Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Švýcarská specialita. Visuté mosty Titlis cliff walk, Diableretes a Aletsch

Cestování

  7:16
Výstavba mostů je švýcarskou specialitou od nepaměti. Bez mostů, tunelů a nadjezdů by nemohli obyvatelé hor nikdy přežít. Fenomén těchto staveb se uchoval dodnes i když jejich funkce již mnohdy není otázkou života a smrti - staví se pro turisty. Stejně jako cestou se tak alpské visuté mosty stali i předmětem obdivu. Pojďme si prohlédnout tři z těch nejznámějších - Titlis cliff walk, Diableretes a Aletsch.

Vrchol Jungfrau s Aletschkým ledovcem foto: swiss-image.ch

Ve Švýcarsku se staly visuté mosty populárními díky své jednoduché výstavbě a také díky tomu, že umožňují ze všech druhů mostů překlenout tu největší vzdálenost. Jejich konstrukce je vystavěna na volně visícím laně se stabilně zajištěnými konci. Původně se vázaly z lana, dnes se nejčastěji setkáte s mosty z ocelového lana nebo dalších moderních materiálů.

Nejvýše položený visutý most v Evropě, Titliss Cliff Walk

V roce 2012 se na počest 100. výročí od otevření železničního tunelu z Engelbergu do Gerschnialpu otevřel veřejnosti nový 100 metrů dlouhý a 1 metr široký visutý most ve výšce 3000 metrů nad mořem, která z něj činí nejvýše položený visutý most v Evropě. Nejrychleji se k němu dostanete z vlakové stanice Titlis skrz tunel, kdo chce ale návštěvu mostu zahrnout do většího výletu, může využít stezku vedoucí vysoko nad propastí Titlis Cliff Walk, která je otevřená od září 2015. Trail není určený pouze zkušeným hikerům - nabízí spoustu atrakcí včetně 800 metrů dlouhé zip line nebo půjčovny skútrů.

Visutý most na Jungfrau

Most mezi horskými štíty, Les Diableretes

V říjnu 2014 byl na území Les Diablerets, v ledovcovém areálu Glacier3000 v blízkosti známého terénního parku pro lyžaře a snowboardisty, otevřen světově první visutý most spojující dva vrcholy hor. Díky tomu získal název Peak Walk - procházka mezi horskými štíty View Point a Scex Rouge. Po mostu na trase Titlis Cliff Walk se jedná o druhý nejvýše položený visutý most v Evropě. Na 107 metrů délky je široký 80 centimetrů a návštěvníci se na něm mohou ve výšce jen o něco nižší než 3000 metrů nad mořem kochat úchvatným výhledem na velikány jako jsou Mont Blanc, Matterhorn a další.

České Švýcarsko: oblíbené mezi turisty, sokoly i lososy

Most vysoko nad soutěskou, Aletsch - Grünsee

Další z visutých mostů naleznete v oblasti Aletschského ledovce, která je od roku 2001 součástí světového přírodního dědictví UNESCO. Tímto územím vedla turistická trasa od hotelu Belalp přes ledovec na Riederalp, asi do poloviny 70. let, kdy ledovec ustoupil natolik, že se stezka stala neprůchozí. To změnilo až otevření 124 metrů dlouhého visutého mostu v červenci 2008. Most se pne 80 metrů nad soutěskou Massaschlucht a již během jeho prvního léta služby jej překročilo více než 30 000 turistů. Také tuto kontrukci je možné zahrnout do delšího treku - z Belalp do Riederalp výjimečně klidnou krajinou navozenou Aletschkým lesem a ledovcem, kteří stezku obklopují.

Švýcarské visuté mosty naleznete i mimo Švýcarsko

Nyní jsme si představili tři z alpských visutých mostů, naleznete jich zde ale nespočet. Mosty se odsud navíc rozšířily i do dalších koutů světa - Švýcarské firmy pomáhají stavět visuté mosty například v Bhútánu (doposud více než 400 kusů) nebo od roku 1974 také v Nepálu. Zde již bylo za asistence Švýcarů postaveno přes 5000 visutých mostů, které napomohli více než 11 milionům lidí bojovat s chudobou a zpřístupnili jim lékařskou péči či školy.

Autor: