Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

V Argentině je běžné mít hospodyni. Nenabízejte jí ale pomoc, říká Čech

USA

  6:13
Do Argentiny se Jakub Neužil přestěhoval kvůli studiu. V Jižní Americe strávil půl roku, což mu podle jeho slov dalo možnost poznat odlišnou kulturu a posílilo ho to do budoucna. "Když jsem nabízel pomoc hospodyni, vyhodila mě z kuchyně, kde jsme zrovna připravovala jídlo s tím, ať se jí "nemontuji" do práce a hledím si svého. To byl asi nejvýraznější kulturní zážitek prvních dní," říká.

Jakub Neužil

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Na první dny si pamatuji moc dobře. Lámaná španělština, nervozita, ale i pocit odhodlání zažít něco pro Čecha neuvěřitelného - to by mohlo charakterizovat mé první dny v Jižní Americe. Bylo to těžké, ale i nesmírně posilující do budoucna. Ale díky neskutečné otevřenosti a přátelskosti tamních obyvatel se mi podařilo to těžké období nejistoty rychle překonat. Velký zážitek byl asi hned druhý den po mém příjezdu. V Jižní Americe je totiž docela běžné, že si i střední třída obyvatelstva najímá do domu jakousi hospodyni, která vaří, pere, žehlí atd. (což zvládat je podle mě neuvěřitelný úkol, když zvážíme velikosti latinskoamerických rodin, kde je normální mít 3-5 dětí). Z domu jsem byl ale zvyklý se starat o sebe více méně sám - v Evropě jsou přes den lidi v práci. Stále jsem se tedy té naší paní hospodyně - která mimochodem byla úžasnou paní - ptal, zda li nepotřebuje s něčím pomoct. Když už jsem se zeptal asi potřetí a ona asi při mé úrovni španělštiny konečně pochopila, co se snažím říct, vyhodila mě z kuchyně, kde jsme zrovna připravovala jídlo s tím, ať se jí "nemontuji" do práce a hledím si svého. To byl asi nejvýraznější kulturní zážitek prvních dní.

Kdo je Jakub Neužil?

Narodil jsem se v Olomouci v roce 1993. Zde jsem vyrostl a vystudoval osmileté gymnázium. V roce 2011 jsem odjel na stipendijní stáž do Argentiny, kde jsem strávil půl roku, což mi dalo jedinečnou příležitost se seznámit se všemi aspekty argentinské kultury, od jídla přes tanec a historii až po politiku. Momentálně studuji VŠE v Praze, Fakultu mezinárodních vztahů. Velmi se zajímám o dění po celém světě a rád poznávám nové věci. Stále jsem s lidmi z Argentiny v kontaktu, díky čemuž mám aktuální informace o tamní politické i ekonomické situaci. Ta má typicky jihoamerické rysy – je vrtkavá, nejistá, ale i nesmírně zajímavá a svým způsobem přitažlivá.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Nejvíce jsem narazil s oslavováním našich Velikonoc - nejvíce pondělí. Věci typu pomlázka jsou naprosto neznámé (není se co divit, když jde o středoevropský zvyk).

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Samozřejmě nemůžu odpovědět, ale jen bych to rád okomentoval, že se mi domů nechtělo.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Zkusil jsem bramboráky. S velkým úspěchem se k mému zklamání nesetkaly.
Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
V rodině, kde jsem bydlel, jsem měl čtyři bratry, mladší i starší. Čeština je samozřejmě zajímala. Ř se však stalo nepřekonatelnou překážkou, jak tomu je asi u většiny cizinců, kteří se chtějí něco česky naučit.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
To je blízko Německa?

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Ano, sleduji stále a velmi pozorně, neboť jde o velký a perspektivní trh, na kterém má navíc Česko díky Baťovým aktivitám v této oblasti tradici. Jde o podobný systém tomu v USA - dvě velké strany, žádná ale není totalitní - je zde kladen velký důraz a lidé si mnohem více než my cení svobody a demokracie. Jedna strana (Radicales) je středopravá, druhá (Peronistas - podle zakladatele Peróna) je levicová. Jde o prezidentský systém, funguje zde dvoukomorový parlament. Jinak jde o federativní republiku složenou z 23 provincií. Volby jsou povinné, jsou snahy o prosazení aktivního volebního práva už od 16ti let.

Češi ve světě

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!