Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ty to fakt budeš jíst? diví se při houbaření Holanďané, popisuje Češka

Češi v cizině

  6:30
Eva Zwemmer Tauerová žije v Holandsku už třináct let. Do země se vdala a nyní tam působí jako učitelka anglického jazyka. I přes delší pobyt v zahraničí se Tauerové po Česku stále stýská. "V Holandsku se příjemně žije a pracuje, je to hezká země, ale mně stejně chybí česká krajina a hlavně rodina," říká.

Eva Zwemmer Tauerová foto: Zdroj: Eva Zwemmer Tauerová

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Asi jako každého, kdo do Holandska dorazí poprvé, mne překvapila jízdní kola. Neskutečné množství kol! Kola jsou všude - na silnicích, na chodnících, kola jsou v kanálech, kola opírající se o patníky či visící na zábradlí, miliony kol zaparkovaných v okolí vlakových stanic.

Pro cizince jsou rovněž nezvyklé holandské domy s velkými okny bez záclon či závěsů, která jako velká akvária poodkrývají  každodenní život holandské rodiny.

Kdo je Eva Zwemmer Tauerová?

V Nizozemí žije již 13 let. Do země se vdala a nyní pracuje jako učitelka anglického jazyka.

A nikdy nezapomenu na mojí první holandskou zimu. Pršet tehdy začalo v září a skončilo v březnu. Všude jsem v té době jezdila na mém (pro nás Čechy starodávně vypadajícím) kole (které mi během těch několika měsiců dvakrát ukradli) a já, odmítajíce se obléknout do nepromokavých cyklistických návleků, které z vás vizáží dělají kosmonauta, jsem na své první pracovní pohovory přijížděla vypadajíc jako vodník Česílko.   

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Určitě houbaření. Při mé první návštěvě Holandska jsme s mým mužem při procházce lesem narazili na paseku doslova posetou houbami. Já  jsem je začala nadšeně sbírat a můj muž jen neuvěřitelně přihlížel a prý, co s nimi budu dělat. “Ty to fakt budeš jíst?” nechápal. Demonstroval tím typický holandský postoj k houbám. Holanďané houby nejedí, nedůvěřují jim a nesbírají je. Navíc není na mnoha místech houbaření dovoleno či je přímo zakázáno (jako je ostatně odnášení jakýkoliv lesních plodů z lesa) a tak si provozováním této typické české aktivity můžete vysloužit i tučnou pokutu. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Samozřejmě, jen nevím kdy. V Holandsku se příjemně žije a pracuje, je to hezká země, ale mně stejně chybí česká krajina a hlavně rodina. V momentě, kdy na Cínovci přejedu hranice a otevře se mi pohled na naše kopečky, vím, že jsem doma.  Podle mého jste doma tam, kde jste se narodili, kde máte rodiče, kamarády ze školy a vzpomínky na dětství.  

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Vzpomínám si, že mi při mém prvním delším pobytu v cizině velice chyběl český chléb. Vůně a chuť čerstvě upečeného chleba. Jinak musím přiznat, že mi české jídlo vlastně moc neschází. Zvykla jsem si za ta léta na jiný druh stravování. Holanďané jedí střídmě, konzumují hodně ryb, ovoce a na žádném talíři nesmí chybět čerstvá zelenina. Naprosto samozřejmý je také salát. Jako se u nás dětem nimrajícím se v jídle říká: “Sněz alespoň to maso,” Holanďané dětem domlouvají: “Dojez alespoň tu zeleninu.”

Holandským přátelům vařím české jídlo ráda. Vyhýbám se pokrmům z již zmiňovaných hub a rovněž nenabízím domácí zabijačku či jakkoli upravované vnitřnosti jako játra a srdce. Velice jim však chutnají polévky, zejména bramborová a překvapivě i česneková.  Z hlavních jídel klasický guláš či roštěná. Knedlíky ochutnávají spíše ze zvědavosti. Českým pivem ale rádi spláchnou všechno.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Jsou pryč doby, kdy jsem podobně jako v roce 1999 slýchávala: “Á, ty jsi z Československa?” A nebo (vzhledem k do té doby nedávné válce v Čečensku): “Česko? Tam je ta válka, ne?” Náš vstup do EU, léta česko-holandské fotbalové rivality ve stejných kvalifikačních skupinách a v neposlední řadě i to, že Česko se pro Holanďany stalo oblíbenou prázdninovou destinací, nám dobylo místo na holandském výsluní. I nyní si s Českem spojují Prahu, kterou znají jako krásné kulturní město. Mladší generace se zase vyptává, jestli je to pravda, že je u nás pivo levnější než voda a jestli jsou u nás opravdu tak krásné holky, jak se říká.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Ano a ano. Zajímavý byl například začátek letošního roku, kdy v obou zemích probíhala téměř současně výměna hlavy státu. Holandská královna odstupovala po 33 letech "služby vlasti" (tak svou roli vnímala) a po dlouhém zvažování v momentě, kdy cítila, že její nástupce je na svou roli řádně připraven. Holanďané (i přes občasnou kritiku monarchie) svou královnu milovali a respektovali. Stejně tak respektují i kontinuitu v předávání (konstitučně omezené) moci. Současného krále viděli vyrůstat, viděli ho skákat opilého do fontány, běžet maraton, byli mu všichni i na svatbě. Slavili den, kdy se mu narodila dcera, která jim jednou také bude vládnout a oni ji opět uvidí vyrůstat. 

Narozdíl od nás se při volbách, a to jakýkoliv, nebudou hádat, tahat na sebe špínu, rozhazovat tam, kde by neměli a hrát si na něco, co nejsou. A hlavně - země bude i nadále (navzdory krizi) stabilně prosperovat. Nezní to trošku jako pohádka?

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.