Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kdo nebyl na Sigiriyi, nebyl na Srí Lance

Cestování

  18:00
V centru ostrova Srí Lanka, v oblasti zvané Kulturní trojúhelník, se nachází zřejmě nejzajímavější a nejatraktivnější památka země – skála zvaná Sigiriya čnící cca 200 metrů nad okolní terén.

Na první pohled vypadá výstup na Sigiriyi jako jednoduchá věc, ale nakonec stojí dost úsilí. foto: Michal Tvrzník, CK Marco Polo

Zbytky staveb a obklopujícího zahradního areálu stejně jako úchvatné fresky polonahých dívek jako poslední doklady neuvěřitelné výzdoby nás zavedou do 5. století našeho letopočtu, kdy se zde psaly dějiny. Historie se poslouchá jako thriller hodný Hollywoodu – není v něm však místo pro jakoukoliv romantiku, dobrotu či happyend.

Anurádhapura byla královským sídelním místem před Sigiriyí.

Útěk z královského města

Několik desítek kilometrů severněji leží Annuradhapura, kdysi nejstarší, největší a nejdéle fungující království Srí Lanky. Jeden z jeho mocných králů měl dvě ženy. Krásnou z prostého rodu, kterou velmi miloval, a nehezkou však vznešenou, kterou spíše trpěl. Obě ho obdařily synem – první spanilým ale velmi zkaženým Kasjapou, druhá pak moudrým ale po matce nevzhledným Mogalanem. Král měl také z jiného svazku dceru, která byla jeho miláčkem. Velmi těžce nesl, když si vzala velitele vojska, jehož matka se snachou zle nakládala. Králova číše trpělivosti přetekla, když tato tchyně jeho dceru zbičovala do krve – strašlivě se rozněval a nechal ji upálit. Onen vojevůdce se kvůli pomstě spojil s Kasjapou a připravil proti králi spiknutí. Kasjapa ucítil šanci zmocnit se otcova trůnu, neváhal jej zradit a nechat zazdít zaživa do pevnostního valu. Chtěl odstranit z cesty i Mogalana, ale nevlastní bratr včas uprchl do Indie.

Ze strachu z návratu bratra a nevůle poddaných stal se pro nového krále Kasjapu život v Annuradhapuře nesnesitelným. Rozhodl se vybudovat si nové sídlo na skále obklopené neprostupnými lesy. Z výšin Sigiriye pak vládl zemi celých 18 let (478-496 n.l.) a vedl bouřlivý a nezřízený život despotického a poživačného vládce.

Z chodníčku stoupajícího po obvodu hory je nádherný výhled. Lidé s...

Boj na život a na smrt - bratře vítej doma

Mogalan v exilu nejdříve velmi strádal, ale časem se mu podařilo dát dohromady skupinu spojenců a za jejich pomoci se vypravit s početnou armádou zpět. Pod Sigiriyí se obě vojska střetla v kruté a nemilosrdné bitvě. Dlouho byl výsledek na vážkách, až podle legendy zasáhla v Mogalanův prospěch neuvěřitelná náhoda – ve spalujícím vedru silně dehydrovaný královský slon nesoucí Kasjapu se dostal do blízkosti vodní nádrže. Žízeň zvítězila nad poslušností, rozběhl se k vodě. Kasjapovo vojsko posedla panika, že král z jemu neznámých příčin prchá z boje a dalo se hromadně na útěk. Kasjapa, vida, že boj je ztracen, si na útěku sám prořízl hrdlo.

Z původní výzdoby zbyly bohužel jen fragmenty.

Démon Rákšasa se jen převtělil z jednoho bratra do druhého

Je těžké se smířit se skutečností, že něco tak úžasného a monumentálního nechal zbudovat úchylný otcovrah a špatný člověk – Kasjapa. Ale to není to nejhorší: jeho bratr Mogalan, kterého Annuradhapuřané vítali jako spasitele, se ve vyhnanství zcela změnil. Slíbil sice hned při nástupu, že nastolí spravedlnost a právo, ale prvním jeho aktem spravedlnosti byla poprava tisíce Kasjapových dvořanů za údajnou neloajalitu. Mnohým dalším pak nechal sekat údy, nosy, uši a počínal si tak brutálně, že dostal od poddaných nové jméno: Rákšasa – démonické monstrum. Mogalanovo – Rákšasovo chování dosáhlo tak obludných rozměrů, až vyvolalo všeobecné povstání obyvatel a vojska. Rozlícený dav jej chtěl zaživa upálit, ale zachránila jej jeho všemi ctěná matka, která jej označila za duševně chorého.

Lví brána - poslední úsek stoupání.

A tím končí Sigiriya story. Není vyloučeno, že jste ji už slyšeli od lidí, kteří místo navštívili a bylo to o dost jinak… Inu marná sláva, berme to jako Jiráskovy Staré pověsti české, převypravováním se tu něco přidá, něco ubere a nakonec tu za všechna ta staletí mohou být dva zcela rozdílné příběhy. Jasné je jen jedno: ta úžasná skála tu je a možná čeká i na Vaši návštěvu!

Sigiriya je vyhledávaným poutním místem. Zvlášť o víkendech je tu hodně plno.

Určitě se nechejte zlákat k výstupu na vrcholek Sigiriye

Od smrti Kasjapy Sigiriya po staletí chátrala, až byla objevena britskými archeology v 19. století. Z původního dechberoucího sídla zůstaly jen zlomky, nicméně jsou dostatečné pro představu velkoleposti areálu. Obklopující komplex zahrad je propojen důmyslným závlahovým systémem. Na úpatí skály jsou stopy po příbytcích mnichů ukrývajících se pod skalními převisy. Vpravo bývala audienční síň, kde král přijímal návštěvy – na vrchol měl přístup jen úzký okruh jeho nejbližších, služebníků a strážných.

Na úpatí hory jsou postupně rekonsruovány královské zahrady.

Po kovových točitých schodech vede cesta ke zlatému hřebu Sigiriye – skalnímu převisu, kde se dochovalo několik nádherných fresek polonahých dívek. Při pohledu na jejich nezpochybnitelnou krásu a velmi umělecké provedení mějme stále na paměti, že jsou tu již více jak 15 století! Dle názoru archeologů je to poslední zbytek zdobení – jakéhosi make upu, který zřejmě pokrýval celou skálu, byl však za ta léta smyt deštěm a spálen sluncem. Od fresek stoupá mírný chodník mezi skálou a tzv. Zrcadlovou zdí a dále na prostornou plošinu, kde si každý odpočine před závěrečným výstupem na vrchol. Další monumentální památkou jsou kamenné lví tlapy tvořící zbytky Lví brány. Jejich velikost dává tušit, jak obrovská musela brána být. A pak již prudké, ale krátké stoupání po kovovém schodišti na vrchol. Umíte si představit, že za Kasjapy tu nic takového nebylo, jen skalní výstupky doplněné dřevěnými trámy, po kterých nosiči museli krále bezpečně na vrcholek donést..? Na vrcholu najdete obrysy bývalých paláců (zřejmě byly z větší části ze dřeva), nádrží sloužících jako zásobárna vody i pro královu koupel, a také velký kamenný trůn.

Na cestu k Sigiriyi si najměte tříkolku (ťuk-ťuk)

Pohled na to vše i nádherný výhled do kraje jistě za tu trochu potu stojí. Srí Lanka má nesmírné kulturní bohatství s řadou památek zapsaných na seznamu UNESCO. Sigiria se právem řadí na jejich čelo a my věříme, že se s tímto názorem ztotožníte i Vy.

Inzertní sdělení

Esence: Užijte si komfortní poznávání Srí Lanky!

Chcete vidět přírodní i kulturní skvosty zelené perly Indického oceánu - ne všechny, ale ty opravdu zásadní? Chcete bydlet v příjemných kvalitních konkrétních hotelích, které atmosféru země dokreslí? Chcete pestrou škálu zážitků v pohodovém tempu zaručujícím příjemnou dovolenou? Chcete být součástí malé skupinky max. 12 osob doprovázené zkušeným pracovníkem naší CK, který bude maximálně pečovat o Váš komfort a bezstarostný průběh cesty?

Pak je tento zájezd ESENCE SRÍ LANKY určen právě pro Vás!

Na trhu je spousta nabídek, jejichž jediným kritériem je stlačit cenu co nejníže, bez ohledu na pohodlí účastníků. Tento náš produkt je naopak určen těm, kteří jsou ochotni si za kvalitu připlatit.

Ležící budha.

Český průvodce.

Termín odletu : 10.2. 2014

Cena : 54.900,--

Více informací o zájezdu zde

Další jedinečný zájezd na Srí Lanku !

Ta jiná Srí Lanka: Unikátní premiéra plná zážitků

Poprvé v historii máme možnost pozvat Vás do regionů na severu a východě Srí Lanky, které byly téměř tři desetiletí tabu. Zapomeňte na klišé vytvořená médii: Najdete zde neuvěřitelně přátelské obyvatele (ať už tamilské hinduisty, tak v menší míře sinhálské buddhisty, muslimy či katolíky), kteří pouze po dlouhá léta museli trpět krvavými hrátkami politiků. Naopak turistů zde zatím najdete naprosté minimum - či vůbec žádné - což se pochopitelně během dvou-tří let může změnit, i naše CK mívá nemálo "následovníků"...
Tento kraj, kde se unikátně mísí to nejlepší z "většinové" Srí Lanky i nedaleké Indie, se konečně svobodně nadechl a vykročil vstříc lepším zítřkům.

Jaffna

Český průvodce.

Termín odletu : 16.03. a 13.04.

Cena : 54.990,--

Více informací o zájezdu zde

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!