Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

K pivu si nemůžete dát nic lepšího než české jídlo, říká Argentinec

Česká kuchyně

  7:00
Miluje české pivo i českou kuchyni. Argentinec Max Bahnson se do Česka přistěhoval před jedenácti lety a odstěhovat se nechce. Česko považuje za svůj domov. Jediné, co mu opravdu chybí je argentinská zmrzlina, která se prý nedá srovnat s žádnou, kterou zde ochutnal. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Max Bahnson foto: Archiv Maxe Bahnsona

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Asi to bude znít hloupě, ale cena piva v restauracích. Nemohl jsem uvěřit, že půl litru piva stojí méně než třetinka coly. Ale nejvíc mě překvapil pocit, který ve mně vyvolala Praha. Když jsme se tu procházel, tak jsem měl pocit, že sem patřím, že jsme našel to "své" místo na zemi. Další, co mě překvapilo, bylo to, kolik toho místní lidé věděli o tom, co se v roce 2001 stalo v Argentině, tedy o tom, jak naše země zbankrotovala. Řecká krize je v porovnání s tím, co se událo v Argentině procházkou růžovým sadem. Zarazilo mě i to, jak hodně se o to lidé zajímali.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Téměř okamžitě. To, jak jsme se tady cítil, ten pocit, že sem patřím, byl velmi silný. Naštěstí jsem si poměrně rychle sehnal práci, takže toto rozhodnutí nebylo vůbec těžké. Ba naopak.

Kdo je Max Bahnson?

Max Bahnson se narodil v roce 1971 v Buenos Aires v Argentině. Od května 2002 žije v Česku. Se svojí českou manželkou má čtyřletou letou dceru. Živí se jako překladatel na volné noze, učí jazyky a píše o pivu (autor blogu Pivní filosof, píše také pro Prague Post, Pivo, Bier & Ale, španělské a americké časopisy) Napsal knihu Prague: A Pisshead's Pub Guide.

Max Bahnson

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Nemůžu říct, že mě na Češích něco opravdu štve. Pokud bych měl vybrat jednu věc, tak by to byl jejich pocit méněcennosti, který občas pozoruji u některých lidí. Často slyším, že Česká republika je malá země jako omluvu toho, že některé věci zde nefungují tak, jak by měly. Ale tohle nikdy neslyšíte od Holanďanů, Belgičanů či obyvatel zemí, které v porovnání s Česku nejsou rozlohou nebo počtem obyvatel o nic větší.

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Vzal jsem si Češku. Jsme spolu již deset let, osm let jsme manželé. Takže já mám dobu chození již dlouho za sebou.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se k sobě chovají lidé tady a u vás?
Myslím si, že Češi jsou mnohem formálnější. V Argentině je celkem běžné, že si lidé rovnou tykají. Vykání se užívá pouze pro osoby s určitým společenským statusem a  určitého věku, ale je zvykem, že se také přejde k tykání. Lidé v Čechách se také více starají sami sebe, než jak je tomu v Argentině. Jestli je to dobré nebo špatné není zas tak jednoduché posoudit. Potkal jsem lidi, kteří neznají své vlastní sousedy, přestože bydlí ve stejném domě již několik let. To by se v Argentině nestalo. Ale nemyslím, že chování vůči starším lidem a dětem je zas tak moc odlišné.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Mám český humor moc rád. Líbí se mi, jak si Češi dělají legraci sami ze sebe. Také mě moc baví, jak některé filmy užívají komické prvky ve vztahu s velmi závažnými tématy. Je to hodně odlišné od humoru, který znám, ten je mnohem více založen na utahování si z ostatních. Na druhou stranu politická satira je velmi podobná v obou zemích.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Hodně. Zajímám se o husitské války a jejich dopad na evropské dějiny jako takové. Dále se také zabývám érou Rudolfa II..

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
Pivo piji hodně. O pivu i píšu a mám vlastní blog, který se pivem zabývá. Takže by se dalo říct, že můj zájem o český národní nápoj jde hodně daleko za hranice pouhé konzumace. Mám rád i českou kuchyni, protože nic lepšího si k českému pivu nemůžete dát. Také mám pocit, že česká kuchyně je hodné podceňovaná. Důvodem je asi to, že je spojována pouze s několika nejznámějšími pokrmy. Ale česká kuchyně je mnohem zajímavější a bohatší. A je moc příjemné vidět, že to začíná zjišťovat pořád víc a víc lidí.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Je to můj domov. Mám pocit, že to byl můj domov už před tím, než jsem sem přijel. Rozhodně se nikam nechystám.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Ano, ale pouze do určité míry, protože jako cizinec nesmím volit. Pokud odhlédnu od některých rozdílů v politických systémech jednotlivých zemích (Argentina je prezidentskou demokracií), tak hodně toho, co tady vidím, mi připomíná situaci v Argentině v 80. a 90. letech: korupce, privatizace, nedotknutelnost některých i apatie obyčejných lidí. Ale musím přiznat, že čeští politici jsou trochu chytřejší – oni aspoň luxus, v jakém žijí, neukazují v časopisech jako nějaké celebrity. Kromě toho mám však pocit, že většinu českých politiků Česká republika a její občané ve skutečnosti vůbec nezajímají, že se o ně nestarají.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Mluvím česky celkem dobře. Česky můžu číst, překládám z češtiny a ve svém každodenním životě mluvím víc česky než španělsky a anglicky. Doma spolu mluvíme česky, ale nerad tak píšu, neumím ještě tolik českou gramatiku. Nejsem si jistý, jestli je to nutnost, především když bydlíte v Praze, ale usnadňuje to život a především jednání s úřady. Češi si jsou vědomi toho, že čeština je těžká a pokud vidí, že se cizinec snaží, tak to hodně pozitivně oceňují. Také si myslím, že pokud člověk nezná jazyk země, kde bydlí, tak přichází o velký kus této země. To, že mluvím česky mi umožnilo poznání mnoha zajímavých lidí, což by bez této znalosti asi nebylo možné.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
Určitě zmrzlinu. Za argentinskou zmrzlinu jsem v Čechách nenašel kvalitní náhradu. Chybí mi návštěvy malých podniků v sousedství, kde vyrábí vlastní zmrzlinu bez umělých barviv či příchutí. V Argentině si můžete dát čtvrt kila takové zmrzliny, která nechutná jako produkt chemického průmyslu. Ani ty nelepší zmrzlinárny nemají tak dobrou zmrzlinu jako v Buenos Aires. Proto jsem se rozhodl, že si v Čechách místo zmrzliny budu dávat pivo, které je tu zase mnohem lepší než u nás v Argentině.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!