Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Sladký výlet na Borůvkobraní. Vydejte se o víkendu do Borovan

Cestování

  6:19
Staré pořekadlo, že láska prochází žaludkem, dotáhli v Borovanech k dokonalosti. Když se spojí půvabná jihočeská krajina, okolní lesy, které v létě bývají plné borůvek, a pár skvělých nápadů, výsledkem je Borůvkobraní, akce plná tmavomodrých dobrot.

Stylová výzdoba jednoho z minulých ročníků borovanského Borůvkobraní foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Něco málo o Borovanech, ať víte, do čeho jedete: leží v nejjižnějším koutě jižních Čech na železniční trati z Českých Budějovic do Českých Velenic a rakouského Gmündu a hlavně jen kousek od legendárního Trocnova, rodiště Jana Žižky.

V porovnání s tím, jak jsou Borovany maličké, mají památku jak hrom: klášter augustiniánů založený v polovině 15. století. Patřil k prvním klášterům, které v Čechách vznikly po husitských válkách, dočkal se barokní přestavby a nyní je dějištěm řady akcí včetně Borůvkobraní o víkendu 14. a 15. července.

Rady před cestou

Borůvkobraní, vstupné na oba dny stojí dospělé 150 korun, děti do 15 let, studenty a seniory nad 70 let 80,– a rodinné 300,–, děti do šesti let neplatí nic. Pokud u pokladny předložíte jízdenku z vlaku, dostanete slevu.

www.boruvkobrani.cz www.borovansko.cz

Jádro kláštera tvoří malý rajský dvůr obklopený křížovou chodbou se síťovou klenbou a lapidáriem barokních soch. Na něj navazuje kostel Navštívení Panny Marie a barokní kaple Panny Marie Karmelské, podle nástropní fresky v kupoli zvaná též „škapulířová“ – malíř zde názorně vyobrazil, jakou pomoc nabízí škapulíř, tedy zde amulet s obrazem Panny Marie, proti nejrůznějším pohromám. Stopy po působení augustiniánů tu už nenajdete, o to se postaraly josefínské reformy a Schwarzenberkové, kteří část kláštera přestavěli na zámek.

Modré tvoření pro děti

Areál je vzorně upravený, sídlí v něm muzeum s expozicí dějin kláštera a jihočeských poutních míst, pořádají se tu výstavy, koncerty v malovaném sále i pod širým nebem a další akce.

Třeba právě Borůvkobraní, kdy se na celý víkend bývalý klášter s nádvořím a přilehlými zahradami obarví namodro. Borůvkový a řemeslný jarmark s přehlídkou nejrůznějších dobrot k ochutnávání i nakupování doplňuje borůvková hospoda s borůvkovým pivem, likérem i pálenkou, kromě toho tu budou také odborníci s radami, jak borůvky pěstovat a zpracovávat. Pro děti je nachystáno borůvkové tvoření a těšit se můžete i na borůvkové živé sochy. Série patnácti úspěšných ročníků dala vzniknout několika borůvkovým soutěžím, a tak na Borůvkobraní nesmí chybět například mistrovství světa v chytání borůvek do úst za jednu minutu, borůvkový souboj kuchařů nebo soutěž jedlíků o krále borůvkových knedlíků. O titul se každoročně utkává několik desítek soutěžících, ale navzdory úctyhodným výkonům rekord soutěže dodnes drží jedlík z roku 2010, který spořádal 33 legendárních jihočeských kynutých knedlíků politých borůvkovou omáčkou zvanou žahour.

Zámecká zahrada s různými odrůdami borůvek a čítárnou pod širým nebem

Na borůvky do zahrady

Borůvkobraní nabízí potěšení nejen pro mlsaly, ale také pro výtvarníky. Ti se utkají při nedělní Borůvkové výtvarné show, kdy jejich úkolem bude vytvořit během půl hodiny velký obraz na téma borůvky a „modrá je dobrá“. Ovšem pozor, nebude se malovat jen klasickými barvami a technikami, ale také rukama, nohama a hlavně speciální borůvkovou „majdou“ neboli žahourem.

Pokud máte vlastní zahradu nebo terasu a zatím na ní borůvky chybějí, možná vám dojde, že je prostě musíte mít. Rada je snadná: už před pěti lety vznikla v areálu kláštera na západní straně pod knihovnou borůvková zahrada. Na záhonech jsou vysazené rozmanité odrůdy zahradních borůvek, některé si přímo na místě můžete koupit.

Protože staré klášterní areály si potrpěly na symetrii, na východní straně kláštera najdete další zahrádku, bylinkovou. Nejsou tu vysázeny jen léčivky, najdete tu také různé odrůdy jahod, brusinek nebo krásně dlouhodobě plodící maliny. Obě zahrady jsou v době prázdnin otevřené denně.

A ještě jeden tip pro vodomily. Pokud bude v půlce července teplo a sluníčko, se vstupenkou z Borůvkobraní získáte padesátiprocentní slevu na vstupné do přírodní koupaliště Lazna nedaleko kláštera. Otvírá se odtud výhled na podhůří Šumavy, unikátní je i biologické čištění vody ve filtračních lagunách bez chemické úpravy. Takže plavky a ručník s sebou!

Doprovodné akce Borůvkobraní

K prohlídce zvou výstavy Tam, kde voní borůvčí ve výstavní síni infocentra, Komiksová výstava vtipů Jihočesko v pivovarském sále na nádvoří a výstava Příroda Třeboňska v chodbě za výstavní síní, pod širým nebem uvidíte prvorepublikové automobily.

Na Žižkově náměstí bude celý víkend probíhat dřevosochání borůvkového betlému.

V sobotu si můžete prohlédnout vybavený a vyzbrojený bunkr předválečného československého opevnění z roku 1938; stojí v ulici Ke Střelnici.

Borůvky mají na speciálních menu i některé restaurace, například Alf, Hofhanzl, Valeš, Sýmalka či Borovanský mlýn.

V infocentru zdarma získáte mapku a můžete se vydat na 26 km dlouhé cyklistické putování Na kole okolo Bor(ůvk)ovan se soutěží a borůvkovou odměnou.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...