Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Švédi jsou nezkorumpovatelní. Nikdo si nedovolí uplácet, ani úplatek přijmout, říká Čech

Česká kuchyně

  8:50
Jan Klimíček odjel do Švédska studovat a pracovat. „ Velký šok pro mě také bylo množství vlajek, které visí vedle skoro všech rodinných domů. Ined při příjezdu tedy každý pocítí švédský respekt k jejich vlastní zemi a státní vlajce. Pravý švédský zážitek asi zakončují typické červeno-bílé švédské domy, kterými je posetá celá zem,“ říká.

Jak Klimíček foto: Archiv Jana Klimíčka

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na oba momenty, kdy jsem se stěhoval do Švédska, si naprosto jasně vzpomínám. Poprvé jsem se do Švédska dostal jako exchange student při programu Erasmus, na který jsem byl poslaný z ČZU v Praze. Jako první věc mi jasně utkvělo v paměti prvotní setkání se Švédy a životní styl, kterým se na severu žije. Ve městech je videt komfort a je cítit naprosto jiná nálada již při první zastávce, a to i v menším městě. Co mě také zaujalo, byla krása švédske přírody v podobě nekonečných lesů, jezer a všudypřítomné zvěře. Velký šok pro mě také bylo množství vlajek, které visí vedle skoro všech rodinných domů. Ined při příjezdu tedy každý pocítí švédský respekt k jejich vlastní zemi a státní vlajce. Pravý švédský zážitek asi zakončují typické červeno-bílé švédské domy, kterými je posetá celá země. Při mém druhém stěhování zpět po roční pauze na dokončení bakaláře v Praze jsem byl překvapený, jaký údiv mě opět čekal z důvodu značného rozdílu ve způsobu života, který je mnohem uvolněnější nez v Čechách a poznatelný každým dnem více a více.

Typická zimní zábava studentů
Koupání v severním ledovém oceánu

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Švédsko je velmi specificka země s velkým zaměřením na rovnost mezi lidmi, klidné chování, nenásilný pohodový život a socialní jistoty. Tento směr je videt mezi mnoha odvětvími a velmi silně se projevuje v pracovním prostředí, v mnoha situacích byl můj přístup k zaměstnancům občas vnímaný jako příliš drsný a s vysokými nároky, i když v Čechách by se nad danou zátěží nikdo ani nepozastavil. Z toho vidíme, jak velký vliv má ve Švédsku velmi humanistický pohled na život a také silné odbory, stojící v každém případě vždy za zaměstnanci. Z pohledu sociálního se samozřejmě každodenně setkávám s rozdíly v povaze, kterou máme my Češi o poznání dynamičtější a více otevřenou vůči novým lidem a zábavě. Jako poslední zmíním pohled na alkohol a jeho konzumaci, která je ve Švédsku pod dohledem státního monopolu a je na něj také přihlíženo s určitým odstupem. Typické posezení s kamarády u piva a nakladaneho hermelínu se tedy bohužel nekoná tak často. Nesrovnalosti mohou přijít také s přílišnou typickou českou ironií a humorem, které mohou být pro Švédy občas až příliš ofenzivní, jelikož jsou doopravdy v určitych směrech znatelně odměřenější než Češi.

Jan Klimíček

Jan Klimíček pochází z Prahy, momentálně ale žije ve Švédsku, kde se snaží zavést českou fashion značku BeWooden. Studuje na Stokholmské univerzitě obor Decision Support and Risk Analysis. Rád cestuje a poznává nové lidi.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Návrat do Česka je samozřejmě vždy ve hře, ale z důvodu mého rozvoje v posledních letech a businessu který jsem před nedávnem začal, se spíše přikláním k vizi mého setrvání ve Švédsku, jak z hlediska finančního, tak také z pohledu socialní stability do budoucna.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Samozřejmě, jako velky milovník klasické české kuchyně stylu ”svíčková s pěti či jitrnice”, české jídlo mi chybí každý den. A jestli jsem vařil pro své kamarády? Nic jiného mi ani nezbývá, jelikož někteří z nich si českou kuchyni doopravdy zamilovali!

Letní kurz angličtiny
Seriál LN od 24. 6. Více >

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám, ale rozhodně v budoucnu plánuji učit své děti kromě angličtiny a švédštiny také česky. Velmi nerad bych se dostal do situace, že nebudou schopné komunikace se svými prarodiči z Čech, kteří bohužel neměli to samé štěstí jako my a vyrůstali v té bláznivé rudé době, zakazující mezinarodní jazyk, za který jsem já zatím vděčný za všechny své úspěchy v cizině.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
První asociace je občas: “Where? Ah, Czechoslovakia?”, ale většina lidí zná alespoň jméno naší země a její polohu. Jiná situace však přichází při jediné zmínce o Praze, kterou Švédové ve většině případů naprosto milují, většina tam byla (jak kvůli historii a architekture, tak i kvůli levnému alkoholu) nebo maji alespoň kamaráda, bratra či matku, kteří Prahu milují a minimálně jednou ji navštívili! Samozřejmě občas se mi při takových pozitivních zmínkách o mém rodném městě zasteskne, ale je vždy velmi potěšující slyšet, jaké skvostné hlavní město v České republice máme. Kromě těchto reakcí samozřejmě vévodí vychvalování nádherných českých zen, skvělého piva, hokejových hráčů nebo Škodovky.

Typický dopravní prostředek ve Švédsku

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku ve Švédsku sledují jen zběžně na rozdíl od české. V porovnání s českou politikou je ta švédská diametrálně odlišná. Prvním rozdílem je vůbec celé státní uspořádání, které není parlamentární republikou ale královstvím. Král a celá královská rodina nemá v podstatě žádnou volící ani rozhodovací moc, ale pro švédskou populaci je velkým vzorem jak chovaním, tak i vystupováním na veřejností a reprezentaci ve světě. To se bohužel nedá vůbec porovnat se situaci v Čechách, kde z hradu místo pozitivního naladění plyne pouze vůně Becherovky, kouře a z okna čouhají velké červené trenky. Velky rozdíl je také ve vládě, která má základy ve více levicové politice zaměřené na své občany, humanistický pohled na život a socialní stabilitu celého systému. Téma korupce snad ani nemusím zmiňovat, jelikož Švédsko je celosvětově známé pro svou nezkorumpovanost. Úplatky tu zaprvé není možné nikomu dát, ale nikdo by si to ani v nejmenším nedovolil, což také ukazuje na povahu Švédů, kteří jak já říkám “nikdy nepřekročí stanovenou lajnu.”

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...