Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Upečte si sami řeckou pitu

Cestování

Řekové ji milují a s nimi všichni, kdo navštívili Balkán a ochutnali řeckou kuchyni. Kolokithopita, tyropita, spanakopita, kreatopita. Název jídla se vždy odvozuje od druhu náplně. Základem správné pity je dobře vyválené těsto. Řekyně k tomu používají tenkou dřevěnou hůlku.

Lachanopita. Tradiční řecký pokrm má příznivce i mezi českými gurmány. foto: Maria Agatha Tsivou

Jak se správně připravuje těsto na výrobu tradiční řecké pity, nám ukázala Voula Zachou z Thessalie.

Příprava těsta
Jakmile se v Řecku ochladí, hospodyně se pustí do přípravy pity. Čím více plátů těsta, tím bohatší je pita a tím větší pochvalu získá kuchařka. Minimálně se počítá s pěti listy těsta.

Důležité je z vláčného těsta vytvořit malou placku. Pod ni nasypeme hladkou mouku, aby se těsto nelepilo k povrchu podložky. Při vytahování těsta postupujeme podobně jako při přípravě pizzy.
1. Důležité je z vláčného těsta vytvořit malou placku. Pod ni nasypeme hladkou mouku, aby se těsto nelepilo k povrchu podložky. Při vytahování těsta postupujeme podobně jako při přípravě pizzy.
„Já nic nevážím. Když vím, že budu dělat pitu z pěti listů, tak vložím do mísy pět plných hrstí mouky,“ popisuje svůj způsob Voula. Nutno podotknout, že řecká kuchařka má na mysli naši hladkou mouku. „Do mouky udělám důlek, do kterého nasypu sůl. Kolik listů, tolik špetek soli. Totéž platí u oleje. Kolik listů, tolik lžic oleje. Pak přidám ještě pár kapek octa. Na pět listů potřebuji asi půl hrnku vody, ale množství lze upravit podle kvality mouky. Zpočátku těsto vypadá, že je tvrdé. Proto je nutné jej dobře zpracovat rukama.“

Voula těsto překládá, válí, hřbety dlaní tvoří důlky, znovu těsto překládá, až hmota změkne. Z těsta odměří pět stejně velkých dílů, ze kterých vytvoří malé bochánky. Pak nechá těsto odpočívat. ¨

Příprava náplně
Voula se rozhodla upéct kolokithopitu (s cuketou). Základem její náplně je tedy zralá asi 40
Na „speciální“ tenkou dřevěnou hůlku (nemáte-li originál, nevadí, postačí vám nová násada od smetáku) navíjíme těsto. Přitom nešetříme moukou, abychom předešli slepení těsta.
2. Na „speciální“ tenkou dřevěnou hůlku (nemáte-li originál, nevadí, postačí vám nová násada od smetáku) navíjíme těsto. Přitom nešetříme moukou, abychom předešli slepení těsta.
cm dlouhá cuketa. Hospodyně odřízne stopku, rozkrojí plod vejpůl, opatrně odstraní měkký střed s jádry, lžící vyškrabe dužinu a vloží ji do síta z umělé hmoty. Nakonec na hmotu nasype rovnou lžičku soli. Vše zamíchá a nechá chvíli stát, dokud z nádoby neodteče přebytečná voda. Nakonec dužinu vymačká rukou, aby se zbavila vlhkosti. Poté hmotu přemístí do menší mísy, přidá dvě celá vejce, půl hrnku pískového cukru, rovnou lžičku skořice a hrst rozinek. Vše důkladně promíchá.

Zatímco Voula vysvětluje svůj způsob pečení pity, do jejího království vtrhnou sousedky, které si nenechají ujít příležitost, aby prodaly své kuchařské umění. Mezi řeckými ženami se strhne divoká pře, kolik vajec a kolik cukru je zapotřebí dát do pity, aby byla skutečně chutná a sladká. Nakonec dojde ke kompromisu. Hospodyně usednou na volné židle u stolu a pokračují v diskusi o dalším postupu.

Těsto opatrně vytahujeme od středu dřevěné hůlky ke krajům. Tím docílíme rovnoměrné tloušťky. Šikovné kuchařky zvládnou vytáhnout těsto do tloušťky silnějšího papíru. Tento postup opakujeme z různých stran.
3. Těsto opatrně vytahujeme od středu dřevěné hůlky ke krajům. Tím docílíme rovnoměrné tloušťky. Šikovné kuchařky zvládnou vytáhnout těsto do tloušťky silnějšího papíru. Tento postup opakujeme z různých stran.
Válení a pečení
Voula velice trpělivě ukazuje a vysvětluje, jakým způsobem je nutné rozválet těsto, aby se v něm nevytvořily trhliny a mělo stejnou tloušťku po celé délce a šířce (viz obrázky dole).

Přitom klade důraz na dostatečné množství mouky pod těstem, aby se hmota nelepila k podložce. Při válení je nutné postupovat pokaždé z jiného konce těsta, takže při troše snahy a obratnosti lze celkem snadno docílit pravidelného kolového tvaru.

Vyválené listy se pokládají na připravenou čistou utěrku vedle sebe - nikoliv na sebe. Potom se jednotlivé listy plní připravenou náplní. Opět se strhne mezi ženami bitka, zda těsto přeložit vejpůl, či přeložit jen jednu jeho třetinu. Voula si prosadí svou, ostatně je to její pita, a náplň rozloží po celé ploše těsta. Pak jej sroluje jako ručník a vytvoří tvar šnečí ulity. Jiná žena vysvětluje, že lepší je jednotlivé štrúdlíky klást vedle sebe a nevytvářet z nich šneky.

„Vršek pity přeleji hrnkem mléka a pak jej ještě poleji olejem,“ nechává se slyšet zdatná kuchařka Efthimia, která je zastánkyní názoru, že surovinami se nemá šetřit. V tomto směru připomíná nestorku české kuchyně Magdalenu Dobromilu Rettigovou.

Pitu peče Voula v rozehřáté troubě při 200 stupních C asi tři čtvrtě hodiny, dokud pita nahoře a dole nezrůžoví.

Každý list těsta naplníme. Jelikož jsme se rozhodli péct sladkou variantu pity - kolokithopitu (česky cuketopitu), rozprostřeme na těsto směs z vajec, dužiny cukety, rozinek, skořice a cukru. Nakonec vše pokapeme olejem.
4. Každý list těsta naplníme. Jelikož jsme se rozhodli péct sladkou variantu pity - kolokithopitu (česky cuketopitu), rozprostřeme na těsto směs z vajec, dužiny cukety, rozinek, skořice a cukru. Nakonec vše pokapeme olejem.
Pita jako hlavní chod
Řecké ženy se shodují v otázce, že pita představuje pro Řeky hlavní chod. Podle její náplně se pak připravují vhodné saláty. Například k lachanopitě (řecky „lachano znamená i špenát) se jí jogurt z kravského nebo ovčího mléka. Volba náplně pity závisí vždy na ročním období a regionu, kde se pokrm připravuje.

Například v Thessalii se hodně dělají již zmíněné lachanopity. Na Ipirosu (západní část pevninského Řecka), kde se pase hodně dobytka, se zase připravuje kreatopita (řecky „kreas“ znamená maso).

Vděčná tyropita
Od názvu tyropity (řecky „tyri“ znamená sýr) jsou odvozeny i názvy bister, kde se prodávají pity s různými náplněmi. Říká se jim „tyropitádika“. Hlavně v dopoledních hodinách, když Řekové spěchají do práce, mají napilno. Kus pity zabalený v ubrousku a uložený v papírovém sáčku představuje pro Balkánce totéž, co pro nás párek s hořčicí. Na rozdíl od oblíbené uzeniny jsou pity přece jen zdravější.

Jak připravit tyropitu
Z deseti plných hrstí hladké mouky připravíme obdobným způsobem jako u „kolokithopity“ těsto, ze kterého vytvarujeme deset bochánků. Na tyropitu budeme potřebovat asi půl kila ovčího sýra fety (využít lze i český balkán), 4 vejce a jeden hrnek oleje. Rozdrobený sýr s vejci a olejem rozmícháme rukou v menší míse.

Těsto s náplní můžeme různě tvarovat. Oblíbené jsou šneky. Tvoří se tak, že nejdříve naplněný list srolujeme jako ručník a potom jej obtočíme kolem dokola. Konec těsta jemně přitlačíme, aby náplň ze středu nevytékala.
5. Těsto s náplní můžeme různě tvarovat. Oblíbené jsou šneky. Tvoří se tak, že nejdříve naplněný list srolujeme jako ručník a potom jej obtočíme kolem dokola. Konec těsta jemně přitlačíme, aby náplň ze středu nevytékala.
List těsta přeložíme vejpůl, nahoru poklademe připravenou směs a rychle srolujeme. Můžeme postupovat jako u kolokithopity - tvořit šneky, které pokládáme na olejem vymazaný plech. Vršek tyropity ještě důkladně omastíme olejem (minimálně polovinou hrnku). Tyropitu pečeme asi jednu hodinu. Délka pečení záleží na výkonu trouby. V horkovzdušné troubě postačí péct tyropitu asi 30 minut. Pokud se vám zdá, že tyropita rychle červená, položte nahoru alobal, aby se rovnoměrně upekla.

Jak se peče lachanopita
Obdobným způsobem jako u předchozích pit budeme připravovat lachanopitu. Rozdíl je pochopitelně v náplni.

Na náplň do lachanopity je zapotřebí jedno vejce, jedna větší cibule (nebo čerstvé cibulky), špenátové listy (asi 1 kg), 200 gr sýra Feta (balkánu), jeden a půl hrnku oleje a špetku soli. Vše smícháme a hmotou plníme jednotlivé listy těsta. Ty pak zabalíme do tvaru šneka nebo štrúdlu a klademe na olejem důkladně pomaštěný plech. Pečeme asi hodinu v troubě rozehřáté asi na 200 stupňů Celsia.
Na olejem vymaštěný plech klademe „šneky“ volně vedle sebe, až jej zcela zaplníme. Potom těsto potřeme olejem, na kterém v žádném případě nešetříme. Pita pak nebude suchá, ale pěkně křupavá.
6. Na olejem vymaštěný plech klademe „šneky“ volně vedle sebe, až jej zcela zaplníme. Potom těsto potřeme olejem, na kterém v žádném případě nešetříme. Pita pak nebude suchá, ale pěkně křupavá.

Špenátovou nať můžete nahradit pórkovou natí. Je nutné ji však nakrájet na tenké proužky stejně jako špenátové listy.

Výhodou všech pit je, že se nekazí ani za teplého počasí.
Autor: