Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Tikal – tajemné město v džungli poodhaluje svou bývalou krásu

Cestování

  16:00
V neproniknutelné džungli guatemalské provincie El Petén leží tajemné město Tikal. Téměř čtyři tisíce jednotlivých staveb, pyramid, paláců a chrámů. Před více než 1500 lety Tikal pulzoval životem civilizace Mayů. Provedeme vás po této dech beroucí památce.

Chrám 1 - chrám velkého jaguára foto: archiv CK Marco Polo

Největší archeologické naleziště v Americe

The Tikal National Park je největší archeologické naleziště v Americe, rozkládající se na ploše 576 čtverečních kilometrů. Jenže většina této plochy je bujně rostoucí mlžný prales. Do dnešního dne je odkryta pouze část úchvatných staveb, okolo 20 km2. Je těžké si představit, jak nádherné muselo město být v době své největší slávy. Dnešní mokřady, prales a savana byly úrodnou zemědělskou půdou. Ve městě v té době žilo možná až 50 000 obyvatel. Díky UNESCO se postupně rozšiřuje aktivita archeologů a každý rok se objevují nové a nové stavby. Tikal se nesmírně cenný i proto, že zde bylo zachováno mnoho mayských textů.

Nezapomenutelná chvíle. Ranní rozbřesk v Tikalu.

Vyplatí se přivstat si

Je to stejné snad všude na světě. Když se chcete vyhnout masové turistice, musíte si přivstat. Když chcete vidět kráter Ngorongoro v Tanzanii v jeho autentické podobě, musíte do něj vyrazit hned po svítání. Když chcete vidět Machu Picchu v Peru jen s hrstkou turistů, musíte projít branou hned po svítání (pokud vás nezastaví hustá mlha). S Tikalem je to úplně stejné. Navíc svítání v deštném pralese je úchvatný zážitek sám o sobě. Tikal ale nejsou jen památky, žije zde více než 280 druhů ptáků, např. kolibříci, tukani nebo volavky, ze savců jsou zastoupeni tapíři, opice, jaguáři a nechybí také velké množství hadů. Všichni opeřenci a opice dávají hlasitě najevo, že přežili noc. Nezapomenutelný ranní koncert. Areál otevírá v 6:00, ale pokud bydlíte v některém s hotelů v jeho bezprostředním okolí, můžete v doprovodu průvodce do širšího okruhu už od čtyř. Ty tři, čtyři hodiny, které vás dělí od masové turistiky, vám dovolí se nadechnout atmosféry tajemné mayské kultury a náboženství. Tady se žilo a umíralo podle přesného řádu, podle rituálů a náboženských a společenských norem, které byly tolik vzdálené životu v Evropě v té době….

Snažte se do areálu dostat hned po otevření, kdy sem ještě neproudí skupiny...

Trocha historie

Mayská města nebyla nikdy centrem celé země. Na rozdíl od Aztéků, kde veškerá moc směřovala k centralizaci. Mayská města měla statut podobný řeckým městům, byly to vlastně městské státy, které vzájemně komunikovaly. Vztahy nebyly vždy přátelské a docházelo k drobným potyčkám, ale i velmi brutálním válkám. Vše ovšem na platformě jednoho mayského národa, jednoho náboženství a jedné kulturní tradice.

Historie Tikalu se začala psát v 6. století před naším letopočtem, největšího rozmachu dosáhl Tikal ve 3.-8. století našeho letopočtu, kdy se město stalo významným náboženským, kulturním a obchodním střediskem. V 9. století n.l. začala sláva Tikalu postupně upadat a na začátku 10. století byl Tikal spolu s dalšími historickými místy opuštěn. Proč Mayové opustili svoje sídla v nížinách, se dodnes neví, existuje několik spekulací, ale žádná není historicky doložená. Jedna z možností je výrazný úpadek obchodu nebo vojenská vzpoura.

 

Mlha nebo ranní déšť by vás od návštěvy neměly odradit. Je ale dobré se na to...

 

Mayové

Kdo vlastně byli Mayové, kteří Tikal založili? Mayové jsou jedni z původních obyvatel (další jsou Olmékové nebo Aztékové), kteří 1200 let dominovali Střední Americe. Společnost byla rozdělena do jednotlivých vrstev – kast, z nichž každá měla své práva a povinnosti. Ve vrcholném období žilo ve Střední Americe až 10 miliónů Mayů, na začátku 10. století n. l. jejich počet prudce poklesl a v současnosti jich žije v Mexiku a Guatemale přibližně 6 milionů.

Mayové byli velmi zdatní kameníci. Své stavby zdobili mnoha reliéfy.

Mayové měli velmi vyspělou kulturu, jako jediní v celé předkolumbovské Americe používali písmo. V matematice znali a používali nulu, kterou v té době neznali ani v Evropě.  Jejich astronomové s největší pravděpodobní věděli, že Země je kulatá, ještě dávno před Kopernikem, znali cykly Měsíce a Venuše a vypočítali dráhy měsíců Jupitera dlouho před tím, než je v Evropě objevil Galileo Galilei. Mayové stavěli silnice, nádrže na vodu, vysušovali bažiny.

Mayové stavěli pyramidové stavby ve všech svých městech, i když detaily bývaly...

 

Objevení Tikalu

Tikal ležel po léta zapomenut v džungli až do roku 1848, kdy guatemalská vláda poslala do těchto míst expedici pod vedením Modesta Mendéze a Ambrosia Tuta. Vláda se inspirovala knihou, kterou v roce 1841 vydal John L. Stephens, který se o mayské památky zajímal i když Tikal nikdy nenavštívil.

Bujná vegetace obklopuje většinu objevených památek dodnes. Vysoká vlhkost...

Vědecký výzkum začal v roce 1881 po příjezdu anglického archeologa Alfreda Maudslaye, počátkem 20. století se začal vypracovávat územní plán, podrobný archeologický výzkum následoval v 50. letech minulého století. Výzkum vedla univerzita v Pensylvánii. V osmdesátých letech byla vybudována zpevněná silnice z Flores do Tikalu a tím byla otevřena brána masové turistice. I když ta je tu stále v plenkách, protože dostat se do Guatemaly je složité a drahé v porovnání s Mexikem, kam míří hlavní proud turistů.

 

Mýtický mayský kalendář.

 

Jak se ubránit myšlenkám na mimozemšťany

Když stojíte tváří v tvář největším světovým památkám v Egyptě, v Peru, nebo tady v Tikalu, nelze si nepoložit otázku: „Jak to mohli postavit? S jejich primitivními nástroji, s jejich úrovní technologií? Nestojí za tím vším někdo mimo tuhle planetu?“ Tikal je neuvěřitelný. Promyšlený. Architektonicky čistý. A rozsáhlý, opravdu rozsáhlý. Celý areál leží na vyvýšené náhorní plošině, což byl možná jeden z důvodů, proč Mayové postavili své město právě zde. Většina staveb pochází z let 400-800 n. l. a nejvíce překvapující je jejich výška. Chrám IV (chrám dvouhlavého hada) dosahuje výšky 70 metrů a i z dálky je vidět, jak vyčnívá nad okolní džungli. Chrámy I (chrám velkého jaguára) a II (chrám masek) vznikly na protějších stranách Velkého hlavního náměstí, jsou to stupňovité pyramidy se svatyní na vrcholku, kam se dá dostat po příkrém schodišti. Svatyně je tvořena jednou místností.

Velké náměstí je obklopeno množstvím staveb, z některých se zachovali jen plošiny, najdete zde paláce, náměstí, ale i obydlí prostých lidí.

K symbolice starých Mayů odkazují i keramické suvenýry. Většinou jsou velmi...

Teklo tu i hodně krve

Tikal ve své době vládl i jiným mayským státům. Na hlavním obřadním náměstí je vztyčeno mnoho stél se jmény a reliéfy tehdejších panovníků, mezi nejznámější patří např. Jaguáří tlapa, Bouřlivá obloha nebo Muž se vzezřením ptáka. Z náměstí vede dodnes patrná síť ulic k jednotlivým vzdálenějším stavbám. Spojují město s okolními stavbami, vodními nádržemi a vesnicemi. Ze stél, nápisů a pohřebních pokladů lze vyčíst, jak mocní a krutí byli zdejší panovníci. Nebylo výjimkou obětování poražených nepřátel, sebemrzačení kněží, lidské oběti…Krvavé oběti provázejí středoamerické kultury po celou dobu jejich historie. Je ovšem třeba k nim přistupovat bez předsudků se snahou pochopit jejich smysl v celém náboženském a společenském systému.

Komerční sdělení

Okruh Mexiko - Guatemala - Belize s českým průvodcem

Nesmírně zajímavý poznávací zájezd do zemí s prastarou kulturou starých Mayů, doplněný o putování divokou přírodou.

Malá skupinka doprovázená odborným česky mluvícím průvodcem.

Městečko Antigua.

Termín odletu :  17.03. 2014

Cena zájezdu :  85.900,-- za 11 nocí

Více informací o zájezdu zde

Další zajímavé zájezdy s českým průvodcem

Nejlepší z Jihoafrické republiky: safari, moře, hory, poušť a Kapské Město s českým průvodcem

Během tohoto zájezdu navštívíte mimo jiné Blyde River Canyon, věhlasný Krugerův národní park, maličkaté království Svazijsko, známou rezervaci Hluhluwe, dovolenkové pobřeží Indického oceánu, majestátní Dračí hory, vyprahlou oblast Karoo, romantickou Garden Route a jedno z nejkrásnějších měst světa - Kapské Město.

Navštívíte to zásadní, ale budete se pohybovat i mimo hlavní turistické cesty, abyste si dosyta užili nádherné liduprázdné přírody

Dračí hory

Termín odjezdu : 16.3. 2014

Cena : 79.500,-- za 19 nocí

Více informací o zájezdu zde

 Zaváděcí cena: Expedice Východní Afrika - s českým průvodcem

V průběhu naší expedice navštívíme jezero Nakuru proslulé tisícovkami plameňáků a dalšího ptactva, dále pak méně známé jezero Naivasha. Odsud se vydáme do rezervace, která se stala symbolem afrického safari - Masai Mara. Budeme pokračovat do Tanzanie, kde strávíme noc na břehu největšího afrického jezera - Viktoriina. Dále pojedeme do Serengeti, kterou netřeba představovat a naši úžasnou cestu po východní Africe zakončíme jedinečným kráterem Ngorongoro.

V kráteru Ngorongoro je veliká koncentrace lvů.

Termín odjezdu: 07.03. 2014

Cena : 69.990,-- za 10 nocí

Více informací o zájezdu

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha