V divokých a dlouhých peřejích mezi Lipnem a Vyšším Brodem překonává Vltava 160 výškových metrů. Tohle místo pod Čertovou stěnou voraři odjakživa neměli rádi, proto se nejstarší plány na vybudování přehrady a splavnění Vltavy objevily už na počátku 16. století. Nakonec ale Lipenská přehrada vznikla až v polovině 20. století a je nejvýše položeným stupněm vltavské kaskády.
Rady před cestou
|
Milovníkům koupání nabízí Lipno nepřeberné množství pláží. Koupat se můžete prakticky všude;v Lipně nad Vltavou, ve Frymburku, v Černé v Pošumaví i v Přední Výtoni. Pláže jsou krásné, udržované a přístup do čisté vody pozvolný, nechybějí půjčovny lodiček a plachetnic. V okolí navíc objevíte řadu atrakcí a zajímavých míst.
Do korun stromů
Momentálně největším lákadlem na Lipně je Stezka korunami stromů, která v červenci oslavila páté narozeniny. Bezmála 700 metrů dlouhá bezbariérová trasa vede vysoko nad zemí, snadno po ní projedetes kočárky i s invalidními vozíky, a kdo má zájem, ten si užije i lanové prolézačky a lávky, samozřejmě jištěné záchrannými sítěmi. Výhledy na Lipno jsou odtud exkluzivní, navíc stezka nabízí program na celé léto, třeba prodlouženou otevírací dobu nebo večerní koncerty.
Mezi stromy se podíváte také v Království lesa, obrovském lesním hřišti jen pár stovek metrů od Stezky korunami stromů. Originální stromová města s lanovkami, bludiště, mraveniště, prolézačky, skluzavky, houpačky, trampolíny, hrady a hradiště, kolotoče a pískoviště se malým i velkým návštěvníkům snaží přiblížit krásu a rozmanitost lesa. Protože děti tu bez problémů stráví celý den, jsou tu i restaurace, občerstvení se zákusky vlastní výroby i zmrzlinové království.
Boby a další povyražení
Rostoucí obliba Lipna a fronty u bobové dráhy s nádherným výhledem na jezero a šumavské kopce vedly k tomu, že tu loni otevřeli druhou bobovou dráhu. Lipno se tak stalo jediným místem v Česku, kde se vzájemně proplétají dvě tratě, starší v korytě z hladkého nerezového plechu na zemi a nad ní ve výšce až 12 metrů nad zemí nová horská dráha. Pro mrňata je díky bezpečnostním pásům a automatickým brzdám vhodnější ta nová, starší bobovku ocení spíš milovníci adrenalinu. I tady se ale stává, že interval mezi boby je příliš krátký a budou vás brzdit pomalejší jezdci.
Kousek odtud je lanový park a do okolí se rozbíhají stovky kilometrů cyklostezek a turistických tras. V jejich čele stojí Jezerní cyklo-inline stezka, lemující břeh Lipna. Převýšení je minimální, takže se tu jezdí s malými dětmi; brusle, kola nebo koloběžky si můžete vypůjčit. Lákavé jsou i vyhlídkové plavby, třeba k ostrovu s exotickým názvem Tajvan. A pokud se náhodou slunce schová za mraky, o zábavu se postará Aquaworld s několika bazény nebo herna Hopsárium.
Do lesů a ticha
Dva břehy Lipna jsou dva docela jiné světy – na jedné straně hlučná turistická střediska, na straně druhé pohraničí s přírodním parkem a zbytky zaniklých vesnic. S řadou zajímavostí pravého břehu lipenského jezera včetně hradu Vítkův kámen vás seznámí dnešní výletní trasa a také 6,5 km dlouhá okružní naučná stezka Svatý Tomáš, jejímž výchozím i cílovým místem je křižovatka Uhliště mezi obcemi Frýdava a Pasečná. Stezka vede přes osadu Svatý Tomáš se starobylým raně gotickým kostelem Božího těla – zasvěceným samozřejmě svatému Tomáši – až k hradu. Vaší pozornosti by neměl uniknout bývalý schwarzenberský zámeček ve švýcarském slohu, postavený v roce 1872 a proměněný na luxusní horský hotel.
