Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Lyžovat a šetřit přitom přírodu. V zastrčeném středisku ve stínu Dolomit to jde

Cestování

  6:00
Dobrý pocit z lyžování přichází zpravidla až na svahu s vyplaveným endorfinem. V trentinském středisku San Martino di Castrozza si jej však pořídíte už u pokladny. Při koupi skipassu. Totiž: tamní lanovky pohání energie ze 100 procentně obnovitelných zdrojů. Až budete brousit tamní sjezdovky, můžete se uklidňovat tím, že přírodu nehuntujete víc, než je nezbytně nutné.

Odtud se vyráží na ski safari - Carosello delle Malghe . foto: Silvano Angelani

Městečku pod ohromujícími rozeklanými skalními věžemi se někdy přezdívá italský Zermatt. To kvůli třítisícovce v masivu Pale di San Martino, která se vypíná nad údolím a připomíná Matterhorn nad zmíněným Zermattem.

Snowpark v sedle Passo Rolle.
Sjezdovky nad San Martinem di Castrozza,

Lyžařské středisko pod Cima di Pale nepatří k největším. Spíš naopak. Mezi věhlasnými dolomitskými skiareály se na něj občas zapomíná. Což však může mít pro mnohé výletníky své kouzlo. Leží za horským sedlem Passo Rolle, cesta od Brenneru si tak vyžádá mnohem více času. O to více klidu a pohody tam však na návštěvníky čeká.

Středisko má v emblému ikonickou stěnu Cima di Pale a slovní hříčku S.mart. Snaží se tady prostě dělat věci jednoduše a současně chytře. Městečkem se tak proplétají bílá auta s zeleným pruhem, které nezaregistruje, dokud je neuvidíte – coby elektroautomobily jsou úplně bezhlučné. Dokonce když nastartuje, máte pocit, že to auto musí být rozbité – neozve se vůbec nic, žádné povědomé vrčení (vyzkoušeno na vlastní uši). Jen zelené světlo na palubní desce oznámí, že vůz může vyrazit.

Velkou část Trentina tvoří Dolomity - od roku 2009 jsou zapsány na seznamu Světového přírodního dědictví lidstva UNESCO.

A důraz na trvale udržitelný rozvoj je patrný i na tamních sjezdovkách. Celkem se po zdejších kopcích kroutí šedesát kilometrů tras. A to ve všech obtížnostech. Od cvičných luk pro děti, přes široké modré sjezdovky, ostřejší červené až po černé expertní svahy.

Třikrát jinak

Středisko má v podstatě tři části. Na první sjezdové tratě narazíte hned při průjezdu sedlem Passo Rolle, rozprostírají se po obou stranách silnice a nabízejí impozantní výhledy. Mezi značenými sjezdovkami se rozpínají oblé louky, které si přímo říkají o freeridové řádění. Tedy: není-li zima skoupá na sníh. A letos s nedostatkem bílé pokrývky zápasí v celé Evropě, San Martino di Castrozza nevyjímaje. Přesto ani při teplotách atakujících deset stupňů nad nulou na sjezdovkách sníh nechyběl (vyzkoušeno rovněž na vlastní kůži). Tamní provozovatelé se pyšní tím, že jsou připraveni i na podobnou „kalamitu“ a svahy zasněží stůj co stůj. Od listopadu až do konce dubna. A jak jinak, opět jen s pomocí obnovitelné energie.

Západ slunce halí skalní věže Pale di San Martino do červeně.

Druhý skiareál se táhne přímo nad městečkem. Přiblíží vás k němu skibus, který mezi nástupními místy pendluje. Nejprve vyjedete kabinkou do 2220 metrů na kopec Cima Tognola. Tady začíná nečekané ski safari, souhrnně označované jako Carosello delle Malghe. Sjezdovky stékají do všech světových stran a vinou se až na další vrchol Punta Ces, který je ještě o pár metrů větší než Tognola. Budete-li mít potřebu prozkoumat každou trasu, máte ježdění na celý den. A to nepočítáme 2 snowparky.

Třetí sjezdovka se šplhá ke skalnaté koruně Pale di San Martino, pod ostrý skalní zub se jménem Rosseta. Jezdí se tu z úbočí hlavního masivu od chaty na Col Verde, a to až pozdě do noci, protože tato sjezdovka je osvětlena - opět – s pomocí čisté a ekologické energie.

Jediné, co může překvapit, jsou lanovky. Oproti zahřívaným alpským bublinám tady stále jezdí o poznání pomalejší sedačky s hliníkovými pryčnami. O to víc času nabízejí na pozorování impozantních dolomitských štítů na obzoru či vysoké zvěře. Národní park Paneveggio, jimž sjezdovky prochází, je totiž domovem kamzíků, srnců a jelenů. Podle místních prý dokonce čas od času mohutná zvířata přichází až ke sjezdovkám pozorovat, cože se to na urolbovaných svazích odehrává (na vlastní oči se nepodařilo ověřit).

Jak neminout San Martino di Castrozza

Co jíst?

Mají-li v něčem dolomitské sjezdovky jasně navrch nad těmi alpskými, je to jídlo, které lze dostat v tamních chatách a občerstvovnách. Zapomeňte na würst s hranolkami. Trentinská kuchyně je o několik úrovní výše. Začíná se zpravidla předkrmem, což bývá prkénko s dokonale vyladěnými sušenými šunkami a regionálními sýry. Co kus, to chuťová exploze v ústech. Co chata, to originální recept na těstoviny. Na sladký i slaný způsob. Jako hlavní chod se zpravidla servíruje zvěřina s polentou (kukuřičnou kaší) přelitá hříbkovou omáčkou. Vše lokální, čerstvé, na místě připravené. V ideálním případě se sluší oběd či večeři zapít vínem. Buď bílou Nosiolou, anebo červeným Marzeminem či Teroldegem. Všechny tři jsou původní trentinskou odrůdou. Pokud jste zvyklý na klasickou sladkou tečku, tamní štrůdl s domácí šlehačkou se může s těmi rakouskými bez problému srovnávat.

Akce

King of Dolomites 2016 - Powder Shots“ je první fotosoutěží pro freeridery v Dolomitech. Od 18. do 21. února 2016 se tady setkají profíci a milovníci fotografování, aby ulovili co nejlepší akční záběry před kulisou snů - Pale di San Martino.

Jak se tam dostat

Do Trentina se můžete vydat vlakem po železniční trase Mnichov - Brennero - Verona anebo autem. S Českem nabízí pohodlné spojení brennerská dálnice A22, zpomalí vás až horská údolí za Bolzanem (cca 750 km).

Fly Ski Shuttle je služba, který hosty dopraví autobusem z letiště v Bergamu, Milánu, Benátkách a nově Innsbrucku v podstatě až na sjezdovku. Spojení funguje v sobotu a v neděli na vytížených trasách.

Informace na dlani

Více informací i v češtině najdete na www.sanmartino.com, užitečná je i aplikace pro chytré telefony Visittrentino Tourist Guide, která poskytuje informace o počasí, akcích, hotelech a restauracích.

Předkrm po Trentinsku - co sýr, to exploze chutí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!