Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

V mlze se rýsuje odraz keltské slávy. Objevte nejstarší umělé jezírko v Česku

Cestování

  6:20
V podzimní mlze působí to místo zvlášť podmanivě. Chuchvalce šedých par se převalují na vrcholu stolové hory nad jezírkem, které obestírá mnoho tajemství a lidé věřili, že se skrz tmavou hladinu vjíždí do pekla. Skutečnost je kupodivu ještě zajímavější: jde o nejstarší uměle vybudovanou nádrž v Česku. Je stará minimálně 2500 let. Vítejte na Vladaři.

Kopec Vladař. Starý strom a hromada kamenů, vše porostlé mechem. To je pozůstatek mohutných hradeb, které byly zničeny při útoku před cca 2300 lety. foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

Je to místo záhad, centrum dávné moci a slávy přesahující české území. A místo plné šepotu a tajemství.

Ideální jako cíl podzimního výletu.

Naše cesta vedla na Žluticko, jemuž vládne čedičová hora Vladař
Kopec Vladař.

Protože když se z mlhy vynoří mechem obrostlé kameny, které před dvěma tisíci lety formovaly impozantní hradbu, či zkroucený dub, je skoro slyšet cinkot zbraní dávných keltských bojovníků.

Vladař (693 metrů nad mořem) je osamocená stolová hora sopečného úvodu, strategická dominanta Karlovarského kraje. V rozmezí let 450 až 250 let před naším letopočtem to bylo jedno z nejvýznačnějších keltských sídel v Boiohemu, jež soupeřilo s mocnou Závistí na dnešním území Prahy. Ostatně o významu kopce svědčí i jeho výmluvné jméno.

Kopec Vladař. Vyhlídka.

Kopec Vladař. Takhle vypadalo keltské hradiště. Informační cedule na vrcholu je ovšem už dost poničená.

Před 2500 lety, tedy v době, kdy se rodila římská republika, byla celá hora obehnaná hradbami, v hradišti žily patrně tisíce lidí. Zanechali za sebou mimo jiné nejstarší vybudované jezírko na českém území. Další tajemné vodní dílo vzniklo v rybníčku na úpatí hory, tam se v bahně dochovaly 2500 tisíce let opracované fošny.

Jezírko, které díky nánosům a moderním metodám poskytlo nečekané informace o životě na hradišti. O tom, co se na plošině pěstovalo, jedlo, z čeho se pilo. A také o tom, že kolem roku 250 před naším letopočtem významně klesl počet obyvatel a že kolem roku 200 před naším letopočtem zachvátil hradiště mohutný ničivý požár. Definitivně opustili Keltové Vladař na přelomu letopočtů.

Kopec Vladař nedaleko obce Žlutice na Karlovarsku.

Kopec Vladař nedaleko obce Žlutice na Karlovarsku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Pak už lidé na Vladaři nežili, možná i ze strachu, protože se o kopci vyprávěly legendy. Na vrcholu našli v různých dobách útočiště husité a také Švédové za třicetileté války. Více o historii a výzkumu na Vladaři najdete ZDE:

Dnes je vrcholek kopce porostlý nízkými stromy a keři, mezi nimiž vedou vyšlapané pěšinky lidmi a koňmi.

Kopec Vladař. Tajemné jezírko, dnes spíše zarostlá bažina, na vrcholu. Vybudovali jej Keltové jako umělou nádrž na vodu.

Můžete se pokochat výhledem, anebo se pustit do hledání jezírka, což není kupodivu tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Jezírko je totiž celé zarostlé, přeci jen 2500 tisíce let nádrž nikdo nevybíral.

Na břehu najdete vyobrazení jedné z pověstí. O voze, který se v jezeře ztratil, o cestě přímo do pekla.

Kopec Vladař. Cedule u jezírka na vrcholu. Připomíná pověst o sedlákovi, který zmizel v hlubině i s koňmi a povozem.