Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Sarajevo očima Jiřího Kuděly

Cestování

  10:25
Český velvyslanec v Bosně a Hercegovině říká, že k městu plnému vůní a pachů a zvláštní maloměstské atmosféry ve velkoměstském plášti člověk přilne velmi rychle. Je pozoruhodné, za jak krátkou dobu se Sarajevo vzpamatovalo z válečných hrůz a znovu ožilo.

Sarajevo. foto: Reprofoto

1 Na promenádě

S plným žaludkem se nejlépe snoubí příjemná procházka. Jednu takovou si v centru města nenechte ujít. Je to sarajevská vycházková promenáda s více než stoletou tradicí. Cesta vede od bývalé sarajevské radnice (dnes pozoruhodné budovy Univerzitní knihovny) podél řeky Miljacky směrem ke Kozji čupriji (Kozímu mostu) z doby turecké nadvlády. Má stejný charakter jako před staletími, kdy na mostě vítali poselstva tureckého sultána.

2 Na trhu smlouvejte

Ve starém centru města Baščarije, nejlépe v Kazandžiluku, je ráj pro milovníky suvenýrů. Nad množstvím a rozličností tepaných talířů, kávových souprav, příborů až zrak přechází. Rozhodnete-li se však pro koupi, všímejte si rozdílů v kvalitě a trochu hledejte. Nebojte se smlouvat. Na hlavní ulici, které se říká Sarači, natrefíte i na obuvníky, kteří ručně šijí boty. Jejich výrobky jsou originální, kvalitní a relativně levné.

3 Balkánský fast food

Ať se v Sarajevu vrtnete kamkoli, na každém rohu narazíte na rychlé občerstvení buregdžinice a čevabdžinice. Ty první nabízejí pečivo plněné tvarohem, zelím, masem apod., v těch druhých dostanete tradiční masové dobroty: pljeskavici, čevapi a šiščevapi. Proslulou čevabdžinici Mrkva najdete v ulici Bravadžiluk nedaleko staré radnice. Fotbalovým fanouškům by neměla ujít čevabdžinice bosenského fotbalisty Tarika Hodžiče, který zde často i sám obsluhuje a rád vzpomíná na svého významného hosta, Václava Havla.

4 Země, „gdje se dobro papa“

Vnitrozemská kuchyně Bosny a Hercegoviny je založená na masu (vede telecí a jehněčí) a výborných mléčných výrobcích, je tu ale také kuchyně středozemní a tzv. „záhorská“, která je kombinací obou předchozích. Doporučuji restauraci Kod Kibeta v centru. Nabízí všechny místní delikatesy v nejvyšší kvalitě za přiměřené ceny. Zdejší rybí restaurace jsou mnohdy mnohem lepší než podobná zařízení na Jadranu. Zkuste Dubrovnik v ulici Logavina poblíž katolické katedrály: ochutnáte-li zdejší rybí carpaccio, určitě se budete chtít do Sarajeva vrátit. Nevynechte ani kavárny a cukrárny -posezení nad čerstvě praženou kávou patří k nezapomenutelným zážitkům.

5 Rakousko-Uhersko i islám

Půlmilionová bosenskohercegovská metropole bude na první pohled připadat českému turistovi odlišná, orientální. Ve skutečnosti je v Sarajevu orientální jen staré tržiště Baščarija (viz foto) s Begovou mešitou a staré městské čtvrti na okolních svazích. Daleko silněji je tu zastoupena architektura z dob Rakouska-Uherska. V tomto historizujícím slohu jsou postaveny téměř všechny hlavní veřejné budovy. Na většině z nich se podílel český architekt Jan Pařík (1857 - 1942), rodák z Jičína, který přišel do Sarajeva po studiu ve Vídni.

6 Lyžování na olympijských svazích

Z olympiády, která se v Sarajevu konala v roce 1984, si přivezla bronzovou medaili i naše Olga Charvátová. Olympijské areály Bjelašnica i Jahorina 6 jsou v provozu od poloviny prosince do začátku dubna a nabízejí skvělé sněhové podmínky. Z centra jsou přitom jen půlhodinku cesty autem a na své si zde přijdou i vyznavači běžek. V létě i v zimě je z vrcholků kopců, bezprostředně obklopujících Sarajevo, opravdu impozantní pohled na panorama města ležícího na samém prameni řeky Bosny.

Autor: