zahraničí. Podíl asistenčních zásahů ve věkové kategorii do pěti let na všech případech se meziročně zvýšil přibližně o jedno procento, doplnil mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Podle Maďara jsou ovšem počty onemocnění dětí v cizině mnohem vyšší. Pokud se obejde léčba bez pobytu v nemocnici, rodiče ji nehlásí. Ministerstvo zdravotnictví podle zjištění případy onemocnění neeviduje.

ČTĚTE TAKÉ:

Maďar připomněl, že kojené dítě sice nedostane průjem z místní stravy, ohrožují ho ale vzdušné nákazy a velké změny klimatu. Nemá plně fungující systém a nemůže být očkováno proti cestovatelským nemocem jako břišní tyfus. Let trvá mnoho hodin, v letadle je uzavřená cirkulace suchého vzduchu, který vysušuje sliznice. Až 20 procent lidí v letadle je zdrojem dýchacích infekcí.

"Nekompletně očkovaná a imunitně nevyzrálá miminka jsou na to velmi vnímavá. Když se k viróze přidají změna teploty a vlhkosti a infekce se uchytí, není dítě schopno se s ní vyrovnat," shrnul lékař.

Pediatři cestování s kojenci nedoporučují

Cestování kojenců do jednoho roku k moři do oblastí exotických i méně vzdálených nedoporučují ani pediatři. "Kojenecký imunitní systém se neumí účinně bránit infekci. A pokud již děti onemocní, jsou citlivější na ztrátu tekutin, například při průjmovém onemocnění nebo zvracení, a mohou být rychleji dehydratované," varovala praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy Milada Czinnerová.

Nebezpečné je podle ní také to, že děti do jednoho roku ještě nemají ukončené základní očkování. "Blíží se jarní prázdniny a s nimi stoupá poptávka po rodinných zájezdech do teplých krajin. Doporučujeme, aby se rodiče poradili s dětským lékařem, a pokud nejde o cestu nezbytnou, aby ji u těchto malých dětí odložili," doplnila Krenarová.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...