Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nový hit v USA: hotely, kde vás vyděsí k smrti

Cestování

  17:09
Ve Spojených státech v poslední době přibývá "extrémních" strašidelných domů, které lákají návštěvníky na propracované hollywoodské triky. Podívaná to podle deníku The Wall Street Journal bývá natolik strhující, že někteří návštěvníci během ní ztratí kontrolu nad svými tělesnými funkcemi.
Vrah. (ilustrační foto)

Vrah. (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Strašidelné domy nové generace sázejí třeba na psychologické mučení, intenzivní smyslovou deprivaci či fyzické doteky, které byly dlouho při tomto typu zábavy tabu.

Za některými z domů, které mají žně zejména kolem svátku Halloween, dokonce stojí tvůrci hollywoodských hororů. Jde například o Eliho Rotha, který režíroval snímek Hostel. Z tohoto a Rothových dalších snímků tematicky čerpá lasvegaské Goretorium, jež přišlo na deset milionů dolarů. Producent hororových snímků Jason Blum zase v centru Los Angeles vybudoval atrakci, která se jmenuje Blumův dům hrůzy.

Pytel přes hlavu a číhající sériový vrah

V New Yorku se pak zájemci o děs mohou vydat například na show Zabijáci. Nedávno ji podle deníku The Wall Street Journal navštívil sedmasedmdesátiletý režisér slavného Vymítače ďábla (1973) William Friedkin. "Nevybavuji si, že bych někdy zažil něco hrůznějšího," řekl The Wall Street Journalu po návštěvě místnosti nazvané Pokoj anděla smrti, kde mu přetáhli pytel přes hlavu, zatímco na něj číhal herec představující sériového vraha.

Muž ženu napadl a poté ji znásilnil.

Na novém typu strašidelných domů se často podílejí skutečné štáby z hollywoodských strašidelných snímků, které mají v současnosti méně práce kvůli většímu využívání digitálních triků. Pracují v nich také talentovaní herci, díky nimž je zážitek mnohem věrohodnější než v minulosti. Věrnější jsou i masky, líčení a rekvizity představitelů děs budících postav.

Na vlastní nebezpečí

Padají i dlouholetá tabu oboru. V show Blackout Haunted House v New Yorku se tak účinkující dotýkají návštěvníků. Hned na začátku představení je například uchopí a táhnou pozadu do naprosto tmavé chodby, kde je někdo agresivně prohledává, zatímco někdo jiný šeptá jejich jména. Návštěvníky také obejme nahá tanečnice a přes pytel, který mají na hlavě je někdo olizuje a kouše. Představení vytvořili veteráni experimentálního divadla. Účastníci musejí podepsat revers, kde souhlasí se všemi riziky i tím, že budou vystaveni hrůze.

Spolutvůrce jiné newyorské strašidelné show Felix Barrett si zájem o podobná představení vysvětluje tím, že lidé hledají protilék na digitální věk, ve kterém žijí a ve kterém tráví hodně času před různými displeji.

"Když jdeme ven, chceme být ve světě, kde vidíme hrany - chceme syrovější, živější zážitek," přitakává Tom Pearson, jenž se podílel na jiné show inspirované příhodami Alenky z knih anglického spisovatele Lewise Carrolla.

Za hrůzu se platí:

Ve Spojených státech je podle odhadů 2000 strašidelných domů. Průměrná cena za lístek do nich od začátku 90. let vzrostla z pěti dolarů na současných 15 (podle aktuálního kurzu z 95 na 285 korun). Za vstup na špičková představení ale zájemce zaplatí i 60 dolarů (asi 1140 korun) za 20 minut zábavy.

Halloween připadající na poslední říjnový den je podle The Wall Street Journal v USA druhým největším komerčním svátkem roku. Letos se očekává, že vynese osm miliard dolarů. Část z tohoto koláče si ukousnou právě strašidelné domy, které vznikají po celé zemi.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...