12. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Švýcarský Graubünden jede i bez sněhu. Kam se podívat?

Na vrchol Cassons, který se tyčí nad vesnicí Flims, vede pozoruhodná kabinová lanovka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na vrchol Cassons, který se tyčí nad vesnicí Flims, vede pozoruhodná kabinová lanovka. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Tenhle švýcarský kanton znají všichni lyžaři a jména jako Svatý Mořic nebo Arosa jsou povědomá i těm, kdo zimní sporty sledují jen v televizi. Jenže tahle půvabná oblast má co nabídnout i v teplých obdobích roku. Namísto z lyží si krajinu obhlédnete třeba ze sedla kola nebo z kabiny lanovky, která jezdí už od roku 1956.

Z jezera do korun stromů

Okolí Flims a Laax přímo svádí k aktivnímu pobytu. Ideální volbou je kolo. Půjčovny tu mají na každém rohu, cyklotras je nespočet a jejich náročnost vyhoví každému. Kdo chce, může vyjet na některý z kopců a zkusit si šílený sjezd. Adrenalin si ale užijete i při freeridových jízdách lesem. V okolí najdete několik lanových parků, jejichž trasy vedou v až osmimetrové výšce. I tady si ale můžete vybrat náročnost podle toho, na co se cítíte. A dokud trvá babí léto, nezapomeňte se vykoupat v některém z jezer v okolí. Nejromantičtější se jmenuje Cauma.

Lanový park. Trasy vedou až v osmimetrové výšce.

Lanový park. Trasy vedou až v osmimetrové výšce.

Zachráněná cassonská lanovka

Na vrchol Cassons, který se tyčí nad vesnicí Flims, vede pozoruhodná kabinová lanovka. Funguje totiž nepřetržitě už od roku 1956 a při troše štěstí právě z ní zahlédnete vzácné kozorožce. Nepatří ale k natolik masově využívaným, aby se vyplatilo do ní investovat, proto jí hrozilo zavření. Na výměnu nosného lana byla uspořádána sbírka - a lanovka byla zachráněna. Od příštího roku dokonce povede do nové horní stanice, která bude s tou původní propojena 700 metrů dlouhou panoramatickou cestou.

Skákat na lyžích se dá i bez sněhu

Pro fanoušky free ride na lyžích nebo snowboardu mají v malém městečku Laax specialitku. Ryze zimní radovánky si tady můžou užít třeba v nejparnějším létě ve zdejší kryté hale Freestyle Academy. Z několika sekcí, které hala nabízí, je nejatraktivnější big air rampa, opatřená speciálním povrchem snowflex. Díky němu rampa funguje jako malý skokanský můstek. Neskáče se do vody, ale do bazénu plného molitanových cihel. Méně odvážní si můžou zajezdit na skateboardu nebo zaskákat na trampolínách.

Skoky na lyžích do molitanových cihel

Skoky na lyžích do molitanových cihel

Pět tisíc let už v Churu žijí lidé

Pojedete-li do kantonu Graubünden autem, rozhodně se stavte v jeho hlavnímměstě. Zhruba třicetitisícový Chur leží v místech, kde se lidská obydlí vyskytovala už před pěti tisíci let, takže platí za nejstarší trvale osídlené město na sever od Alp. Důležitá dopravní křižovatka má půvabné historické centrum plné malebných uliček se starými kamennými domy, tradičně stavěnými bez okenic. Dominantou Churu je katedrála ze zlomu 12. a 13. století. Navštívit můžete i nedaleký Hof, v němž se kněží mohli bezpečně schovat v dobách nepokojů.

Dominantou Churu je katedrála z přelomu 12. a 13. století.

Dominantou Churu je katedrála z přelomu 12. a 13. století.

Hora Cassons

Z hory Cassons nad městečkem Flims je nádherný rozhled.

Z hory Cassons nad městečkem Flims je nádherný rozhled.

Z hory Cassons nad městečkem Flims je nádherný rozhled. Však také leží ve výšce 2700 metrů. Vidět můžete několik stovek horských vrcholků od kantonu Valais až po Bernskou vysočinu. Když je mlha, pomůže vaší představivosti několikametrová fotografie pořízená Čechem Tomášem Dvořákem. Na druhé straně se otvírá tektonický zlom Sardona chráněný UNESCO.

Najdete na Lidovky.cz