Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

V Saúdské Arábii se příliš nekrade. Každý pátek tu totiž zlodějům sekají ruce, říká Češka

USA

  6:00
Věra Vernerová žije v zahraničí již 12 let. Žila i ve Spojených arabských emirátech. Poslední tři roky pracuje jako letuška královské rodiny v Saúdské Arábii. „Z vyprávění cizinci nedokáží pochopit oslavu našich Velikonoc, koledování a pomlázky, ale i Vánoc, neboť v USA se dárky rozdávají až 25.12. ráno,“ říká.

Věra Vernerová foto: James Hickey Studio

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Nejdříve jsem žila v USA. Pamatuji si na to, jak Američané jsou neuvěřitelně přátelští a pohostinní. Bylo mi 19 let a pracovala jsem jako au-pair. Starala se o děti v rodinách. V Bahrainu, SAE a Saudské Arábii mně překvapila asi muslimská kultura, denní vyvolávání na modlitby, jejich zvyky a jídlo. Do té doby jsem kupříkladu jehněčí nikdy nejedla. A hlavně jsem poznávala multikulturní prostředí, neboť v těchto zemích žije a pracuje více cizinců než místních obyvatel. V různých zemích jsem poznala, jak je pro lidi vzácná pitná voda nebo i nedostatek hygieny. Setkala jsem se s tím, že lidé, kteří mají celoživotní majetek v hodnotě našeho běžného auta, jsou mnohem šťastnější než my, když se snažíme zajistit si štěstí v materiálních věcech. Jejich rodinné vazby jsou velmi silné, a v mnoha zemích je například domluvené manželství zajištěné rodiči obou partnerů velmi běžné.

Kdo je Věra Vernerová?

Ing. Věra Vernerová, MBA, věk 31 let, povolání - letuška a fotografka, žiji v zahraničí 12 let, žila jsem 1,5 roku v USA, 6 měsíců ve Španělsku, 1 rok v Bahrainu, 6 let ve Spojených arabských emirátech a 3 roky létám pro královskou rodinu v Království Saudské Arábie.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
V USA i na Blízkém východě například to, že si lidé nesundavají boty, když vejdou do bytu či domu. Také to, že v arabské kultuře se většinou na otázku, která vyžaduje jasnou odpověď ano či ne, odpovídá Insh’Allah, což v překladu znamená: “Když to bude Boží vůle”, což vám dává jistou naději, že se něco uskuteční. Ale většinou je to pouze zdvořilé gesto, jak říci ne. Velmi mně překvapila nízká kriminalita v SAE i v Saudské Arábii. Jistě je to dáno tím, že i za sebemenší krádež se dodnes veřejně každý pátek usekávají ruce či popravuje. Z vyprávění cizinci nedokáží pochopit oslavu našich Velikonoc, koledování a pomlázky, ale i Vánoc, neboť v USA se dárky rozdávají až 25.12. ráno. Také muslimský měsíc ramadán, kdy muslimové nepozřou nic od úsvitu až do západu slunce. Pracovní doba se v tomto měsíci zkracuje na minimum, například na 5 hodin denně. I cizinci musí tento zvyk respektovat a za žvýkačku či napití vody na veřejnosti vás napomenou, ale můžete skončit i ve vězení. Vánoce také vůbec neslaví. V Saudské Arábii největším šokem jsou denní modlitby, hlavně když jdete nakoupit. Stává se, že místo plánované půl hodiny v nákupním centru strávíte minimálně dvě hodiny. Není to tím, že byste chtěli více nakupovat, ale naopak tím, že při každé modlitbě všechny obchody zavřou a otevřou opět, až když modlitba skončí. Například v supermarketu můžete stát s plným košíkem u kasy a když vystihnete dobu nejdelší modlitby, tak si u kasy vyčkáte třeba i 45 minut, než kasy opět otevřou. Také to, že se ženy musí zahalovat do abáji, má to jedinou výhodu, nemusíte se hodiny před zrcadlem rozhodovat, co si vzít na sebe. Můžete být celý den i v pyžamu, neboť dlouhý lehký černý hábit zakryje vše od krku až po kotníky. Na reklamních fotografiích v obchodech jsou vždy rozmazané tváře či přelepené černou lepící páskou, aby nebyla vidět krása žen či jejich odhalená pokožka.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Ano, ráda bych se vrátila domů. Chybí mi moje rodina a evropská kultura, a proto v současné době hledám práci v Česku i v Evropě.

Věra Vernerová
Věra Vernerová

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Mám ráda segedínský guláš a různé pokrmy z kysaného zelí. Na Středním východě je obtížné sehnat dvě základní složky pro tento pokrm, vepřové maso a kysané zelí. Přátelům jsem například uvařila guláš a moc jim chutnal, bramboráky také bývaly oblíbeným jídlem. Většina cizinců není zvyklá na české polévky, a už vůbec ne na pokrmy z hub. Bojí se, že houby jsou jedovaté. Polévky většinou jedí jen rozmixované, jako je dýňová, brokolicová nebo rajčatová. Nemají rádi vývary a naše domácí polévky.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám. Až jednou budu mít děti, určitě s nimi budu mluvit česky. Děti již od útlého věku budu vést k tomu, aby mluvily více jazyky.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Lidé si většinou lidé myslí, že je Česko v Rusku a ptají se mně, zda mluvím rusky. Znají spíše Prahu než Českou republiku. Také si lidé myslí, že u nás vládne komunismus. Ani netuší, kde Čechy leží, takže jim vyjmenuji sousední země a když uslyší Německo, tak už si většinou Českou republiku zařadí na mapě.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku nesleduji ani ve světě ani v České republice.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Autor: