1. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Cestování 5 nej tipů

Vánoční trhy? Letos v Budapešti a s návštěvou vinných sklepů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Centrum Stuttgartu je dějištěm vánočního trhu, jemuž historické stavby a slavnostní osvětlení propůjčují pohádkovou atmosféru. Adventních i vánočních trhů je letos v této spolkové zemi na 300.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrum Stuttgartu je dějištěm vánočního trhu, jemuž historické stavby a slavnostní osvětlení propůjčují pohádkovou atmosféru. Adventních i vánočních trhů je letos v této spolkové zemi na 300. | foto: PROFIMEDIA

PRAHA Svařák u stánku ve Vídni a kýčovité vánoční ozdoby na trzích - to už turistům nestačí. Po cestovních kancelářích chtějí zážitky, kterými by mohli svůj program ozvláštnit. Advent tak spojí třeba s lázněmi či návštěvou vinných sklípků na Moravě. Nejlepší tipy na vánoční víkendy po celé Evropě doporučuje Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Lidovky.cz: Lákají Čechy ještě vůbec tradiční vánoční trhy v zahraničí?
Určitě ano, ale vyžadují novinky. Obměňují se především cílové destinace. Cestovní kanceláře se snaží každý rok najít nějaká nová města, kde jsou adventní trhy a nějak tím ozvláštnit nabídku. Řekla bych, že absolutní novinkou v letošním roce je Budapešť.

Klasika v Norimberku a Budepašť bez kýče

Norimberk láká na tradiční trhy. Christkindlmarkt je 400 let starý a v Evropě patří k nejpopulárnějším. Ochutnat tu můžete třeba místní specialitu ohřátý vaječný punč se šlehačkou. Pro ratolesti jsou přichystané Kinderweihnacht (dětské Vánoce), můžou se projet třeba parním vláčkem nebo na vánočním kolotoči. Ve všech kostelích probíhají koncerty za dobrovolné vstupné.

Trhy v Budapešti přinášejí nejen specifickou atmosféru vánočně vyzdobené metropole, ale Maďaři vsází především na představení národní kultury. Dřevěné stánky, stará řemesla, lidové tance a tradiční vánoční pokrmy, to jsou hlavní lákadla trhů v Budapešti.

Lidovky.cz: A kromě Maďarska? Kam ještě se nově jezdí?
Klienti, kteří jezdí na adventní trhy se stávají stálými zákazníky a vyráží každý rok v období adventu. Za celá ta léta už znají Vídeň, Drážďany, Norimberk, Mnichov, Krakov a chtějí se podívat i někam jinam. Proto letos vzrostla obliba takových měst, jako je třeba Pasov, Linec, Řezno a další.

Lidovky.cz: Přinášejí výlety i nějaké další možnosti než jen návštěvu trhů?
Určitě. Kromě trhů jsou výlety těchto měst doplněny dalšími službami, jako třeba vstupem do skláren, vodních parků, vinných sklípků. Klienti chtějí něco nového, proto se cílová města a program obměňují.

Lidovky.cz: Co tradiční adventní výlety kolem hranic? Kam se jezdí?
Jednoznačně největší zájem je o Vídeň. Nejvíce prodaných zájezdů je právě tam. Na druhém místě se drží Drážďany, ale ty jsou vyhledávány více mladými lidmi. Tam zpravidla jezdí mladí lidé vlastním autem. Dalšími stálicemi jsou Norimberk, Mnichov a Krakov.

Barman Roman Vágner z hotelu Radisson Blu Alcron a jeho zimní míchané drinky

Lidovky.cz: Dá se určit, kdo nejvíce využívá možnosti zájezdu na adventní trhy?
Nejde o důchodce, mezi návštěvníky jsou lidé napříč generacemi. Nedá se to přibližněji specifikovat. Hodně jezdí rodiny s dětmi. Většina těchto adventních trhů má atrakce pro děti či nějaké dílny. Ale rodiny s dětmi jezdí na kratší vzdálenosti, třeba do Vídně nebo do Drážďan.

S dětmi do Vídně, s partnerem do Drážďan

Ratolesti vemte ve Vídni třeba do Schönbrunnu: kromě návštěvy zoologické zahrady se můžete podívat i na přehlídku tradičních řemesel. Trhy nabídnou dětské dílny a atrakce. Malí návštěvníci jistě ocení i vídeňské tradiční sladkosti, které na trzích prodávají.

Drážďany lákají především na levné zboží v nákupních galerií, ale trhy také stojí zato navštívit. Můžete se tam podívat třeba na největší vánoční pyramidu, klasický symbol saských Vánoc. Nezapomeňte ochutnat vánoční štolu. Tu první letošní načala starostka města a měřila přesně 2012 milimetrů.

Lidovky.cz: Proč mladí vyhledávají zrovna Drážďany?
Drážďany jsou oblíbené ne tak kvůli atmosféře, jako kvůli nákupům. V okolí města je spoustu nákupních center s možností vánočních nákupů. Vídeň je dražší město, tam je hlavním cílem atmosféra trhu, dále je to návštěva Schönbrunnu, muzeí a galerií.

Lidovky.cz: Který adventní víkend vyráží na trhy nejvíce turistů?
Adventní trhy začaly už minulou sobotu. Hlavní akcí byl výlet do Salcburku a Průvod čertů ve Schladmingu. Tímhle způsobem se snaží kanceláře ozvláštňovat tu stávající nabídku. Češi vyrážejí na adventní výlety nejčastěji na první a druhou adventní neděli. Já sama třeba už nikam na třetí advent nejezdím. Hlavně kvůli tomu, že ve městech ani není tolik turistů, ale spíše místních a trhy jsou extrémně přeplněné.

Vánoční trhy

Lidovky.cz: A jaké doplňkové akce turisté vyhledávají?
Pokud je zájezd jen na jeden den, tak se nejvíc spojuje advent s lázněmi, s termály a vodními parky. To je příklad Norimberku. Další jsou adventy s návštěvou vinných sklepů – takže trhy ve Vídni a poté návštěva sklípků na Moravě. Pokud se jedná o adventní víkend, tak je zájezd zaměřený spíše na poznávání. V Bavorsku je to třeba návštěva zámků nebo s koncerty, projížďky parníkem, termální pobyt aj.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Co trhy v Praze? Je o ně mezi zahraničními turisty zájem?
O adventní trhy v Praze je ohromný zájem. Úroveň trhů na Václavském a Staroměstském náměstí extrémně stoupla a cizinci atmosféru českých Vánoc zbožňují. Kupují se hlavně vánoční dekorace a ochutnávají české speciality. Nejvíce jsou české Vánoce atraktivní pro ruské klienty, kterým vánoční svátky začínají až 6. ledna, takže si tu atmosféru užívají dopředu.

Většina těch ruských klientů ale přijíždí do Prahy na Silvestr. Asijští turisté vánoční tradici nemají, takže je pro ně adventní trh také velkým lákadlem. Kolem Vánoc přijede do Čech 130 tisíc turistů, 80 % je v Praze. Mezi návštěvníky regionů jsou hlavně Němci, ti třeba jezdí do Krkonoš.

České trhy? Letos bez tradičního grogu

Lidovky.cz: Mění se nějak požadavky a chování Čechů na adventních výletech?
Trendem posledních let je, že si Češi více užívají atmosféru, nakupují, relaxují. Dříve chodili se svačinami z domova v ruce za průvodcem celý den po památkách. V současné době průvodci zkracují program, aby měli turisté volný čas na kavárny a nákupy. Navíc nešetří na vstupném, občerstvení a snaží si hlavně užívat.

  • 0Diskuse